oświetlenie w Prusie

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

oświetlenie w Prusie

Post autor: dale »

Czy nie ma żadnych przeciwwskazań żeby zasilanie taśmy diodowej do podświetlania szafki z drukarką wziąć bezpośrednio z zasilacza drukarki? Z pinów gdzie podpięte jest grzanie? Wydaje mi się że nie ma, ale wolę się upewnić :)
mpk
Postów w temacie: 2
Posty: 358
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 100

Re: oświetlenie w Prusie

Post autor: mpk »

Pewnie zależy ile. Te prusowe 240W wydaje się nieco na styk.
Stół bodajże ok. 150W, grzałka 40. zostaje 50 na elektronikę i silniki...
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: oświetlenie w Prusie

Post autor: JGFTW »

Kilka modułów ledowych sądzę, że spokojnie można zasilić (kilka/kilkanaście wat).

https://allegro.pl/listing?string=modu% ... e-1-3-0129

Sam mam zasilanie RPI pociągnięte z zasilacza i nic się nie dzieję.

Nie ryzykowałbym wiekszej ilości, bo te zasilacze są dość słabe (240W). Jak się będzie resetować jak odpalisz grzałki + silniki to znaczy, że trzeba kupić za 10PLN osobny zasilacz ;)

@mpk
Stół 6.25A, Silniki 1A każdy, grzałka 1.5A ;)
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: oświetlenie w Prusie

Post autor: dale »

Zamówiłem już taśmę diodową oraz profile, taśma ma 8W/m i 12V - zamówiłem metr. Czy dobrze liczę, że jeśli zrobię dwie lampki po ok 50 cm, podpięte równolegle, to podłączone do zasilacza pobiorą mi 0,3 A ?

Z tego wyliczenia "Stół 6.25A, Silniki 1A każdy, grzałka 1.5A" wychodzi że na komputer z wyświetlaczem pozostaje 1,25 A - w teorii te 0,3 A powinno się zmieścić.

Teraz trochę filozofii stosowanej... Zasilacz prusy daje w teorii 10 A - nie wiem jaka jest jego rzeczywista wydajność, ale mocno bym się zdziwił gdyby miał te 100%, pytanie jaki jest realny zapas :)

Zależy mi na podpięciu wszystkiego pod jeden zasilacz z uwagi na minimalizację kabli i wtyczek. Zrobiłem zabudowę do drukarki i chcę w przyszłości dorobić ewentualny nadmuch na zasilacz i elektronikę, mogę podciągnąć 230V do zabudowy i tam rozdzielić ją na drukarkę i zasilacz zabudowy, ale wtedy wypadało by zrobić wyłącznik na wejściu żeby zasilacz odciąć w sytuacji kiedy nie będzie drukarka pracowała. Można przy odrobinie perwersji na przekaźniku to zrobić i wtedy zasilanie oświetlenia i nadmuchu włączało by się wtedy, gdy drukarka byłą by włączona...
I to wydaje się być fajnym rozwiązaniem...
Awatar użytkownika
dawidex7
Postów w temacie: 2
Posty: 53
Rejestracja: 10 paź 2019, 09:42
Drukarka: AM8; MK3S; MD16
x 16

Re: oświetlenie w Prusie

Post autor: dawidex7 »

A nie ~0,6A? Po ~0,3A na odcinek pół metrowy, dwa odcinki czyli razem ~0,6A (w zasadzie to bardziej ~0,7A). O jakiej Prusie mówimy? Mk3? bo jeśli tak, to musisz ledy wymienić albo przetwornicę step-down kupić bo w mk3 jest zasilacz 24V
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: oświetlenie w Prusie

Post autor: dale »

dawidex7 pisze:A nie ~0,6A? Po ~0,3A na odcinek pół metrowy, dwa odcinki czyli razem ~0,6A (w zasadzie to bardziej ~0,7A). O jakiej Prusie mówimy? Mk3? bo jeśli tak, to musisz ledy wymienić albo przetwornicę step-down kupić bo w mk3 jest zasilacz 24V
0,3A 12V jeden odcinek, łączę je równolegle - dwie nitki i zasilam 24V (+ do jednej nitki - tej nitki z + drugiej i - do zasilacza) ? czy coś pokręciłem?
mpk
Postów w temacie: 2
Posty: 358
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 100

Re: oświetlenie w Prusie

Post autor: mpk »

no chyba coś pokręciłeś;)
Awatar użytkownika
dawidex7
Postów w temacie: 2
Posty: 53
Rejestracja: 10 paź 2019, 09:42
Drukarka: AM8; MK3S; MD16
x 16

Re: oświetlenie w Prusie

Post autor: dawidex7 »

pokręciłeś, ale tylko nazwę tego połączenia :) To co opisałeś to połączenie szeregowe.
https://www.waveformlighting.com/pcb-de ... 24v-system
dale
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: oświetlenie w Prusie

Post autor: dale »

dawidex7 pisze:pokręciłeś, ale tylko nazwę tego połączenia :) To co opisałeś to połączenie szeregowe.
https://www.waveformlighting.com/pcb-de ... 24v-system
Ale byłem blisko :))) Nie używałem tych określeń długo i pokręciłem nazewnictwo.
W każdym razie, wydaje mi się że tą drogą, można nieco zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”