Jak zrobić własne PCB?

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 3
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: Jak zrobić własne PCB?

Post autor: sobal »

Nieee, żadnego zlecania. Chcę sam! :) Jest prosta metoda z użyciem markera permanentnego. Zrobiłem szybki test, super wytrawia wszystko poza markerem, więc pora z drukarki zrobić ploter! :D
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 1
Posty: 189
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 122

Re: Jak zrobić własne PCB?

Post autor: obrms »

Możesz też spróbować metody z folią światłoczułą: https://banggood.com/30cmx1M-PCB-Dry-Fi ... 36262.html
mscichu
Postów w temacie: 1
Posty: 89
Rejestracja: 20 kwie 2016, 13:05
x 9

Re: Jak zrobić własne PCB?

Post autor: mscichu »

Jak chcesz wykonać profesjonalnie to lepiej zamówić - szczególnie, że nie jest drogie zamówienie już pojedynczych sztuk: https://pcbshopper.com/
U nas jest trochę drożej ale też wyjdzie taniej niż zakup sprzętu jak chociażby laminator: https://www.prototypy.com/sites_pcbplugins/pcborder/58

Jeżeli jednak chcesz robić PCB samodzielnie to polecam metodę fotochemiczną, gdzie potrzebna jest zwykła drukarka z dobrym zadrukiem w kolorze czarnym w taki sposób aby nie prześwitywało przez folie, PCB najlepiej z naniesioną maską światłoczułą, wywoływacz i wytrawiacz. Lata temu udawało mi się robić PCB ze ścieżkami 6/6mils.
Niestety na chemię potrzebne jest miejsce i spora uwaga bo wytrawiacz potrafi robić dziury w ubraniach i innych elementach gdzie skapnie. Jedyna zaleta to czas od rozpoczęcia do odebrania.

Co do przerobienia na ploter to raczej nie będziesz miał problemów. Ostatnio też potrzebowałem zrobić z drukarki ploter i wydrukowałem uchwyt na długopis przyczepiany do radiatora (aby jak najmniej rozkręcać), a same ścieżki wyznaczałem w inkscape.

Co do samego wykonywania pisakiem to faktycznie kiedyś tylko tak się robiło i nawet są do kupienia w sklepach elektronicznych, ale duże pola masy czy szerokie ścieżki są dość ciężkie do wykonania aby nie podtrawiało
Awatar użytkownika
artusiek
Postów w temacie: 1
Posty: 299
Rejestracja: 29 mar 2017, 22:51
Lokalizacja: Czadrów
Drukarka: PrusMK3s,Fullbear...
x 54

Re: Jak zrobić własne PCB?

Post autor: artusiek »

Swoje płytki ( kilkanaście sztuk ) robiłem najpierw "na żelasku" potem na foli samoprzylepnej UV i kilka z powloką światłoczułą ... moje przemyślenia - jak KONIECZNIE chcesz SAM ... to w mojej opinii światłoczułe lub folia UV są dobrym wyborem , pisaki permanentne - słabo wychodzą . ew. termotransfer - ale tu jest duże ograniczenie jakości cienkie ścieżki bardzo słabo mi wychodzą .
Polecam jednak zamówić gotową ...
Artusiek
Prusa MK3s ; FullBear ; Bambu X1 , Hevo ( duża przeróbka)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2668

Re: Jak zrobić własne PCB?

Post autor: Berg »

też wydaje mi się, że można zamówić sobie, np https://www.proto-electronics.com
Jednak rozumiem, że to tak jakby komuś powiedzieć, po co ma kupować rower i jeździć, skoro znacznie lepiej jeżdżących kolarzy może oglądnąć na Eurosport.

Ciekawe czy da się do tego użyć żywcówki - na pewno ktoś juz próbował ;)
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Jak zrobić własne PCB?

Post autor: Pjoter »

Berg pisze:Ciekawe czy da się do tego użyć żywcówki - na pewno ktoś juz próbował ;)
W sensie że to? Konkretnie od 11 minuty, ale polecam całość.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=qg8pMUd-tSk
Berg, Jose
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 3
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: Jak zrobić własne PCB?

Post autor: sobal »

Sprawdziłem dwie metody:
1. Prasowanie - działa. Ale dokładność mnie nie satysfakcjonuje, mogło by to wyglądać lepiej.
2. Na zimno, aceton 75% i "wmasowujemy" wydruk laserowy. Działa, ale nie tak dobrze jak prasowanie. Może być kwestia papieru.
3. Poszedłem drogą plotera, szybki projekcik uchwytu na marker (mogłem pomyśleć o sprężynie dociskającej, bo czasem nie łapie dystansu przez z-offset probe'a), ale to może nie być potrzebne przy PCB. Szerokość ścieżki 0.6mm mnie w pełni satysfakcjonuje. Jutro pierwsze testy trawienia.
IMG_0715.jpg
IMG_0716.jpg
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: Jak zrobić własne PCB?

Post autor: Mati »

W sumie to wydaje się nawet niezłym pomysłem do prostych płytek. Trochę mniej zabawy niż z termoransferem. Dla drukarza żaden koszt i ryzyko. Kiedyś spróbuję :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”