Jak zrobić własne PCB?

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 3
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Jak zrobić własne PCB?

Post autor: sobal »

Cześć,

Potrzebuję rady. Jak najlepiej i najwygodniej wykonać własne PCB? Mam kilka projektów, które wymagają własnego PCB, mógłbym je ogarnąć "na pająka", ale trwałość i estetyka takiego rozwiązania to max 1 na 10. W związku z tym wpadłem na pomysł, żeby zrobić własne PCB i tutaj prośba do bardziej doświadczonych i dużo pytań:

Cel. Jak najlepiej wykonane PCB.
Ograniczenia: max do 1000 złotych

1. Znalazłem świetny poradnik, jak to zrobić za pomocą drukarki laserowej i papieru kredowego:
https://www.knest.pw.edu.pl/wp-content/ ... C4%851.pdf

2. Poczytałem trochę o foto pozytywnych płytkach (jak to w ogóle jest po Polsku?), metoda wydaje mi się najczystsza i bardzo precyzyjna, a efekty chyba ok (nie znam tego pierwszego sklepu):

https://www.fruugo.pl/bungard-150306e33 ... l&ac=croud
https://www.amazon.com/GC-21-334-VP-Pos ... 644&sr=8-4

3. Frezarka CNC (3018, pro lub podobne). Fajne! Od razu można nawiercić otwory i dokładnie wyciąć.

4. Głowica laserowa do drukarki 3D. Super, tylko nic na ten temat nie wiem, jaka moc? Czy w ogóle się da?

5. No i teraz skoro jesteśmy przy drukarce. Zrobienie dedykowanego uchwytu do markera (lub rylca) zamiast karetki.

6. Skoro mamy maskować pewne elementy , które nie mają być trawione, to nie można by po prostu wydrukować bezpośrednio na laminacie, np. średnicą 0.1, a następnie to wytrawić?

Uprzejmie proszę o radę i pozdrawiam,
S.
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Jak zrobić własne PCB?

Post autor: majek »

sobal pisze:Cześć,
1. Znalazłem świetny poradnik, jak to zrobić za pomocą drukarki laserowej i papieru kredowego:
https://www.knest.pw.edu.pl/wp-content/ ... C4%851.pdf
Żelazko i papier kredowy, to niezły pomysł na zniechęcenie się :-P
Ale jak chcesz tą metodą robić, to:
1. Nie żelazko, a laminator, ale musi być taki z wyższą temperaturą. Ewentualnie są opisane przeróbki zwykłych laminatorów na wyższe temperatury. Różnica pomiędzy użyciem żelazka a laminatora jest kolosalna. Żelazkiem zawsze gdzieś czegoś nie dociśniesz, coś się nie przyklei, a w innym miejscu rozleje, przesunie lub rozmaże. Po laminatorze wszystko jest idealne. Po prostu przepuszcza się płytkę kilka razy przez laminator najlepiej od każdej strony i tyle.
2. Nie kupuj jakiś specjalnych papierów kredowych. Mi nigdy nie udało mi się na tym nic sensownego zrobić. Idź do kiosku z gazetami i kup najtańszą kolorową gazetę z cienkim papierem kredowym (ostatnio używałem chyba National Geographic). Nie jest ważne, że jest zadruk - to w niczym nie przeszkadza oprócz oceny czy sam wydruk jest ok.
3. Przydaje się drukarka laserowa, gdzie możesz wymusić poziome przejście papieru, bo ten cienki papier gazetowy potrafi się zaciąć jak jest zawijany.
4. Nowy, świeży toner i wyłączenie wszelkich 'eko' wynalazków przy druku. Ja miałem na takie okazje po prostu drugi toner.
5. Później płytka do ciepłej wody i palcami schodzi papier. Nie przejmuj się, że zostaną farfocle na tonerze, grunt żeby tam gdzie ma być wytrawione nie było papieru.
6. Wysuszyć, wytrawić i później zmyć toner acetonem.
7. Kiedyś można było na Allegro kupić lakier 'Ensolder' termoutwardzalny do robienia soldermaski - po tym płytka wyglądała jak z fabryki :-)
8. Tak czy siak, to później trzeba czymś zabezpieczyć płytkę, bo odkryta miedź się utleni i przynajmniej wizualnie będzie to wyglądać słabo. Są dedykowane lakiery do tego. Wersja dla ubogich, to rozpuszczenie kalafonii w denaturacie, ale później płytka się 'klei' do końca świata, więc lepiej zainwestować w lakier.

Opisy na płytce też można robić tą techniką jak masz w miarę jasny laminat i nie przeszkadza, że są czarne.

Tutaj kiedyś wrzuciłem kilka zdjęć z robienia w ten sposób płytki: https://majek.sh/pl/frequency-meter-up-to-100mhz/
6. Skoro mamy maskować pewne elementy , które nie mają być trawione, to nie można by po prostu wydrukować bezpośrednio na laminacie, np. średnicą 0.1, a następnie to wytrawić?
Ciekawy pomysł :-) Tylko jak dobrze wprasujesz, bo będzie problem z oderwaniem tego od ścieżek po wytrawieniu. Chyba, żeby drukować z ABS i później acetonem. Albo tak zostawić :-)

Co do reszty sposobów, to się nie wypowiem, bo nie robiłem (oprócz foto, które mi się nigdy nie udało), ale na szybką płytkę w domu, to mi laser+laminator w zupełności wystarcza.


Ale jak masz jakiś budżet i Ci się nie śpieszy, to może po prostu zamów np. w https://jlcpcb.com/
Adinfo
Awatar użytkownika
szot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 74
Rejestracja: 07 sty 2020, 15:03
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 5
x 13

Re: Jak zrobić własne PCB?

Post autor: szot »

majek pisze:Żelazko i papier kredowy, to niezły pomysł na zniechęcenie się :-P
A gdzie tam :). Robiłem płytki tym sposobem z małymi modyfikacjami metody.
Używałem papieru kredowego o gramaturze 100 - 120 (im mniejsza gramatura tym łatwiej potem go usunąć). Papier do nabycia w sklepie papierniczym. Sprzedawany często na pojedyńcze arkusze.
Po wydrukowaniu na nim rysunku ścieżek i docięciu go na wymiar trochę większy od wymiaru płytki, kładłem go na płytce i zawijałem jego brzegi pod płytkę. Chodzi o to, aby papier z wydrukiem się nie przesuwał. Przy większych płytkach podwinięte brzegi mocowałem do płytki taśmą klejącą.
Tak przygotowaną płytkę umieszczałem na podkładzie z grubej tkaniny (najczęściej ręcznik), przykrywałem cienką szmatką i prasowałem żelazkiem.
Dalej tak samo jak w opisie z linku sobala :).
Największym wyzwaniem było dla mnie wiercenie otworów.
Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 1
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Jak zrobić własne PCB?

Post autor: cyfron »

Zrób zamówienie w ALLPCB lub JLCPCB, pakiet 10szt wyjdzie cię niewiele drożej od roboty chalupniczej ale różnica w jakości będzie kosmiczną. Dodatkowo odejdzie Ci okrutne wiercenie oraz dostaniesz możliwość zastosowania przelotek w dowolnej ilości.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Jak zrobić własne PCB?

Post autor: dziobu »

Z tego wszystkiego polecam jednak cnc. Wstawiasz i masz. Tak jakoś wychodzi że często widuję płyty wykonane w ten sposób i nie wyglądają źle. Wychodzi nawet schludnie.

Technicznie wystarczy nawet jak do drukarki zrobisz sobie uchwyt na wrzeciono.

Oczywiście o ile dalej chcesz robić pcb we własnym zakresie.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 326

Re: Jak zrobić własne PCB?

Post autor: Jarewa »

Przy CNC nie jest też takie proste trzeba się natrudzić by z plików gbrl zrobić gcode. No i po drugie cena, cena dobrej grawerki kosztuje, jak sporadycznie to drożej niż zamówienie PCB w Polsce. Nie wspomnę o frezach i bardzo dużym doświadczeniu...
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Jak zrobić własne PCB?

Post autor: majek »

szot pisze:Największym wyzwaniem było dla mnie wiercenie otworów.
Do tego miałem wiertareczkę zrobioną z silnika od magnetofonu :-) Cokolwiek większego i cięższego z ręki się nie nadaje, chyba że się ma nieograniczony budżet na wiertła :-P
Teraz wiercę dremelem na statywie i to jest wg. mnie jedyne sensowne rozwiązanie do takich małych dziurek (tzn. niewielka wiertarka na statywie).

dziobu pisze:Z tego wszystkiego polecam jednak cnc. Wstawiasz i masz.
Zrobisz w ten sposób ścieżki pod TQFP czy TSOP? Czy nawet ścieżkę pomiędzy nóżkami DIP-a?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 326

Re: Jak zrobić własne PCB?

Post autor: Jarewa »

majek pisze: Zrobisz w ten sposób ścieżki pod TQFP czy TSOP? Czy nawet ścieżkę pomiędzy nóżkami DIP-a?

Tak, dobra grawerka wyfrezuje ścieżkę 8mils

http://blog.scene.ro/assets/vbit_30deg_0.1mm.jpg
Ostatnio zmieniony 03 paź 2021, 12:32 przez Jarewa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Jak zrobić własne PCB?

Post autor: dziobu »

@Jarewa
Softów do wycinania PCB jest cała masa (zarówno takich generujących gcode dla drukarki jak i dedykowanych fw) i również masa ludzi robi to na gówno-maszynach, nie wyłączając z tego drukarek z wrzecionami z wiertareczki.
Pozycja pierwsza z brzegu:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=z90HJquxnI8

majek pisze:Zrobisz w ten sposób ścieżki pod TQFP czy TSOP? Czy nawet ścieżkę pomiędzy nóżkami DIP-a?
Ale po co? Przecież to można zamówić w rozsądnej cenie i dostać przyzwoitą płytę a nie jakiegoś jednowarstwowego ulepa w którym i tak część ścieżek trzeba poprawić.
Pytanie dotyczyło zamiany pająka na coś estetyczniejszego a nie jak w domowych warunkach ogarnąć BGA :D
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: Jak zrobić własne PCB?

Post autor: Mati »

Jeśli to ma być jednorazowa akcja to zgadzam się z przedmówcą, że najlepiej to zlecić jakiejś firmie.
Jeśli zaś planujesz wykonywać płytki regularnie to w tej kwocie spokojnie wyposażysz sobie warsztat we wszystkie niezbędne narzędzia i materiały.
Co do metody fotochemicznej się nie wypowiem, bo nigdy jej nie używałem ze względu na choćby konieczność zakupu naświetlarki UV oraz (subiektywnie) więcej zabawy z płytkami, choć zawsze kusiło mnie żeby spróbować, bo podobno można uzyskać płytki z węższymi ścieżkami niż w przypadku termotransferu.

Termotransfer zaś stosuję od czasu do czasu, uzyskując całkiem niezłe (wystarczające dla mnie) efekty. Używam laminatora Tracer TRL-A3, początkowo niezmodyfikowanego, później zaś wprowadziłem dla wygody modyfikację układu sterowania. Nie podnosiłem temperatury laminowania, ponieważ w wielu modelach laminatorów po tym zabiegu topią się tworzywa trzymające wałki laminujące. W niezmodyfikowanej wersji przepuszczałem po prostu płytkę przez laminator kilkanaście razy. Modyfikacja zaś polegała na zabudowaniu układu przerywającego obracanie się wałków, tak aby wydłużyć czas prasowania. Wadą takiego rozwiązania jest wydłużony czas (do kilku minut) "laminowania" płytki, ale za to laminator pracuje w zakresie temperatur bezpiecznych dla tworzyw, z których jest wykonany.
Ścieżki drukuję na papierze kredowym (satynowanym) o gramaturze 80g/m2. Działa i jest tańsze niż gazety (no chyba że i tak je czytasz...). Wytrawiacz B327 podgrzewam grzałką akwarystyczną, co nie tylko przyspiesza, ale też poprawia jakość wykonywanych płytek.
Do tego wiertareczka modelarska do wykonywania otworów i proste płytki można na własny użytek robić. Taką metodą jestem w stanie robić powtarzalne płytki ze ścieżkami o szerokości do 10-12 milsów (węższych nie próbowałem).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”