Zesty Nimble Ekstruder

Regulamin forum
1. Dział "B+R, innowacje i pomysły" jest miejscem służącym do dyskusji o nowych pomysłach i opracowywania nowych rozwiązań w duchu idei open source.
2. O ile nie zaznaczono inaczej, wątki w dziale "B+R, innowacje i pomysły" stanowią oddolną inicjatywę forumowiczów, a właściciele forum nie nadzorują prowadzonych prac.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 40
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Zesty Nimble Ekstruder

Post autor: Berg »

Nie mogłem rozkminić jak polączyć/czymś zastąpić to mocowanie zacisku ze ślimakiem.
Wyszło że fajnie wpasowuje się i trzyma wewnątrz łożyska 688. Nic nie trzeba będzie robić :)
IMG_20191016_201946.jpg
IMG_20191016_202205.jpg
morf, fredator, Abys
Awatar użytkownika
fredator
Postów w temacie: 14
Posty: 64
Rejestracja: 07 gru 2018, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Ender 3
x 82

Re: Zesty Nimble Ekstruder

Post autor: fredator »

Podoba mi się ta "ultraekonomiczna" przekładnia ślimakowa :)
Z tego co widziałem w opisie u sprzedawcy wymiar wałków nie jest równo po 5mm. Planujesz nawinąć kawałek puszki pod te 3 łożyska (2 na wał koła zębatego i 1 na ślimaka) oraz pod radełko?
Zastanawiałem się również jak będzie trzymany ten element ze śrubką w wałku ślimaka, tak żeby nie wypadł. Jak teraz na to patrzę to, na upartego, rurka z PA12 może blokować go przed wypadaniem. Chyba że masz jakiś inny pomysł na rozwiązanie tego problemu?
Reszta to już chyba tylko kwestia projektu, ale ciekawi mnie czy zmieściłoby się tam radełko BTech (bo z BOMu wnioskuję, że będzie MK7) :)

Zainspirowany tym wątkiem zrobiłem w ramach ćwiczenia swoje podejście do tematu:
- Zaprojektowałem i wydrukowałem z PETG przekładnię ślimakową 30:1
- Zaprojektowałem i wydrukowałem z PETG bardzo wczesną wersję obudowy
- Dzisiaj złożyłem całość i wygląda na to że przekładnia działa! :yahoo:

Mój wstępny BOM (nie uwzględniając strony silnika):
- 2x MR 95 ZZ (5x9x3) do wału koła zębatego
- 2X 688 2RS (8x6x5) do śruby
- Radełka BTech
- Wałek fi5 (około 32mm)
- Rurka z PA12 taka jak Twoja (6x4mm)
- Wał elastyczny - ten sam, który zalinkowałeś
- Pasta silikonowa na przekładnię
- Śrubki i nakrętki M3

Wnioski po zrobieniu POC'a:
- Radełka powinny być odwrotnie, tzn. filament nie powinien być blisko koła zębatego, tylko po drugiej stronie. Byłoby wygodniejsze podejście z ekstruderem w różnych drukarkach (weryfikowałem na przykładzie Endera 3).
- Przekładnia stawia pewien opór ale to chyba wynika z niedoskonałości obudowy, bo po lekkim zluzowaniu śrub układ pracuje znacznie lżej
- Kręcąc śrubą nie da się nijak zatrzymać radełka palcem, czyli ma moc ;)
- To co złożyłem + pasywne radełko BTech ważą około 44g (zakładając obcięcie tego wałka fi5), czyli całkiem nieźle wg mnie. Może trochę jeszcze dojść ale to max parę gram.
- Planowałem jakoś bardziej stabilnie przymocować wałek fi5 z kołem zębatym (klejem, albo użyciem wałka w kształcie litery D), ale na ten moment nie wiem czy będzie taka potrzeba. Trzyma się dosyć mocno.
- Jeszcze nie wiem czy PETG w przekładni ma w ogóle szansę bytu, pewnie docelowo powinien być nylon.
- Nie mam jeszcze tego nieszczęsnego elastycznego wału, więc nie mogę zweryfikować czy bardzo się odkształca przy kręceniu.

Poniżej projekt przekładni i zdjęcia POC'a:
Załączniki
9.JPG
8.jpg
7.jpg
6.jpg
4.jpg
2.jpg
1.jpg
0.jpg
Abys, morf, dragonn, Berg, Jackoboo, JGFTW, jarekb, emartinelli
Ender 3 - direct z Bondtechem i Micro-Swissem oraz MKS Gen L
Ender 3 - direct z BMG i SKR v1.1
ForkLIFT na ramie od Hypercube 2020 - bowden i SKR v1.3 - buildlog
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 40
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Zesty Nimble Ekstruder

Post autor: Berg »

:piwo: @fredator

- łożyska siedzą wystarczająco , chyba nie wcisnął bym jednego zwoju taśmy teflonowej.
- tak planowałem podwójne radełko ale akurat nie mam wolnego, nie chce mi się wyjmować z drukarki, a poza tym jakieś miejsce na upgrejd oraz zabawę innym :crazy2: zostawiam .
fredator
Awatar użytkownika
szpiglasowy
Postów w temacie: 3
Posty: 94
Rejestracja: 16 wrz 2018, 11:42
x 26

Re: Zesty Nimble Ekstruder

Post autor: szpiglasowy »

Pomyślcie też o wzdłużnym łożyskowaniu ślimaka (np. łożyska stożkowe). Łożyska poprzeczne - zwłaszcza chińskie - mogą długo nie pochodzić.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 40
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Zesty Nimble Ekstruder

Post autor: Berg »

jedna kulka pod wałem
Awatar użytkownika
szpiglasowy
Postów w temacie: 3
Posty: 94
Rejestracja: 16 wrz 2018, 11:42
x 26

Re: Zesty Nimble Ekstruder

Post autor: szpiglasowy »

A jeszcze lepiej dwie. Na obydwu końcach.
Awatar użytkownika
fredator
Postów w temacie: 14
Posty: 64
Rejestracja: 07 gru 2018, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Ender 3
x 82

Re: Zesty Nimble Ekstruder

Post autor: fredator »

Dzięki na zwrócenie uwagi na taką ewentualność.
Z tego co na szybko się rozejrzałem, to nawet nie bardzo są dostępne do kupienia takie małe łożyska skośne, więc propozycja kolegi rafaljot brzmi bardziej obiecująco. Tylko nie jestem pewien jak takie coś miałoby wyglądać - kilka razy widziałem ten temat poruszany na forum, ale chyba nigdy nie trafiłem na zdjęcie albo rysunek.
Czy chodzi o coś takiego jak niżej?
gora_ukos.PNG
dol_ukos.PNG
bok.PNG
Co do kulki na górze, to jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić - przecież tam przechodzi wał elastyczny na środku. Jeśli już to 3 małe kulki na bokach, ale to zaczyna się robić skomplikowane i nie wiem czy tak bardzo potrzebne, bo jednak łożyska będą bardziej obciążane zgodnie z kierunkiem i zwrotem siły grawitacji.
Abys
Ender 3 - direct z Bondtechem i Micro-Swissem oraz MKS Gen L
Ender 3 - direct z BMG i SKR v1.1
ForkLIFT na ramie od Hypercube 2020 - bowden i SKR v1.3 - buildlog
Awatar użytkownika
szpiglasowy
Postów w temacie: 3
Posty: 94
Rejestracja: 16 wrz 2018, 11:42
x 26

Re: Zesty Nimble Ekstruder

Post autor: szpiglasowy »

fredator pisze:...nawet nie bardzo są dostępne do kupienia takie małe łożyska skośne
Ale można dołożyć takie.
fredator pisze:Co do kulki na górze, to jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić - przecież tam przechodzi wał elastyczny na środku.
Moja wzmianka o drugiej kulce oczywiście bez sensu. Chodzi o to, że ślimak musi mieć opór z dwóch stron. Przecież kręci się w dwie strony.
fredator pisze:...nie wiem czy tak bardzo potrzebne, bo jednak łożyska będą bardziej obciążane zgodnie z kierunkiem i zwrotem siły grawitacji.
Siła grawitacji jest znikoma w porównaniu do oporu jaki stawia tłoczony filament. Przy retrakcji opór pewnie mniejszy, więc jeśli ma być tanio i nieskomplikowanie, to niech przy tłoczeniu ślimak opiera się na kulce, a przy retrakcji może łożyska poprzeczne wystarczą. Ja jednak zastosowałbym łożyska z linku powyżej.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 40
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Zesty Nimble Ekstruder

Post autor: Berg »

retrakcja idzie lekko. Trzeba zwrócić uwagę na to by przy ekstruzji koło zębata kręciło się w tę stronę by ślimak był dociskany do kulki.
PS: Weekend! Hobby czas zacząć :D
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 40
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Zesty Nimble Ekstruder

Post autor: Berg »

Zrzut ekranu 2019-10-20 o 21.03.38.png
epon, Marvin27, Abys
ODPOWIEDZ

Wróć do „B+R, innowacje i pomysły”