Pas zębaty 2GT2, czyli o paskach i kołach słów kilka

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
Holgin
Postów w temacie: 5
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Pas zębaty 2GT2, czyli o paskach i kołach słów kilka

Post autor: Holgin »

W drukarkach 3D w ogromnej większości przypadków do napędzania osi X i Y (czasem Z też) używany jest pasek zębaty 2GT2, zwany popularnie GT2. Jak ktoś lubi się czepiać pierdół, to samo GT2 oznacza standard profilu, przekroju poprzecznego paska, a cyferka z przodu to "pitch", czyli rozstaw pomiędzy kolejnymi "ząbkami".
set.jpg
Dlaczego akurat taki pasek jest używany w drukarkach, a nie inny, np HTD albo XML? Bo jest po prostu najlepszy do tego zadania.
-Drobna podziałka 2mm pozwala na uzyskanie dobrej rozdzielczości ruchu, a typowa uzyskiwana ilość kroków na 1 milimetr jest liczbą całkowitą, więc nie ma potrzeby stosowania zaokrągleń.
-Pasek ten jest stosunkowo cienki, co w połączeniu z powyższym umożliwia stosowania małych kół (czyli 16 zębów, bardzo popularne w drukarkach) = dozwolony mały promień gięcia
-Najważniejsze - profil jednego "zęba" jest (prawie) półokrągły, w przeciwieństwie do pasków trapezowych, więc backlash (luz przy zmianie kierunku) jest praktycznie zerowy.
Pasek ten jest po prostu zaprojektowany z myślą o napędzie liniowym.
pasek.gif
pasek.gif (5.15 KiB) Przejrzano 7738 razy
Przekrój paska. Warto zwrócić uwagę na to, że "ząb" jest w przybliżeniu półkolem, a "gniazdo" jest wygładzonym trapezem. Kształt profilu jest nieprzypadkowy, względnie skomplikowany i jest tutaj sporo do ugrania/oszczędzenia na jakości.

Teoria mówi, że jeżeli mamy prosty napęd, czyli dwa koła i pętlę z paska, zarówno koło napędowe jak i koło luźne powinny być zębate. W przypadku, gdzie to drugie jest gładkie, zęby są zgniatane, lekko niszczy się w ten sposób pasek, ale nie jest to nic strasznego. Idler'y bardzo często są gładkie, bo działają one lepiej niż tanie koła zębate, które ze względu na niską jakość w gruncie rzeczy szkodzą.
Tyle opisu. Kiedyś, na początku przygody z drukiem 3D, poczytałem trochę o wpłynie kół napędowych na jakość druku. Do tego nie podobało mi się, że koło luźne w mojej wtedy jeszcze Anecie składał się z dwóch zwykłych łożysk, więc zacząłem kombinować i zamawiać graty z Aliexpress ;)

Przechodząc do sedna:
Tani chińczyk
I_20T_china.jpg
"Średniak", sklep "linkcnc" na Ali
G_16T_linkcnc.jpg
I_16T_linkcnc.jpg
Mój aktualny faworyt, Mellow Store:
16T
G_16T_mellow.jpg
20T
G_20T_mellow.jpg
Idler
I_20T_mellow.jpg
Ogólnie rzecz biorąc Mellow Store chwali się tym, że mają oryginalne narzędzia Gates'a. Cena jest odpowiednia, bo wychodzi ~15zł za koło napędowe, choć przyznam, że zastanawiam się nad tym, które koło 16T jest lepsze - nie wiem, czy linkcnc nie ma lepszego profilu.

Ale tak czy inaczej - różnica w jakości kolosalna :D Widać, że są frezowane w przeciwieństwie do tanich kół, które najpewniej są wytłaczane.

Na koniec powiem - specem nie jestem, także jest ryzyko, że powyżej gadam bzdury. Chciałbym tutaj też podyskutować tutaj na temat prowadzenia samego paska, doboru ilości zębów na kole napędowym i wpływie na rozdzielczość/szybkość/moment oraz na doborze koła luźnego :) Ale to w następnym poście.
Janek_Porzycz, dziobu, Dawid.S, Abys, McKee, emartinelli, Jackoboo, kamilxxg, fredator, dragonn, Jose, JGFTW, Jakub, arkomania.pl, cyfron, Stefek96, tomekr, S3b
faflufte
Postów w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 05 cze 2018, 17:34

Re: Pas zębaty 2GT2, czyli o paskach i kołach słów kilka

Post autor: faflufte »

Ciekawy temat. Skoro już masz taki przekrój dostępnych zębatek, to czy pomimo tych widocznych różnic w jakości wykonania widzisz też różnice w jakości druku?
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Pas zębaty 2GT2, czyli o paskach i kołach słów kilka

Post autor: mcxmcx »

Mnie zawsze zastanawia to przywiązanie do 2mm.

Przecież obojętne czy żeby są 2 czy 4 czy 1.5 mam, przy tej samej średnicy uzyskuje się ta samą drogę.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Pas zębaty 2GT2, czyli o paskach i kołach słów kilka

Post autor: dziobu »

mcxmcx pisze:Przecież obojętne czy żeby są 2 czy 4 czy 1.5 mam, przy tej samej średnicy uzyskuje się ta samą drogę.
Ale dla pasków z większym skokiem mniejsze średnice zgięcia nie są dostępne. Dochodzi do tego powierzchnia styku na kole, zwłaszcza ta pracująca.
Holgin
Postów w temacie: 5
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Pas zębaty 2GT2, czyli o paskach i kołach słów kilka

Post autor: Holgin »

faflufte pisze:Ciekawy temat. Skoro już masz taki przekrój dostępnych zębatek, to czy pomimo tych widocznych różnic w jakości wykonania widzisz też różnice w jakości druku?
Nie widzę bo:
-dopiero od niedawna mam naprawdę dobre koła zębate
-ciągle coś grzebie więc ciężko wskazać konkretnie "winowajcę"
-nie robiłem bezpośrednich porównań
-reszta drukarki jest za słaba, żeby można było porównywać koła zębate :P
mcxmcx pisze:Mnie zawsze zastanawia to przywiązanie do 2mm.

Przecież obojętne czy żeby są 2 czy 4 czy 1.5 mam, przy tej samej średnicy uzyskuje się ta samą drogę.
No właśnie, tak jak dziobu pisze. Pasek 2GT ma ~1.4mm grubości, taki HTD 3mm już jest duużo grubszy, nie zegnie się dobrze na tak mały kole.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Pas zębaty 2GT2, czyli o paskach i kołach słów kilka

Post autor: Berg »

na pewno jak koło zębate jest kiepskie (ma zły profil zęba) to widać to na wydruku.
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 4
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Pas zębaty 2GT2, czyli o paskach i kołach słów kilka

Post autor: panWiadr0 »

A tak wyglądaja rolki Powge 10mm kupione w 2019 :/
idelr_powge.JPG
Holgin
Postów w temacie: 5
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Pas zębaty 2GT2, czyli o paskach i kołach słów kilka

Post autor: Holgin »

Nie jestem pewien po zdjęciu - profil rolki jest wytłaczany czy frezowany? Sam kształt nie jest zły aczkolwiek ta cześć, która wchodzi we wgłębienie w pasku powinna być trochę jak trapez, a tutaj jest dość ostra.
Awatar użytkownika
epon
Postów w temacie: 1
Posty: 234
Rejestracja: 20 maja 2018, 20:24
Lokalizacja: Hajnówka
x 48

Re: Pas zębaty 2GT2, czyli o paskach i kołach słów kilka

Post autor: epon »

koła kupione od ed3d, zdjęte z silnika
Załączniki
DSCF7974.JPG
DSCF7969.JPG
DSCF7970.JPG
H-bot w ciągłej budowie
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 3
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Pas zębaty 2GT2, czyli o paskach i kołach słów kilka

Post autor: TDI-CAD »

Podepnę się tu.
Popełniłem kiedyś test na maszynie do zrywania próbek.
Pierwszy test to naciąganie paska 6mm GT2 o długości 20mm do wartości 75N. Na wykresie 10x powtórzeń.
Drugi test to zrywanie - tego samego odcinka paska co był testowany na rozciąganie.
Trzeba zaznaczyć, że nie pęka pasek, tylko zrywają, ścinają się zęby.
1.
test Gates-CHN naciąganie 10x.png
2.
test Gates-CHN zrywanie.png
Holgin, Berg, dragonn, fredator
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”