Ups do drukarki - ma to sens?

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
Mati
Postów w temacie: 4
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Ups do drukarki - ma to sens?

Post autor: Mati »

Jako że na mojej wsi mam bardzo często krótkotrwałe (choć i długotrwałe się zdarzają) przerwy w dostarczaniu energii elektrycznej, zacząłem się zastanawiać nad UPSem. Wkurzam się jak kolejny raz w tygodniu wydruk można było wyrzucić do kosza, bo przez 10 sekund nie było prądu...
Ktoś coś ćwiczył już w takim temacie? Głównie zależy mi na podtrzymaniu V-core2, czyli celowałbym w coś o mocy ~800 - 1000w (stół AC).
Chętnie poznam opinie na ten temat. Wiem, że są też inne rozwiązania, zapisujące stan pracy na SD i potem wznawiające wydruk, ale uważam to za bezsensowne. Jak stół ostygnie to i tak kupa, zwłaszcza jak drukuje się z materiałów komorolubnych :)
lukg20
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 34
Rejestracja: 28 sie 2022, 15:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: Jazla J1/DaVinci 1.0
x 5
Kontakt:

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

Post autor: lukg20 »

Hej,

Ja mam z demontażu UPSa firmy APC 350W. Na wyjściu daje praktycznie prostokąt a nie aproksymowanego sinusa, ale zasilaczowi drukarki to nie przeszkadza. Już kilka razy uratował mi wydruk bo tak jak i u Ciebie zdarza się że na kilka sekund zabraknie prądu. Wydaje mi się że to najlepsze rozwiązanie. Jeśli decydował byś się na zakup UPSa to nie koniecznie musi to być UPS z sinusoidalnym przebiegiem, i nie musi też być super szybki przy przełączaniu. Na zasilaczu impulsowym drukarki wszystko spokojnie chodzi bez prądu przez jakieś 200ms. To kupa czasu, a UPSy z takimi parametrami znacznie tańsze.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

Post autor: @GUTEK@ »

Będzie zależeć od zasilacza drukarki. Przykładowo w Dreamerze z ciekawości podłączyłem ups APC z aproksymowanym sinusem i przy grzaniu stołu zasilacz się wyłącza.
lukg20
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 34
Rejestracja: 28 sie 2022, 15:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: Jazla J1/DaVinci 1.0
x 5
Kontakt:

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

Post autor: lukg20 »

APC generalnie są raczej do komputerów. Swoją drogą zdziwiło mnie to co piszesz... Ja mam prostą drukarkę, prosty zasilacz i działa. Trzeba by przetestować.
Grzesinski
Postów w temacie: 3
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

Post autor: Grzesinski »

UPSy z wyjściem sinusoidalnym (clear sinus) generalnie wymagane są przy zasilaniu układów indukcyjnych np. silniki lub urządzenia z zasilaczem transformatorowym. Dla urządzeń wyposażonych w zasilacz impulsowy nie ma to większego znaczenia, ponieważ i tak przebieg wejściowy najpierw jest przekształcany na napięcie stałe. Kształt napięcia wejściowego nie ma większego znaczenia. Spotkałem się nawet z zasilaniem układu z 220Vdc, też działało chociaż układ prostownika zasilacza dostawał w D.
APC produkuje różne serie urządzeń z przeznaczeniem do urządzeń IT (nie tylko komputery) w tym jak najbardziej z wyjściem clear sinus oraz online.

Do zasilania drukarki można użyć zwykłego UPSa z sinusoidą aproksymowaną (z sinusoidą to nie ma wiele wspólnego).
Polemizowałbym jedynie z czasem przełączania, przy pełnym obciążeniu grzaniem (stół + głowica) i silnikami zasilacz drukarki wyłączy się dosyć szybko.
Jak szybko to sprawa indywidualna zależna od napięcia wyjściowego zasilacza i poboru prądu w układzie.
Normalny UPS z czasem przełączania ok 10ms spokojnie da radę. Ale trzeba pamiętać, że podtrzymanie nie będzie długie. Kilka kilkanaście min.

Inne rozwiązanie to układ UPS (de facto bateria kondensatorów) BTT współpracująca z ich płytami.
Pozwala na kontrolowane przerwanie i wznowienie pracy przy zaniku zasilania. Wiem, że były z nim pewne problemy ale da się to ogarnąć.

A wszystko wskazuje. że temat może być bardzo gorący już tej zimy.
Adinfo, arkomania.pl
mpk
Postów w temacie: 5
Posty: 358
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 100

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

Post autor: mpk »

Kwestia sposobu wykorzystania i skali...
Taki stos kondensatorów zadziała tylko pod warunkiem drukowania z SD. No i słabo się skaluje;)
Ja poszedłem w rackową używkę APC, zasilam 4 prusy. Żadnych problemów.
Adinfo
$A$F
Postów w temacie: 1
Posty: 147
Rejestracja: 16 sie 2017, 13:44
x 34

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

Post autor: $A$F »

Grzesinski pisze:UPSy z wyjściem sinusoidalnym (clear sinus) generalnie wymagane są przy zasilaniu układów indukcyjnych np. silniki lub urządzenia z zasilaczem transformatorowym. Dla urządzeń wyposażonych w zasilacz impulsowy nie ma to większego znaczenia, ponieważ i tak przebieg wejściowy najpierw jest przekształcany na napięcie stałe.
Niestety nie. Od czasu jak masz aktywne PFC w zasilaczach(a w/g jakichś norm każdy powyżej 75W mocy(o ile sie nie mylę)powinien mieć PFC), tylko UPS'y z sinusem. Stety/niestety na pasywne PFC idzie za dużo miedzi i żelaza(czy co tam jest w rdzeniu).
Grzesinski
Postów w temacie: 3
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

Post autor: Grzesinski »

Teoretycznie masz rację. Teoretycznie.
Nikt nie produkuje / sprzedaje już UPSów bez sinusa bo po co komu potrzebne, skoro z niczym nie działają.
Teoretycznie zasilacz bądź, co bądź markowy MeanWell LRS-350-24 w drukarce ma porządne PFC i nie będzie działał z modyfikowaną sinusoidą.
A praktycznie... (pomiary przed chwilą)
Bez obciążenia pobiera z sieci 18,5VA z CosFi 0,42
Przy pełnym obciążeniu 480VA CosFi 0,63 (no szału nie ma)
Podłączony do APC Back 650VA śmiga jak ta lala przy pełnym obciążeniu (stół, głowica itp).
Nie demonizujmy. Jedyne zasilacze, które u mnie stwarzały jakieś problemy to te do PCtów i najczęściej droższe i reklamowane jako urządzenia z porządnym PFC.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1516
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 325

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

Post autor: Jarewa »

A po co wam UPS?? przecież drukarki są na 12/24V wystarczy zwyczajny moduł np. Solarny i dwa akumulatory 12V...
lukg20, Artu
mpk
Postów w temacie: 5
Posty: 358
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 100

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

Post autor: mpk »

LRS chyba nie ma PFC. RSP ma.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”