Czy ktoś ma doświadczenie z copperFill? Miedź.

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
Sekal
Postów w temacie: 3
Posty: 90
Rejestracja: 24 kwie 2016, 00:50
x 40

Czy ktoś ma doświadczenie z copperFill? Miedź.

Post autor: Sekal »

Jak w pytaniu czy ktoś ma doświadczenie z copperFill ewentualnie z odlewami z miedzi?
- Dni Druku 3D, Kielce
- Drukarki w układzie delta
- Drukowanie z mas
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Czy ktoś ma doświadczenie z copperFill? Miedź.

Post autor: FlameRunner »

Jakieś tam mam. Nie czaj się tak, napisz w czym rzecz. ;)
Sekal
Awatar użytkownika
Sekal
Postów w temacie: 3
Posty: 90
Rejestracja: 24 kwie 2016, 00:50
x 40

Re: Czy ktoś ma doświadczenie z copperFill? Miedź.

Post autor: Sekal »

Zwyczajnie chciałem zapytać, kogoś komu wierzę, a nie tylko obejrzeć zdjęcia w necie.

Jak się tym drukuje, czy można uzyskać podobne geometrię jak z PLA i ABS?

Czasami takie egzotyczne filamenty lubią mało pozytywnie zaskoczyć, a niestety nie mam żadnego doświadczenia akurat z tym.

I jak z tą zawartością miedzi w końcowym wydruku (czy indukuje się w niej prąd - jak masz magnes neodymowy możesz nim pomachać przy filamencie lub wydruku i sprawdzić czy 'czuć' dodatkowa siłę). Będę zobowiązany.
- Dni Druku 3D, Kielce
- Drukarki w układzie delta
- Drukowanie z mas
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Czy ktoś ma doświadczenie z copperFill? Miedź.

Post autor: Berg »

jeśli chodzi o kształt, precyzję, to nawet lepsza od czystego PLA. Nie robiłem niczego co by miało trudne mosty, ale np nitek nie ma wcale. Wychodzą ostre krawędzie.
Za to wytrzymałość jest bardzo mała. coś z cienkich ścianek, to trzeba uważać jak się bierze w palce. Twarde i kruche. Myślę, że zależy to głównie od proporcji im więcej metalu tym gorzej z wytrzymałością lepiej z efektem wizualnym.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Czy ktoś ma doświadczenie z copperFill? Miedź.

Post autor: dziobu »

Mam metale z SST (Copper/Aluminium/Brass) i miałem próbkę miedzi od ColorFabbu. Różnice nie powalały więc myślę że mogę się wypowiedzieć:
1. Drukuje się normalnie. Filament jest dość kruchy ale nie żeby to jakiś przesadnie bolało. Ja tylko raz ułamałem go tak że musiałem jakimś PLA głowicę poprzepychać. Kwestia wprawy no i głowicy.
Od PLA różni się w sumie to niczym. Nie pali się w dyszy jak drewno (gdzie nie można np drukować za wolno). Stołu się trzyma normalnie.

2. Mam dyszę 0.4mm. Żadnych problemów. Ani skurczu ani niczego. Musiałem tylko dobrać temperaturę i retrakcję.

3. Żaden z tych materiałów nie reaguje. Może inaczej - mam tu jakiś spory magnes neodymowy i coś tam delikatnie czuć że poruszając go obok wydruku jest pewne zakrzywienie mocy ale żeby się przykleił to bym nie powiedział.

Nie wiem ile jest tu faktycznie tego metalu (mówię o SST) ale:
- czuć w dotyku że to nie jest plastik, jest taki lekki "chłodzik",
- jest wyraźnie cięższy,
- wytrzymałość - raczej taka sobie. Mam różne metale i wszystkie są raczej takie sobie. Dla efektu się nadają, do zrobienia czegoś użytecznego na co dzień - nie bardzo. DO tego metal od ColorFabbu ma chyba więcej metalu przez co wydaje mi się że wydruki były jeszcze mniej trwałe (za to był twardsze). Ale to zależy też od gemoetrii obiektu który drukujesz.

A tu masz jak to wygląda w praktyce: viewtopic.php?f=47&t=893&view=unread#unread
Nie mam tu metalu od ColorFabbu bo próbka skończyła mi się na innych rzeczach, ale wizualnie było niemal to samo. Chyba tylko trochę jaśniejszy kolor.
Awatar użytkownika
Sekal
Postów w temacie: 3
Posty: 90
Rejestracja: 24 kwie 2016, 00:50
x 40

Re: Czy ktoś ma doświadczenie z copperFill? Miedź.

Post autor: Sekal »

Dziękuję wszystkim za odpowiedź właściwie wyczerpująco odpowiedzieliście na moje pytania.

ps. magnes do miedzi się nie przyklei, wyhamuje go
https://www.youtube.com/watch?v=6iqiFnTNBeM
- Dni Druku 3D, Kielce
- Drukarki w układzie delta
- Drukowanie z mas
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”