Komora/zabudowa dla drukarki - raczej pasywna.

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 5
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Komora/zabudowa dla drukarki - raczej pasywna.

Post autor: cyfron »

Jestem na etapie projektowania zabudowy do Sapphire Pro - docelowo pod ABS, ASA, czasem nylon. Boki i górę planuję zrobić z poliwęglanu komorowego, drzwiczki pleksa (poliwęglan lity trochę drogi).
Co oprócz ścian, drzwiczek itp. warto ująć w takiej komorze? Jeżeli chcę tam drukować również PLA, to wystarczą otwarte drzwiczki, czy jakiś dodatkowy nadmuch będzie potrzebny? Izolować, czy nie izolować pod w/w materiały?
jakubperson
Postów w temacie: 2
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Komora/zabudowa dla drukarki - raczej pasywna.

Post autor: jakubperson »

Uszczelnić boki i górę, drzwiczki z uszczelką i dobrym zamkiem. Jak już zabudować to tak by ciepło utrzymać w środku możliwie szczelnie.
Nie wiem ile może zmienić dodatkowa izolacja, zapewne na plus :-).

Do PLA wystarczą otwarte drzwiczki i nie ma problemu (sam mam zabudowaną CoreXY 300x300x350).
cyfron
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Komora/zabudowa dla drukarki - raczej pasywna.

Post autor: dziobu »

jakubperson pisze:Jak już zabudować to tak by ciepło utrzymać w środku możliwie szczelnie.
Z naciskiem an "szczelnie". Zmorph ma pokrywy które zabezpieczają środek ale po bokach są otwory na prowadnice osi X, poza tym od przodu i tyłu jest ~1cm szpara pomiędzy pokrywą a blachą a od góry też ~1cm na filament.
Te niewielkie dziury sprawiły że stosunkowo niewielki przedmuch powietrza (okno jest daleko) schładzał stół i detale z ABSu mi odpadały. Było OK dopóki były upały, jak się skończyły to już pierwszy wydruk mi wyleciał. A drukuję seryjnie to samo więc nic poza temperaturą i przewiewem się nie zmieniło.

Obudowa z dorobionymi osłonami (czyt. powyższe dziury zasłonięte kartonami/szczotką) nie ma tego mankamentu.
jakubperson pisze:Nie wiem ile może zmienić dodatkowa izolacja, zapewne na plus :-).
Jeśli drukarka nie stoi na balkonie to szczelna osłona da więcej niż izolacja.
cyfron
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 5
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Komora/zabudowa dla drukarki - raczej pasywna.

Post autor: cyfron »

Nie zdawałem sobie sprawy, że szczelność ma aż tak duże znaczenie, więc przyłożę się do tego aspektu. Zwykłe przyklejane uszczelki okienno-drzwiowe dadzą radę, czy klej puści pod wpływem temperatury? Jakiś patent na te uszczelki w drzwiczkach macie?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Komora/zabudowa dla drukarki - raczej pasywna.

Post autor: dziobu »

Uszczelek to nie mam ale u mnie wystarcza już sam karton. Zamiast szpary 1cm mam tyle ile jest przy mniej-więcej równo dociętym kartonie; to znacząco ogranicza wymianę powietrza a przytkanie wszystkich takich szpar w zasadzie blokuje przedmuch.

Natomiast tam gdzie wchodzi filament mam szczotkę na całą szerokość szpary:
q1.png
i też się sprawdza.

Pewnie uszczelki był by lepsze ale u mnie to już większa przeróbka i dałem sobie spokój.
cyfron
jakubperson
Postów w temacie: 2
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Komora/zabudowa dla drukarki - raczej pasywna.

Post autor: jakubperson »

cyfron pisze:Nie zdawałem sobie sprawy, że szczelność ma aż tak duże znaczenie, więc przyłożę się do tego aspektu. Zwykłe przyklejane uszczelki okienno-drzwiowe dadzą radę, czy klej puści pod wpływem temperatury? Jakiś patent na te uszczelki w drzwiczkach macie?
Klej powinien wytrzymać, prócz temperatury nie będą działać na nie jakieś inne siły.

Zobacz czy we V-sloty nie będzie Ci to mogło jakoś fajnie wejść (przy zamykaniu drzwiczek), zamek zrobić dosyć sztywny by trzymał mocno uszczelki we V-slotach. Lub po wewnętrznej stronie otworu z przodu drukarki.
Boki / góra zawsze można dać na minimalną ilość silikonu przezroczystego / czarnego.

Szczotki tak gdzie musi być ruchomy element są fajnym rozwiązaniem.
cyfron
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 5
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Komora/zabudowa dla drukarki - raczej pasywna.

Post autor: cyfron »

Mniej więcej mam już w głowie projekt zabudowy. Gdyby zdecydował się na grzaną komorę, to czego można użyć jako grzałki? Obojętnie 24V czy 230V.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Komora/zabudowa dla drukarki - raczej pasywna.

Post autor: dziobu »

Nie wiem ile masz tam miejsca, ale możesz użyć rezystorów grzejnych/grzałek (https://www.telpod.pl/elementy-grzejne). Montujesz je do radiatorów i na całość robisz nawiew.
Możesz też kupić gotowca - np to: (oferta pierwsza z brzegu) https://allegro.pl/oferta/nagrzewnica-p ... 0166913047
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 5
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Komora/zabudowa dla drukarki - raczej pasywna.

Post autor: cyfron »

Czy taki wymuszony ruch powietrza nie zaszkodzi wydrukom z ABS, Nylonu itp.?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Komora/zabudowa dla drukarki - raczej pasywna.

Post autor: dziobu »

Zaszkodzi, dlatego nawiew musi być delikatny. I to nie na detal czy w kierunku stołu a raczej gdzieś na bok. Powietrze jakoś tam się samo wymiesza ale żeby zapewnić równomierną temperaturę w całej komorze to musisz mu pomóc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”