Wodne chłodzenie

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
etet100
Postów w temacie: 10
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Wodne chłodzenie

Post autor: etet100 »

Witam. Zirytowany hałasem wentylatora chłodzącego radiator V6 postanowiłem spróbować pobawić się w chłodzenie wodne. Nie wymyślam tu w zasadzie nic nowego bo bardzo podobne projekty w internecie już są.
IMG_20200606_0934461.jpg
IMG_20200606_0933565.jpg
IMG_20200606_0933223.jpg
f3480a9fe3dc0e33cd3cf5c12b10ba55.jpg
875df809aba631c0662f5b302949b129.jpg
1fc6dcb01f299599fcc2d1ed378926b5.jpg
Pompkę dobrałem na zasadzie żeby mi pasowała do wężyka. Jest cicha i coś tam pompuje ale nie mam pojęcia czy będzie wystarczająca.

Całość jest nieco niższa niż standardowy radiator V6 a wymiary determinuje rozmiar tej gotowej osłonki silnika RC.

W tej chwili rozmawiam z kilkoma tokarzami.

P.S. Wiem, że wątki w tym temacie już były. Znam argumenty przeciw i na nie.
morf, Berg, olo2000pm, JGFTW, dziobu
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: mcxmcx »

Pomyśl o mnie, że dwie bym przytulił.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: JGFTW »

Ciekawa sprawa. Mam wiele pytań.

Ten radiator to peek?
Czy dobierałeś jakiś specjalny plastik z lepszymi parametrami od aluminium?

Jaką planujesz dać chłodnicę? Komputerową?
etet100 pisze:[...]
Całość jest nieco niższa niż standardowy radiator V6 a wymiary determinuje rozmiar tej gotowej osłonki silnika RC. [...]
Zdaję się, że model B20 jest najbardziej zbliżony do tego zastosowania przy zachowaniu rozmiarów radiatora e3d, jego użyłeś? Czy innego i dlatego wyszło mniej niż e3d?
etet100 pisze: W tej chwili rozmawiam z kilkoma tokarzami.
Może dodaj do listy TDI-CAD, który ma tokarkę i doświadczenie z głowicami do drukarek.

Trochę pogooglowałem i dla zainteresowanych temat wrzucam:
https://well-engineered.net/index.php/e ... er-cooling -> prowadzi do dyskusji na forum: https://reprap.org/forum/read.php?336,765316 (trzeba sobie przetłumaczyć stronę jakąs wtyczką)

Mała dygresja:
etet100 pisze: Zirytowany hałasem wentylatora chłodzącego radiator V6 postanowiłem spróbować pobawić się w chłodzenie wodne.
Nic, czego nie dałoby się rozwiązać noctuą , a i mniej roboty z tym ;) Jeżeli głośność wiatraka to jedyny powód przejścia na watercooling to uważam, że dobrałeś złą ścieżkę rozwiązania problemu.
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: olo2000pm »

JGFTW pisze: dobrałeś złą ścieżkę rozwiązania problemu.
To bardzo intrygujące i pozwolę sobie na zadanie jednego pytania, a która ścieżka byłaby właściwą?
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: JGFTW »

@olo2000pm
Jak masz problem z wentylatorem (za głośno chodzi), to wymieniasz wentylator (na cichy). Nie wymieniasz elementów głowicy i praktycznie sposobu jej chłodzenia (debatowalne jest czy będzie wydajniejszy).
Można się doczepić do słówek "dobre" i "złe", ale jest to oczywisty skrót myślowy pod którym kryją sie takie stwierdzenia jak (Jest to... ):
- bardziej czasochłonny
- bardziej skomplikowany
- droższy
(...sposób rozwiązania tego problemu*)
Moim zdaniem oczywiście, które zmienie pod wpływem przekonywujących argumentów.

*to jest zakładając, że jest to jedyny powód przejścia na chłodzenie wodne - co zresztą również napisałem.

Dodam, że jeżeli jest to projekt o walorze edukacyjnym, a początkowy argument autora za podejściem do tego tematu to nic tylko pierwsza-lepsza wymówka (a.k.a. przykrywka) to moje stwierdzenie złego sposobu rozwiązywania tego problemu nie jest zasadne.
morf
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: panWiadr0 »

Każdy oring to prędzej czy później wyciek. Minimalizuj. Przerabiałem to w WC które mam w pececie.
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: olo2000pm »

JGFTW pisze:
moje stwierdzenie złego sposobu rozwiązywania tego problemu nie jest zasadne.
A nie prościej podjeść do tego "wolność Tomku w swoim domku"? Skoro kolega robi sobie chłodzenie wodne to widocznie ma taką fantazje i widocznie sprawia mu to przyjemność. Po co do tego podpinać jakąś ideologię? W końcu jesteśmy na forum majsterkowiczów hobbystów itd :)
A przy okazji może ktoś skorzysta? Jak widać dość fachowo kolega podchodzi do tego chłodzenia.
JGFTW pisze: Jak masz problem z wentylatorem (za głośno chodzi), to wymieniasz wentylator (na cichy). Nie wymieniasz elementów głowicy i praktycznie sposobu jej chłodzenia (debatowalne jest czy będzie wydajniejszy).
Tak postępuje większość, bo idzie na łatwiznę, nie wyłączając mojej osoby. A to co robi większość nie zawsze jest dobre.
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: Pjoter »

No właśnie olo. Ktoś skorzysta. Wejdzie tu osoba która nie ma doświadczenia z drukiem i pierwsze co przeczyta to że receptą na głośny wentylator jest chłodzenie wodne :D Owszem, każdy robi co chce, ale nie każdemu warto polecać nietypowe rozwiązania. Nie przeczę że temat ciekawy, ale nie jest to OPTYMALNE rozwiązanie typowego problemu. Rozwiązanie powinno balansować między byciem łatwo implementowanym, skutecznym a tanim. Prosta optymalizacja ;)
To tak jakby na temat "Chcę budować pierwszą drukarkę, nie mam żadnego doświadczenia, skończyłem zarządzanie" (nie hejtuje, tylko wybieram kierunek mało techniczny) odpisywać "no jak chcesz to buduj" zamiast "na początek lepiej kupić endera-3".
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: dziobu »

Ludzieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee kurfaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Temat dotyczy chłodzenia wodnego.

To:
etet100 pisze:Zirytowany hałasem wentylatora(...)
jest tak samo dobrym powodem zrobienia takiego chłodzenia jak inne argumenty, typu "nudzi mi się" czy "mam dwie nogi".
Więc - na CH*J drążyć temat wentylatorów?

Też chętnie zobaczę jak uskutecznić taki pomysł żeby ustrzec się tego:
panWiadr0 pisze:Każdy oring to prędzej czy później wyciek.
bo drugi z popularnych problemów - glony - da się rozwiązać chemicznie.


btw.
Jeśli ktoś lewy zrozumie ten temat jako jedyny sposób na wyciszenie wentylatorów to jego problem. Zawsze może sprzedać drukarkę i zająć się hodowlą jedwabników.
szpiglasowy, mpk
etet100
Postów w temacie: 10
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: Wodne chłodzenie

Post autor: etet100 »

1. Ten "radiator" to żaden peek. To tylko model akurat wydrukowany z ASA.
2. Nie mam żadnej chłodnicy. Niektórzy uważają zwykłego słoika i podobno to wystarcza.
3. Obudowa to najprawdopodobniej jest właśnie B20.
4. Pana TDI-CAD próbowałem zagadywać. Spotkałem się jednak z kompletnym brakiem zainteresowania więc nie będę już próbował.
5. Wiem, że to jest niekoniecznie optymalne rozwiązania problemu hałasu. Za toczenie radiatora będę najprawdopodobniej płacił 150-200 więc od strony ekonomicznej wygląda to słabo.
6. Jeśli chodzi o ewentualnie problemy z przeciekaniem, czy powstawaniem świństw w cieczy chłodzącej, to przyznaje że nie mam na razie na to pomysłu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”