Filament podporowy pod Nylon, Nanocarbon

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Filament podporowy pod Nylon, Nanocarbon

Post autor: tomekr »

mobile4you pisze:
tomekr pisze:[...] Generalnie jak zaczyna strzelać z 1-2 razy na sekundę[...]
To jest objaw wilgotnego PVA.
Też tak myślałem, ale PVA z F3D kilka minut wcześniej odpalowałem z fabrycznie zamkniętego opakowania, nie moglo zawilgotnieć przez 30 minut. Generalnie trzymam je zamknięte szczelnie w worku z zamknięciem strunowym i z osuszaczem w środku, a do drukowania odwijam kilka metrów. Też byłem zaskoczony, że PVA z OrbiTech, które leżało nie zabezpieczone przed wilgocią kilka miesięcy też tak samo się zachowuje, tylko przy temperaturze o 25° niższej. Również strzelanie nie występuje przy temperaturze drukowania o 15°niższej, tylko wtedy ma słabą przystępność, wg mnie to nie wilgoć, bo by strzelało niezależnie czy drukujemy w 180°C, czy 220°C.
mobile4you
Postów w temacie: 2
Posty: 240
Rejestracja: 02 sty 2018, 10:37
Lokalizacja: Rzeszów/Zwierzyniec
Drukarka: Prusa Mini
x 42

Re: Filament podporowy pod Nylon, Nanocarbon

Post autor: mobile4you »

tomekr pisze: [...] Też tak myślałem, ale PVA z F3D kilka minut wcześniej odpalowałem z fabrycznie zamkniętego opakowania, nie moglo zawilgotnieć przez 30 minut. Generalnie trzymam je zamknięte szczelnie w worku z zamknięciem strunowym i z osuszaczem w środku, a do drukowania odwijam kilka metrów. Też byłem zaskoczony, że PVA z OrbiTech, które leżało nie zabezpieczone przed wilgocią kilka miesięcy też tak samo się zachowuje, tylko przy temperaturze o 25° niższej. Również strzelanie nie występuje przy temperaturze drukowania o 15°niższej, tylko wtedy ma słabą przystępność, wg mnie to nie wilgoć, bo by strzelało niezależnie czy drukujemy w 180°C, czy 220°C.
Ja tak miałem z PVA Finnotecha. Kupiłem Verbatima i był super. Najlepszy PVA jaki dotychczas używałem to Formfutura Atlas Support.
tomekr
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Filament podporowy pod Nylon, Nanocarbon

Post autor: tomekr »

Jak na razie to na placu boju został PVA Orbitech, spróbuję jeszcze Formfutury, jak kupię. Z ABS drukuję PVA Orbitech w temp. 231C z prędkością 4mm/s, z Nanocarbonem muszę jeszcze troszkę dopracować, ale to będą podobne parametry, może troszkę mniejsza prędkość. Na razie ABS, bo do nanokarbonu muszę założyć inne dysze, obecnie dla ABS/PVA to 0.25/0.25, a nanokarbon/PVA to pewnie 0.4/0.35.
PVA z F3D spróbuje z PLA, ale na razie nie mam co drukować z PLA, mam nadzieję, że zadziała z PLA.
Generalnie PVA podklejało mi się pod dyszę zawijało się i odrywało od podłoża i ostatnio zrobiłem eksperyment i wypolerowałem dyszę pastą polerską i jak na razie bardzo pomogło, polecam, chociaż to świeża sprawa i nie wiem jak długo i czy to resztki pasty i wosku na dyszy, czy gładka powierzchnia. Dysza to 0.25 z Triangelabs, sprawdzę na innych i po dłuższym używaniu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”