Wodne chłodzenie

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: Berg »

a nie można tego płaszcza na radiator wydrukować, po co z metalu ?
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 5
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: japim »

rafaljot pisze:a nie można tego płaszcza na radiator wydrukować, po co z metalu ?
Pewnie że można. Na Thingi jak wpiszesz water cooling hotend to wyskakuje kilka projektów. Pozostaje obsadzić króćce do wody i już. Tylko ze wtedy nie wygląda PRO.
No i po co toczyć nowe radiatory skoro V5 i V6 się nadają? Ten mój płaszcz to chyba jednak z silnika B26 czy jakoś tak - ma króćce po przeciwnych stronach. Nie trzeba kombinować z przepływem w środku. Wystarczy wsadzić radiator w wiertarke i pilnikiem do metalu "stoczyć " ok 1mm środkowe żebra. Po wyjęciu oringów z tego kupnego płaszcza robi się idealna kieszonka na klej dwuskładnikowy. Tyle jego tam wchodzi ze zakleja się na amen. Po co oringi? Będziecie to rozbierać?
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: Berg »

japim pisze:
rafaljot pisze:a nie można tego płaszcza na radiator wydrukować, po co z metalu ?
Pewnie że można. Na Thingi jak wpiszesz water cooling hotend to wyskakuje kilka projektów. Pozostaje obsadzić króćce do wody i już. Tylko ze wtedy nie wygląda PRO.
Drukowane będzie mniej ważyć.
etet100
Postów w temacie: 10
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: etet100 »

Gorzej jak chłodzenie kiedyś przestanie działać i całość momentalnie spłynie.
etet100
Postów w temacie: 10
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: etet100 »

Zrobiłem testowo obudowę z ASA i założyłem na radiator bez żadnych przeróbek. Okazało się że pompka jest jednak chyba zbyt słaba i tylko pluje wodą. Pewnie dlatego całość na razie nie cieknie. Mam wątpliwości czy warto to zakładać do drukarki.
Załączniki
i3.png
i2.jpg
i1.jpg
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 5
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: japim »

etet100 pisze:Zrobiłem testowo obudowę z ASA i założyłem na radiator bez żadnych przeróbek. Okazało się że pompka jest jednak chyba zbyt słaba i tylko pluje wodą. Pewnie dlatego całość na razie nie cieknie. Mam wątpliwości czy warto to zakładać do drukarki.
Załóż i się przekonaj. Zawsze możesz zasilić ją z 12V i przepływ się mocno zwiększy.
W swoim układzie zrobiłem tak aby powrót z układu kończył się w korku butelki i fizycznie widziałem czy woda cyrkuluje czy nie. u mnie leciał sobie strumyczek - nie jakaś sikawka - i normalnie pracowało.

Załóż, zapuść jakiś dłuższy wydruk - nawet 10 kostek testowych obok siebie i siedź obok i patrz.
W tych układach nie ma jakiś megapaskalowych ciśnień aby rozsadziło Ci to i zaczęło cieć.

Jeżel pluje - to może jest zapowietrzona i nie może zassać wody. Ja na początku trochę się namęczyłem aby odpowietrzyć. Dlatego uważam, że akwarystyczna zatapialna bezszczotkowa pompka byłaby najlepsza do tych celów.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
etet100
Postów w temacie: 10
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: etet100 »

Wczoraj rozebrałem pompkę i po złożeniu jakby działa lepiej (choć pewnie mi się wydaje). A potem podłączyłem do tego drukowanego bloku i zaczęło cieknąć dosłownie z każdego miejsca. Nie wiem czy od wody to się w ciągu jednego dnia mogło tak rozszczelnić. W każdym razie drukowanie nowego, sklejanie tym razem jakimś klejem polimerowym i znowu będę testował. Zdecydowanie nie w drukarce.

Wiem już czemu takie zabawy nie są zbyt popularne. Straszna babranina i ciągle wszystko mokre.
JGFTW, Abys
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 807
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 360

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: Abys »

Za dużo problemów, bardzo duża szansa na uszkodzenie, zbyt mały zysk.
Raczej dążymy do bezawaryjności, a taki system moim zdaniem jest bardziej awaryjny od wentylatora.
Można porównać też do PC, zawsze się chciało mieć to wodne chłodzenie ale możliwość awarii takiego układu mnie odrzucała.
Po za tym cena, jest to dużo droższe rozwiązanie ale nie można powiedzieć że nic nie daje bo dzięki niemu możemy osiągnąć lepsze rezultaty.
Tylko czy jest sens, czy mamy taką potrzebę?
W drukarkach moim zdaniem nie, chyba że jakiś układ Vulcano albo z kilkoma dyszami lub innym bardziej wymagającym systemem.
Wodne chłodzenie można założyć do raspberry, tylko po co?
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Holgin
Postów w temacie: 2
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: Holgin »

Do reprapa, w szczególności bez komory, ma to mały sens. Jak drukarka jest lepsiejsza i z komorą i np z full metal heatbreakiem, to już zaczyna mieć to zastosowanie, aczkolwiek najwięcej roboty może to zrobić w drukarce z aktywnie podgrzewaną komorą.

Co do awaryjności - jeżeli jest zrobione maksymalnie po taniości albo po prostu źle, to przecieka. Wiadomo, że jest to trudniejszy setup do ogarnięcia i droższy, ale na pewno ma znacznie lepszą sprawność chłodzenia, a dobrze zrobiony wcale nie musi być bardziej awaryjny od wiatraka. Na całym świecie stosuje się chłodzenie wodne i to działa, tylko tak jak mówiłem, ze względu na cenę i skomplikowanie raczej w maszynach wyższej klasy.

Wyciszenie to osobny temat - jeżeli turbina chłodząca wydruk nie jest używana, to faktycznie można zrobić super cichą maszynę.

Osobiście uważam że klejenie/drukowanie elementów tego chłodzenia jest dość ryzykowne, tutaj jednak dobrze mieć elementy gotowe, frezowane, z gwintem na normalne złączki, uszczelnienia na oringach i może nawet zaciski na wężach.
Abys
etet100
Postów w temacie: 10
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: etet100 »

Nagrałem mały filmik choć w sumie nic szczególnego nie widać:

https://www.youtube.com/watch?v=pQwRUiHRYZY

Korzystając z faktu, że chwilowo nie cieknie, chyba to złoże i zobaczę czy cokolwiek działa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”