podpory z PVA

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
DarekN
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 28
Rejestracja: 05 gru 2016, 16:32
Lokalizacja: Siedlce
Drukarka: LUME PRO

podpory z PVA

Post autor: DarekN »

Hej
Szukałem na forum i w necie i nie znalazłem konkretów.
Udoskonaliłem niedawno drukarkę o drugi ekstruder.
Zakupiłem PVA do druku podpór.
Na początku miałem złe doświadczenie z wilgotnością materiału (bardzo chłonie każdą wilgoć) ale problem rozwiązałem.

Drukuje główne z PET i do tego ustawiłem właściwą temperaturę dla PVA na drugiej głowicy i miało być ok.
dla PVA musiałem ustawić powolny wydruk aby nadążało się wyciskać (jest mniej płynne niż PET czy PLA).
Jak na tych samych ustawieniach dla PVA wsadziłem PLA to było idealnie.
PVA mimo max wysuszenia i tak czasami potrafił strzelić co opróżniało dyszę i potem materiału w niej brakowało, wtedy kolejna warstwa nie łapała podłoża, materiał od razu po wyjściu z głowicy się zawijał i potem na wydruku były twarde gluty, które się przemieszczały i potrafiły przeszkodzić głowicy.
Najgorsza opcja była kiedy podpory było mało bo zanim się rozdrukowało to były spore braki.
Mimo powyższego i tak główny problem polega na zapychaniu dyszy (trochę powyższe problemy zmniejszały się bezpośrednio po oczyszczeniu dyszy).
Głowica po 10 godzinach druku zapychała się, po odkręceniu i sprawdzeniu o co biego to okazywało się, że w środku PVA jest skrystalizowane czyli temperatura nie powodowała jego plastyczności - przypominał raczej gips. temoeratury w których testowałem to wiele wydruków od 190 do 220 stopni.
W temeraturze poniżej 200 jest całkiem mało płynny i odniosłem wrażenie, że jest słobo przyczepny (w internecie znalazłem opis pod jakimś innym sprzedawanym na zachodniej stronie,że powyżej 200 będzie krystalizował ale co ciekawe to pod filamentem na którym było napisane, że temp druku 190-220 czyli jakieś sprzeczności)
Czy macie jakieś doświadczenia z PVA i co robie nie tak, a może to wina producenta PVA , ze ma złe parametry ?
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 1
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: podpory z PVA

Post autor: Julian »

Dużo drukuję z PVA, ale tylko ULTIMAKER.
Prawdą jest że wciaga wodę i to BARDZO szybko.

Co to za materiał ? Ja raz miałem kłopot korzystając z Polskiego producenta. To był pierwszy i ostatni raz.
Z tego co pamiętam, drukowałem na 190 st. Warto spróbować na innym PVA.
DarekN
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 28
Rejestracja: 05 gru 2016, 16:32
Lokalizacja: Siedlce
Drukarka: LUME PRO

Re: podpory z PVA

Post autor: DarekN »

Narazie jeszcze nie bede pisal bo te same pytania jemu zadalem i obiecal zbadac sprawe. Ja tez jak bede mial troche czasu dalej potestuje.
Jaki problem miałeś?
DarekN
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 28
Rejestracja: 05 gru 2016, 16:32
Lokalizacja: Siedlce
Drukarka: LUME PRO

Re: podpory z PVA

Post autor: DarekN »

Obecnie dowiedziałem się, że podczas długiego wydruku 15h w nagrzanej głowicy (u mnie ona drukowała tylko podpory w poziomych kanałach czyli czasami głowica bez drukowania jeździła ze 4 godziny) nastąpiła krystalizacja czyli jego przesuszenie.
Jak dla mnie jest istotne w jakiej najwyższej temperaturze nie następuje przesuszenie bo taka rola materiału podporowego aby drukował tylko podpory.
Jeżeli taka temperatura będzie znacznie różna od temp. druku to będę wiedział, że należy zrobić doświadczenie z materiałem innego producenta lub stosować do tego inny materiał podporowy.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: podpory z PVA

Post autor: FlameRunner »

Czy obniżasz temperaturę niepracującej głowicy z PVA?

Ultimaker Cura ma rozbudowane funkcje kontroli temperatury, pozwalające na:
- rozpoczęcie drukowania daną głowicą w trakcie jej nagrzewania do zadanej temperatury
- rozpoczęcie wychładzania głowicy jeszcze w trakcie drukowania nią
- utrzymanie temperatury niepracującej głowicy na znacznie niższym poziomie
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 3
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: podpory z PVA

Post autor: samezrp »

Spróbuj drukować wieżę otaczającą z materiału przy każdej warstwie, ew wipe tower. Nie sądzę, żeby jedną warstwę drukował dłużej niż 4 godziny. Ew dodaj drugi element obok, który będzie tylko z supportu. Oczywiście jest to jakieś tam marnotrawstwo, ale z założenia support to marnotrawstwo.
http://makertum.com/en/wipe-and-prime-t ... or-slic3r/
DarekN
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 28
Rejestracja: 05 gru 2016, 16:32
Lokalizacja: Siedlce
Drukarka: LUME PRO

Re: podpory z PVA

Post autor: DarekN »

Jedna drukuje szybko.
Slic3r tez ma opcje z wychładzaniem nie pracującej glowicy ale dobrze wiedzieć do jakiej temp ją wychłodzić bo potem traci sie czas na nagrzewanie.
Nie wiem tylko czy Slic3r buduje obwódki z podpory bo przy opcji zmian temp buduje tez obwodke automatycznie
Dobry pomysl z tym dodatkowym elementem z boku.
Dodatkową wadą dwóch glowic jest to ze sa na tym samym poziomie i budujac drugą głowicą wyciera tą pierwszą ale moze to łącznie z klapką uda mi się rozwiazać robiac automatycznie obnizajace sie dysze podczas druku i podnoszace po (ok2mm)
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 3
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: podpory z PVA

Post autor: samezrp »

DarekN pisze: Dodatkową wadą dwóch glowic jest to ze sa na tym samym poziomie i budujac drugą głowicą wyciera tą pierwszą ale moze to łącznie z klapką uda mi się rozwiazać robiac automatycznie obnizajace sie dysze podczas druku i podnoszace po (ok2mm)
No właśnie robiłem parę prób i to zostało nierozwiązanym problemem.
O jakiej klapce mówisz?
DarekN
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 28
Rejestracja: 05 gru 2016, 16:32
Lokalizacja: Siedlce
Drukarka: LUME PRO

Re: podpory z PVA

Post autor: DarekN »

w skrócie: filament jest pchany , on pcha głowicę z grzałką ku dołowi do ogranicznika 2mm pokonując słabą sprężynkę, filament jest cofany głowica tez się cofa (przy okazji pierwszej czynności ma być sprężynująca blaszka która w tym czasie odsłania pyszczek i sama zostaje na swoim poziomie, wszystko się cofa to ona zasłoni pyszczek),jak zrobię to wrzucę fotkę i opis we właściwym dziale
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 3
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: podpory z PVA

Post autor: samezrp »

DarekN pisze:w skrócie: filament jest pchany
Oki, czekam z niecierpliwością :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”