Prusa mmu2s opinie forumowiczów

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3204
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1577

Prusa mmu2s opinie forumowiczów

Post autor: morf »

Hejo,

Mam pytanie czy ktoś z Was ma/używa mmu2s z orginalna Prusa?
Opinie są generalnie skrajnie podzielone, zastanawiam się na ile wynikają one z niewiedzy użytkowników a na ile problemów z samym projektem urządzenia.

Dzieki
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Prusa mmu2s opinie forumowiczów

Post autor: dziobu »

Mnie strasznie ciągnie (ło) do tego i zrobiłem pewne rozeznanie. Z konkretnym efektem.
Tak w skrócie - dla 99% użytkowników nie warto.

Poza wymaganym miejscem zniechęca głównie jedna rzeczy - czas. FDM z natury nie jest szybkie, ale to co daje ten MM to tragedia. Wycofanie filamentu, przełączenie, załadowanie nowego, wieżyczka czyszcząca - i dalej druk. I tak do 5 razy na warstwę, jeśli wykorzystasz wszystkie kolory.
Można tu luknąć na ów problem bo nikt tego nie ukrywa: https://shop.prusa3d.com/pl/upgrade/183 ... mu2s.html#

Jeśli ktoś nie chce, to tu rzeczone zdjęcia: (zwróćcie uwagę na bloki czyszczące w tle; nie dość że pochłonęły masę materiału to jeszcze czasu)
benchy_2_color.jpg
benchy_5_color.jpg
josef.jpg
lizard.jpg
Aha - no i szczegół o którym mało kto myśli - przypomnę że wieżyczka czyszcząca zabiera miejsce na stole ;)

Ale jeśli się na to godzisz to efekty są dobre lub bardzo dobre. Jako gadżet - świetna sprawa.
Rozmawiałem z dwiema osobami które to mają. Poleciało kilka "kurzołapek" i żadna z nich już tego nie używa.

edit.
Uczciwie dodam że dalej mam chęć na taki zestaw, choć bardziej celuję jednak w obracane/podnoszone dysze czy podwójną głowicę niż takie przełączanie. To mimo wszystko powinno być jeszcze użyteczne, a nie tylko fajne.
morf
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Prusa mmu2s opinie forumowiczów

Post autor: JGFTW »

Warto tu dodać filmik obrazujący skale problemu z wieżyczką :


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=utWiZZUERkY

Jak widać sam model 205g, natomiast wieżyczka 445 :D (o samej jej wielkości już wspomniał dziobu)

Były takie pomysły, żeby wieżyczka była w kształcie tego samego modelu tylko z byle jakimi kolorami, ale nie mogę znaleźć na szybko informacji czy to się w końcu udało zrobić.
dziobu
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Prusa mmu2s opinie forumowiczów

Post autor: dziobu »

JGFTW pisze:Były takie pomysły, żeby wieżyczka była w kształcie tego samego modelu tylko z byle jakimi kolorami(...)
Nie i nie uda. Na zmianę koloru musisz przeznaczyć pewną ilość filamentu niezależnie od tego jakiego kształtu jest model w danym miejscu. No i kwestia kolorów - 5 kolorów oznacza że na jednej warstwie możesz mieć 5 zmian. Czyli musiałbyś drukować 5 modeli obok.

W sumie najfajniejsza jest opcja, gdzie zmiana filamentu idzie na wypełnienie i grubsze ściany. Ale i tu pojawia się problem ewentualnego nadmiaru materiału.
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Prusa mmu2s opinie forumowiczów

Post autor: Tuchajbej »

Dużo lepsze opinie zbiera Palette. WIększosć osób jest zadowolona.
Ma inną filozofię działania - spawa plastik.
https://www.youtube.com/watch?v=_mnuhgSYDvw
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3204
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1577

Re: Prusa mmu2s opinie forumowiczów

Post autor: morf »

Ale i cena pallete jest znacząco różna od mmu :)
Wiezyczka jst sporym minusem ale ostatni Prusa slicer podobno ładnie odgarnia purge to infill więc może kiedyś zniknie:) :) :)
Czas wydruku masakra przyznaje.

Większość problemów z tego co widziałem jest jednak w momencie przełączania, np mmu nie może zrobić load/unload.

Myslalem pod kątem dzieciaków i kurzolapek figurek etc. Przy moim braku umiejętności malowania brzmi rozsądnie
Done is better than perfect.
greg
Postów w temacie: 3
Posty: 99
Rejestracja: 08 paź 2018, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Prusa MK3S MMU2S
x 57

Re: Prusa mmu2s opinie forumowiczów

Post autor: greg »

Można użyć innego obiektu jako obiektu do zmiany filamentu jednak i tak będzie potrzeba wieża. Są już projekty które robią czyszczenie poza polem drukowania i nie trzeba używać wieży ale narazie to są pierwsze podejścia. Co to samego mmu2 to zgadza się że czas wydruku mocno się wydłuża. Dużo problemów wynika ze złej kalibracji czujników głównie czujnika filamentu IR. Urządzenie można wykorzystać nie tylko do kolorowego druku ale również przy koncówkach szpul, jest fajna opcja Join Spool, która przełącza się na następną szpule w przypadku wykrycia końca filamentu. Urządzenie jest fajne ale na początku może przyprawić o ból głowy. Nie jest to takie plug'n'play przynajmniej na początku. Jeżeli dobrze skalibrujemy czujniki to będzie działać. Jest kilka modów które polepszają działanie.
Pallete nie jest takie rewelacyjne jak się wydaje, też ma swoje problemy tylko trochę inne.
dziobu
Awatar użytkownika
Marvin27
Postów w temacie: 1
Posty: 709
Rejestracja: 26 paź 2017, 19:00
Lokalizacja: Wielka Wieś k./Wojnicza
Drukarka: Prusa MINI
x 170

Re: Prusa mmu2s opinie forumowiczów

Post autor: Marvin27 »

anraf1001, WillingMagic
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3204
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1577

Re: Prusa mmu2s opinie forumowiczów

Post autor: morf »

Done is better than perfect.
greg
Postów w temacie: 3
Posty: 99
Rejestracja: 08 paź 2018, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Prusa MK3S MMU2S
x 57

Re: Prusa mmu2s opinie forumowiczów

Post autor: greg »

Trochę odkopię temat :) Test powyższego rozwiązania, niestety również nie jest idealny.


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=V4u0UnHD9Tw
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”