Wodne chłodzenie

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
Awatar użytkownika
denior
Postów w temacie: 1
Posty: 429
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
x 165

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: denior »

A czy taka jedna pętla z rurki wystarczy żeby odebrać ciepło, będziesz musiał mieć pojemny układ z wydajną chłodnicą żeby utrzymać temperaturę chłodziwa na niskim poziomie. Wydruki są przecież czasochłonne i chłodziwo będzie coraz cieplejsze
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
#############################
Bambulab P1S
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 5
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: japim »

Holgin pisze: Osobiście uważam że klejenie/drukowanie elementów tego chłodzenia jest dość ryzykowne,
Ciach...

Zgadzam się.
tutaj jednak dobrze mieć elementy gotowe, fruezowane, z gwintem na normalne złączki, uszczelnienia na oringach i może nawet zaciski na wężach.
No tu zderza się już teoria z praktyką...

Pastylka z miedzi i rurka miedziana do hamulców jest banalnie prosta i przetestowana. Klejony kołnierz bez oringow też. Cena tych rozwiązań? Minimalna. Nawet kupiłem chłodnice od chłodzenia komputerowego - ale nadal powtarzam. Nie takie strumienie ciepła są do odebrania. Tutaj jest najwyżej kilka Watów (z max 40 które dostarcza grzalka) . W PC jest pewniw ponad setka która jest wytracana i musisz ją odebrać a połowa i tak idzie w płytę główną. Wiec i chłodzenie w drukarce może być z 10/20 razy mniejsze niż w PC. Sytuacja sie trochę zmienia jak jest komora z temperatura powietrza 100C i wtedy też lepiej aby chłodzenie było punktowe bo nie pobiera ciepła z atmosfery.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
etet100
Postów w temacie: 10
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: etet100 »

Trzeba przyznać, że po godzinie druku, woda jest zauważalnie cieplutka. Pewnie to tylko kilka dodatkowych stopni ale jak puszcze ABS lub ASA to będzie jeszcze kilka.

Poza tym technologia chłodzenia wodnego zdecydowanie nie wybacza błędów a każda prowizorka od razu się mści. Mój warsztat razem z całym sprzętem dosłownie pływa w wodzie.

A skoro o wodzie mowa to zastanawiam się czy jej na coś nie zmienić. Tylko trochę poczytałem o glikolach i raczej odpada. Zarówno etylenowy jak i propylenowy.
Awatar użytkownika
MarioM06
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 113
Rejestracja: 05 maja 2018, 11:44
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój
x 29

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: MarioM06 »

Tak trochę z ciekawości zapytam czy byli by chętni na zestaw wymiennik ciepła (drops z przylutowaną rurką) + pompka+ przetwornica step-down + wężyki. Mógłbym skompletować kilka takich zestawów w cenie około 100 zł.

U mnie jak pisałem dwie drukarki pracują z takim chłodzeniem. nie mam z tym żadnych problemów. butelka z wodą zdecydowanie nie robi się jakoś cieplejsza po kilkunastu godzinach druku - może też dlatego. że wężyki mam w sumie około 2m długie.
Z różnymi pompkami kombinowałem trochę i z drukowanymi i z kupnymi aż końcu trafiłem na mój "ideał". Pompka membranowa bez problemu daje odpowiednie ciśnienie, wydajność i zasysa też sama, bez żadnego odpowietrzania. Przy zasilaniu z 5V jest praktycznie bezgłośna.
Wężyki silikonowe bez żadnych obejm i innych udziwnień poprowadzone z wszystkimi kablami w wiązce - bez problemu.

Jakbym kompletował części to pewnie z chin i wiadomo czas dostawy może na sierpień.
UltiAnet 240x240x290,
Wielka Siostra 430x430x400
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: mcxmcx »

Panie kolego, jak za 100 mam cicho to ja tak, proszę.

Do jakiego rodzaju radiatora to się lepi?
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
MarioM06
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 113
Rejestracja: 05 maja 2018, 11:44
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój
x 29

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: MarioM06 »

To się raczej zamiast radiatora. Mogę też pokombinować tak jak na zdjęciach z mocowaniami tak jak w V6.

Z góry chciałbym zaznaczyć, że produkcja amatorska i nie koniecznie idealnie będzie wyglądać - zagniecenia nie idealna symetria, ... ale jakąś ograniczoną gwarancję mógłbym dać.
Załączniki
IMG_20200611_203555581.jpg
IMG_20200611_203732861.jpg
IMG_20200611_203628091.jpg
UltiAnet 240x240x290,
Wielka Siostra 430x430x400
etet100
Postów w temacie: 10
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: etet100 »

Zróbcie sobie własny wątek bo ten miał jednak dotyczyć mojego rozwiązania.
Awatar użytkownika
MarioM06
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 113
Rejestracja: 05 maja 2018, 11:44
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój
x 29

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: MarioM06 »

Ok w porządku. nie chcę tu robić zamieszania ani konkurencji. Jeśli by było zainteresowanie to praktycznie po kosztach mógłbym takie rzeczy skompletować, a jak nie to już w zasadzie wszystko napisałem żeby każdy mógł to zrobić na własną rękę.
Jeśli moderatorzy uznają, że warto to wydzielą osobny wątek.
UltiAnet 240x240x290,
Wielka Siostra 430x430x400
etet100
Postów w temacie: 10
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: etet100 »

Podrukowałem trochę z ASA i mam całkowicie subiektywne wrażenie, że jakość przy tym chłodzeniu jakoś nietaka (nie żeby wcześniej była super). Dziwne bloby i ogólnie przeróżne problemy.

A po tej godzinie pękł silikonowy wężyk w miejscu osadzenia na metalowej rurce. Tego się nie spodziewałem.
marian_koniuszko
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 21 cze 2020, 15:46

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: marian_koniuszko »

Odkopuję
etet100 pisze:Tego się nie spodziewałem.
A myślałeś nad chłodzeniem z żywicy epoksydowej?
Tak głośno myślę czy nie dałoby się np. spiłować żeberka z radiatora i na to nałożyć wydrukowaną część wewnętrzną z hips aby epoksyd nie zalał całości oraz
wydrukować zewnętrzną część też np. z hips i zalać środek żywicą. Po utwardzeniu żywicy płukanie w limonecośtam i gotowe wodne chłodzenie. Ciekaw jestem czy epoksyd dobrze spaja z glinem. Gdybym to robił to dodatkowo wloty i wyloty płynów umieściłbym u góry ( wymagałoby to zaprojektowanie dziwnego pewnie mocowania . )


A może jednak nie? Zaletą pewnie będzie waga a czy będzie szczelne?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”