Czy istnieje przezroczysty filament?

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

Post autor: dziobu »

To może ja się rozpiszę co i jak bo wcześniej pojechałem tylko podsumowaniem ;)

PET-G (DD):
- stół - czyste szkło; 90 stopni,
- ekstruder: 235,
- przepływ: 110%,
- 20mm/s,
- komora zamknięta,
- nadmuch chłodzący wyłączony (!!!).

Wydruk to jedna warstwa (0.25mm) 40x40mm.
Na końcu (jeszcze na ciepłej szybie) przejechałem opalarką (~240 stopni) żeby jakoś podtopić połączenia ścieżek. Efekt nie był zły (przeźroczyste szkiełko z rozmyciami na połączeniach. Niestety co bym nie robił to te rozmycia zostały. I to wciąż tylko jedna warstwa (ze wszystkimi konsekwencjami).

ABS-T:
Jak powyżej (240°, 100°) ale bez opalarki. Całość potem w opary acetonu. Przy odrobinie szczęścia i umiejętności (nie mam żadnego z nich) może się udać. wydruk jest lichy i cieniutki więc łatwo się rozpada czy rozciąga. JAK się komuś uda to będzie (powinien być) przeźroczysty. Myślę że przy odrobinie prób dało by się uzyskać coś przeźroczystego z kilku warstw. Ewentualnie DA się skleić acetonem dwa takie szkiełka. Zabawne jest tylko to że można skleić je tak żeby nie było widać połączenia, a ślad po ścieżkach zawsze jakiś zostaje ;) Jeśli wystarczy soczewka z tych 3-4 warstw to można spróbować (i to warstwy drukowane równolegle!). Ale zabawy więcej niż to wszystko warte.
Próbowałem grzać opalarką ale chyba stół zabierał całe ciepło bo efektów nie było.

PLA-T - nic szczególnego.
RS Pro Clear Flexi (glassbend?) - jw.
PC - jw (nie pamiętaj czyje; miałem próbkę więc wszystkiego nie sprawdziłem, ale obiecujące w tym temacie nie było)

Po tamtych testach dorobiłem się dyszy 0.6mm co pozwala pluć grubszą warstwę (pewną wadą powyższych wydruków była ich lichość), ale nie miałem jeszcze czasu żeby to sprawdzić.

Aha - tutaj taki detal: cały czas piszemy o soczewce ale nikt nie napisał o jaką chodzi (i do czego). Drukowałem (PET-G) maskownice do dwukolorowych LEDów które miały coś w formie soczewki rozpraszającej wewnątrz (ten LED jest R-G i ma pół-przeźroczystą obudowę; chodził o oto żeby nie było widać że raz świeci jedna a raz druga połówka a zwykła maskownica tego nie daje).
atom
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 1
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

Post autor: marek91 »

Konto G4ever zostało skasowane na życzenie. Posty zostawiliśmy dla zachowania ciągłości wątków.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

Post autor: McKee »

Tu macie filmik pokazujący soczewkę drukowaną na Ultimakerze:
https://www.youtube.com/watch?v=f7WRGKOHnw0
Można? Można.
FlameRunner
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 7
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

Post autor: Zepco »

Szok! Aż z ciekawości spróbuję z PET od DD. Tylko mnie zależy na płaskiej płytce ok 3-5mm jako szkiełko ochronne. WIem, można kupić pleksę, ale nie byłoby zabawy. :D
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
atom
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 167
Rejestracja: 25 sie 2017, 21:43
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P802M; CTC DUO

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

Post autor: atom »

Daj foto jak wykonasz
Awatar użytkownika
MaxXxi47
Postów w temacie: 2
Posty: 396
Rejestracja: 14 wrz 2017, 23:31
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Tronxy X5S
x 98
Kontakt:

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

Post autor: MaxXxi47 »

Wychodzi na to że się da ale po odpowiedniej obróbce papierami ściernymi z wodą oraz pastą polerską i filcem/flanelą (kto polerował kiedyś ranty felg na lustro ten wie co mam na myśli :D).
Ten filmik też sporo mówi o metodach drukowania żeby pozbyć się bąbelków powietrza uwięzionych między poszczególnymi warstwami.
https://www.youtube.com/watch?v=KesvLciE8rw&t=567s

Ale fajnie wiedzieć że da się to zrobić tez zwykłym czystym filamentem a nie tylko "specjalnym".
DRAGON CUSTOMS
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 7
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

Post autor: Zepco »

Próbny wydruk elementu 30x30x5mm:
20170924_160915.jpg
20170924_161046.jpg
Dolna warstwa jakby była bardziej wbita w lustro to prawdopodobnie nie wymagałaby w ogóle szlifowania. Z drugiej strony jak widać na zdjęciu tak złapało, że kawałek lustra odeszło razem z wydrukiem. :D

i wstępny test przezroczystości :
20170924_161122.jpg
20170924_161959.jpg
Jak widać prześwit jest dość spory i wydaje mi się, że w środku jest w miarę przejrzyście. Wstępnie oszlifowałem boki żeby zobaczyć co i jak i niestety zakończenie na papierze wodnym 2500 wymaga dodatkowego polerowania a na to niestety nie mam miniszlifierki i pasty (pożyczyłem koledze do odnowienia plastików), ale w tygodniu postaram się je zdobyć i pochwalę się efektami. Póki co jest obiecująco. W międzyczasie wydrukuję drugą wersję, bo zauważyłem, że przy ściankach od razu pięknie widać i chcę spróbować z wypełnieniem concentric, co niestety będzie się wiązało z brzydkim paskiem od środka do rogu, ale do testów nie będzie przeszkadzać. Trzymajcie kciuki! :)

Drukarka: Anet A8
Warstwa: 0,04 mm
Dysza: 0,4mm (standardowa anetki)
Ścianek: 2
Wypełnienie: 100%
Ekstruzja: 107%
Temperatura dyszy: 220st
Temperatura stołu: 100st.
Prędkość: 40mm/s
atom
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
S3b
Postów w temacie: 2
Posty: 360
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:44
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P3Steel 2.01/UM2 AE
x 103

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

Post autor: S3b »

Wyszło Ci to lepiej niż bym przypuszczał po druku FDM'em. :good:

Zastanawiam się, jakby to wyglądało jakby po każdej wydrukowanej warstwie odpalić przejazd ironingu (nowa funkcja Cury 2.7) - potem pełna polerka i na sam koniec tryśnięcie lakierem bezbarwnym (ten myk sprawdza się np. przy polerowaniu reflektorów w aucie - bez lakieru po samej polerce "szkło" jest matowe - po warstwie lakieru bezbarwnego jest idealnie przeźroczyste)
Ultimaker 2 Clone @1.75mm Bowden :: P3Steel @3mm direct :: Mostly Printed CNC ::
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 7
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

Post autor: Zepco »

Jeśli chodzi o szlif to zacząłem od 320, potem 600, 1000 i na koniec 2500. Najwięcej trzeba się pobawić 320 żeby zupełnie pozbyć się kresek. Ja u siebie zostawiłem kilka z jednej strony, żeby zobaczyć efekt po polerce.
Sam jestem pod ogromnym wrażeniem i to nie tylko przezroczystości. Sam fakt, że wydruk wygląda jakby był z wtryskarki. Zastanawiam się czy to też byłaby metoda na wytrzymałe wydruki. Wydaje mi się, że przejście rozgrzanej dyszy przy tak małych warstwach robi swoje. Pytanie tylko jakby się sprawdziło przy innych, bardziej skomplikowanych kształtach.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 7
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Czy istnieje przezroczysty filament?

Post autor: Zepco »

Mała aktualizacja.
Szlifowanie idzie mi dobrze, natomiast na polerowaniu się kompletnie nie znam i mimo usilnych prób nadal wychodzi lekko matowe co przy trzymaniu go z większej odległości daje marne efekty. Za to jako szkiełko położone blisko już się dobrze sprawdza, nawet bardzo.
Oto efekt:
20170926_200027.jpg
20170926_200034.jpg
Próbowałem go maznąć bezbarwnym lakierem do paznokci, ale słabo to wyszło, może cieniutka warstwa z aerografu dałaby lepszy efekt.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”