Pojemnik (próżniowy) na filament

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Pojemnik (próżniowy) na filament

Post autor: McKee »

Uszczelki też można sobie wydrukować. IMHO to nie ma sensu.
Dużo większym problemem jest hermetyczne pudełko.
Znajdź mi takie na 4-5 (i więcej) szpulek za mniej niż ... niech będzie ~30zł ... w zamian (Uwaga: konkurs) ofiarowuję rolkę zabytkowego (czarna szpula) ABS-u firmy DevilDesign - kolor z kilku do wyboru (mam jeszcze ze 3-4 kolory nierozpoczęte, prawie na pewno granatowy i zielony).

Na razie używam Ikea Samla - ale one nie są hermetyczne - pochłaniacze wilgoci co ~kwartał muszę regenerować.
Mechanizmów próżniowych zaworów jest na Thingiverse sporo, ale tanich pudełek z uszczelkami w PL nie widziałem.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: RE: Re: Konkurs Solucja (Zagadkowy)

Post autor: mcxmcx »

McKee pisze:Uszczelki też można sobie wydrukować. IMHO to nie ma sensu.
Dużo większym problemem jest hermetyczne pudełko.
Znajdź mi takie na 4-5 (i więcej) szpulek za mniej niż ... niech będzie ~30zł ... w zamian (Uwaga: konkurs) ofiarowuję rolkę zabytkowego (czarna szpula) ABS-u firmy DevilDesign - kolor z kilku do wyboru (mam jeszcze ze 3-4 kolory nierozpoczęte, prawie na pewno granatowy i zielony).

Na razie używam Ikea Samla - ale one nie są hermetyczne - pochłaniacze wilgoci co ~kwartał muszę regenerować.
Mechanizmów próżniowych zaworów jest na Thingiverse sporo, ale tanich pudełek z uszczelkami w PL nie widziałem.
Akurat na próżniowe pakowanie masz rozwiązań mnóstwo, a najprostsze to worki do ubrań :)

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre ... 2564666233

Nie wiem czy będzie widać.

Ogólnie to wrzucasz do worka, wyciągasz powietrze i po sprawie.

Skoro ubrania się nie rozszczelniła to filament też.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Konkurs Solucja (Zagadkowy)

Post autor: McKee »

Nie spełnia warunków:
1. Nie jest pudełkiem (gdzie i jak ja będę to trzymał - mogę też pakować w plastikowe worki mam zgrzewarkę/odsysarkę powietrza, ale nie o to chodzi).
2. "May not post to Poland".

PS.: masz coś takiego? Trzymałeś w tym coś? U mnie się zupełnie nie sprawdziły takie worki (na pościel) - twarde (mocne ścianki) i jednak po jakimś czasie się rozszczelniły. Kolejnych nie ryzykowałem kupować. Do spakowania ubrań w walizkę były OK, ale do pościeli na 1/2 roku nie dały rady - po kilu miesiącach wszystko "urosło".
Ostatnio zmieniony 21 paź 2017, 13:35 przez McKee, łącznie zmieniany 1 raz.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: RE: Re: Konkurs Solucja (Zagadkowy)

Post autor: mcxmcx »

Spełnia warunek: zabezpiecza przed wilgocią. Skutecznie.
Jak to będziesz składował, czyli w kartonikach, w pudłach z Ikea czy luzem na stosie to już jest obojętne.

Nie wiem czy widziałeś kiedykolwiek taki worek?

Worek, z końcówką samouszczelniajaca, pasująca do odkurzacza.
Z drugiej strony ZIP do zapinania.
Wkładasz rzecz, zapinasz, odzyskasz i masz "próżniowo".

Otwarcie polega na pociągnięciu gumki i odsunięciu ZIP.

Prosto i latwo, bez zgrzewarki, odsysarek etc.
Co do wysyłki, pierwsze z brzegu i drogie.

Na Ali tańsze.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Konkurs Solucja (Zagadkowy)

Post autor: McKee »

Widziałem / mam. Kupiłem drogie / firmowe w USA kiedyś ... po kilku miesiącach ZIP puszcza (w kilku workach sprawdzone).
Ale może te z Ali lepsze (tylko ja już się zdążyłem do nich).

PS.: to kapituła konkursowa a nie uczestnik decyduje czy rozwiązanie spełnia warunku konkursu :rotfl2:
(pudełka Samla można ładnie poukładać, jest dostęp do dowolnego filamentu - w sumie to są OK (pochłaniacze wilgoci pokazują kiedy je trzeba zregenerować), ale dzięki za chęć pomocy).
Ostatnio zmieniony 21 paź 2017, 13:42 przez McKee, łącznie zmieniany 1 raz.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Konkurs Solucja (Zagadkowy)

Post autor: kretu »

Niezły offtop:D
Ja polecam olać próżnię dla filamentów które często używamy i dla nich tylko silikażel ja sobie zrobiłem pojemniki mieszczące 2 rolki od razu z uchwytami i szybko złączkami pod teflonową rurkę prowadzącą więc ruszam je tylko jak się rolka skończy. A dla filamentów drogich/używanych raz na rok zostać przy zgrzewarce próżniowej do żywności z workami 28cm idealnie się do nich mieści 1kg rolka DD dorzucamy saszetkę silikażelu i mamy zapakowane jak od producenta wystarczy zostawić trochę więcej worka i można go zamykać z 10x zanim zużyjemy "margines".

Problem pojemników jest taki że po pierwsze same w sobie nie będą tanie bo muszą być wytrzymałe a po drugie mają dużą pojemność i pompka próżniowa już nie może być zabawkowa jak do worków tylko coś mocniejszego a to już droga zabawka.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: RE: Re: Konkurs Solucja (Zagadkowy)

Post autor: mcxmcx »

McKee pisze:Widziałem / mam. Kupiłem drogie / firmowe w USA kiedyś ... po kilku miesiącach ZIP puszcza (w kilku workach sprawdzone).
Tak, mam dużo takich worków ze względów logistycznych. Maly dom, duza rodzina.

Rzeczy letnie i zimowe, camping, śpiwory etc lądują w workach i na strych.

Śpiwory napewno wytrzymują 10 miesięcy od użycia do użycia, a ubrania nie były dłużej niż 8, ale też się nie rozszczelnily.

Czyli SOA#1
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Konkurs Solucja (Zagadkowy)

Post autor: McKee »

kretu pisze:Niezły offtop:D
... się uczymy od siebie nawzajem - i o to chodzi.

PS.: mcxmcx: thx ... ale dalej nie jest pudełkiem - co innego ubrania na strychu a co innego szpulki w takich workach koło drukarki.
(Może spróbuje z tymi workami jeszcze raz - thx).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Pojemnik (próżniowy) na filament

Post autor: Zepco »

Ze względu na kota nie mogę użyć worków, choć przyznam że są dobre do ubrań. Dlatego myślę o pojemniku. Jeśli chodzi o pojemność to wystarczy na jedną szpulkę, bo nietypowych filamentów mam mało a do PLA, ABS i PETG wystarczą worki na żywność z Ikea z podwójną struną. Do nich próbowałem zrobić zaworek, ale przy ściąganiu folia tak opina szpulkę, że zaraz robi się nieszczelność od przetarć.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Pojemnik (próżniowy) na filament

Post autor: McKee »

Jeszcze w nawiązaniu do wypowiedzi o uszczelkach (z oryginalnego wątku):
Zepco pisze:Drukowany zawór "próżniowy" do pudełka na filament z wykorzystaniem łatwo dostępnych na rynku dodatków typu uszczelki itp. :-)
Myślałem o czymś takim przede wszystkim do nylonu, żeby leżał w pudełku z jak najmniejszą ilością powietrza i wilgoci.
Można oring / uszczelkę wydrukować ale można też wydrukować formę i oring zrobić z silikonu (tak jak osłonki na dysze).
Przykładowa forma: https://www.thingiverse.com/thing:225603
są też specjalne diamenty do robienia form (śliskie).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”