pomysł - MasterSpool Standard

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: dziobu »

Ja bym proponował takie coś do wszystkich plastików:
foto.jpg
https://3dfilamenty.com/environment/cac ... 193f0c.jpg
Szpula kupy się trzyma, wygląda fajnie, jest płaska więć da się położyć kilka na sobie i nie zjeżdżają. A potem jest co z kartonem zrobić ;)
Kopytko, Artu
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: FlameRunner »

Kopytko pisze:ale wydaje mi sie Filip ze kilkaset miesiecznie nie uzbierasz z samego forum
Oczywiście, że nie. ;) To by musiała być akcja skierowana do wszystkich krajowych klientów, oficjalnie wspierana przez DD i z zapewnioną wyłącznością.
Kopytko pisze:Sa jeszcze szpule ale bez zadnego logo czyli bez logo DD a tak reszta ta sama ale jednak nie oznaczonek kim innym. Tez to warto wziasc pod uwage bo ogarniecie takiej szpuli w logo to chwila u tokarza i masz nakladke na lutownice jesli az tak sie chce.
I część szpul będzie wyglądać jakbyś w aucie przebił VIN? :D


marek91 pisze:kilka lat temu dokładnie tak było, plastspaw wysyłał materiał w zwojach na oko 2kg związanych gumowym sznurkiem, podobnie robili pozostali producenci. W zasadzie codziennie dostawłem zapytania "kiedy materiał będzie dostępny na szpulach, bo to się plącze itp."
Pamiętam, z jaką ulgą witałem u siebie filamenty fabrycznie nawinięte na szpulę. :)
Niemniej jednak, z plastspawem to była trochę inna sprawa. To było całe 2 kg w bezkształtnym zwoju, który się potem w domowych warunkach przewijało, zazwyczaj niezbyt wprawnie. To nie mogło się sprawdzać.
Kilogramowy zwarty zwój zrobiony na wymiar, zakładany na pasującą szpulę spisywałby się dużo lepiej, może nawet całkiem bez problemów - oczywiście w sensie tylko i wyłącznie technicznym.
marek91 pisze: Kolejna sprawa, przyjmijmy że przeciętna szpula ma ok 20cm średnicy, nie każdy dysponuje aż takim polem roboczym, lub taka szpula wejdzie na styk. Chcesz przechowywać więcej niż jedną szpulę - musisz dodrukować.
Nie no, drukowanie tych szpul to czyste szaleństwo, ktoś by to musiał robić na wtryskarce - i tu natrafiamy na kolejny bardzo duży problem z tym pomysłem...
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: Berg »

Świat się zmienia. Świadomość i przyzwyczajenia ekologiczne Polaków i innych też. Może kilka lat temu podejście było inne teraz jest inne. a może jeszcze nie jest. Rozmawiać warto.

Kiedyś robiłem projekt miejski, o którym wszyscy mówili, że Polacy, miasta nie są na niego gotowi. Udało się i dziś po kilku latach to jest normalne i nikt się nie dziwi.

Druga sprawa to co faktycznie jest ekologiczne a co nie jest. Większości się wydaje, że zwracanie butelek po piwie to jest eko. Niestety niekoniecznie. Koszt transportu, mycia, sterylizacji oraz ilość energii do tego potrzebna jest porównywalna z produkcją nowej butelki. Dodatkowo zwrotne butelki są z grubszego szkła najczęściej więc na ich produkcję poszło więcej energii a spora ich część nie jest zwracana.
Jeśli na transport 100 KG szpul trzeba zużyć dodatkowych 100 litrów paliwa to oczywiście nie ma sensu.
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 1
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: SQ9KRD »

Tu nasuwa mi się odpowiedź na pytanie " Po co robię tą niszczarkę"

3 takie pojemniki
Obrazek

po zmieleniu zamieniają się w jeden taki
Obrazek
Obrazek

Dlatego też pod pomysłem papierowych szpul podpisuje się obiema "ręcyma".
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: Cosik »

a ja znalazłem właśnie filmik na ten temat ;)
https://www.youtube.com/watch?v=NtdcciXnfM8
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: emartinelli »

Pomysł fajny, ale aby to wprowadzić kilka kluczowych firm musiałoby się dogadać. Albo jedna wielka, która wytyczy standard.
Marek, co ty na to? :)
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: McKee »

Dla mnie się liczy też trwałość szpuli.
Papierowej / tekturowej szpuli jakoś nie ufam.
Częściej mi się zdarza kilka razy zmieniać szpulki w trakcie ich "życia" niż wydrukować całą szpulę na raz. Szpula ma być w miarę solidna - plastik jest OK a tektura budzi moją niechęć. Może się przekonam kiedyś ale dla mnie liczy się wygoda użytkowania i brak ryzyka popsucia wydruku przez korzystanie z kiepskich szpul (ułatwiających splątanie czy zakleszczenie).

Kupiłem kiedyś filament na szpulkach, które miały boki z dykty - średnie rozwiązanie - delikatne i generuje kurz. Tektura wydaje mi się jeszcze słabszym materiałem (choć może mniej kurzu z papieru niż z dykty).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: dziobu »

McKee pisze:Dla mnie się liczy też trwałość szpuli.
Papierowej / tekturowej szpuli jakoś nie ufam.
Dotychczas tylko raz wydrukowałem szpulę "na raz", a tak to robię pierdoły więc szpule jeżdżą tu i tam - także rozumiem o co Ci chodzi.
Najgorszą spzulę jaką miałem, i była to próbka (mała szpula, ~300g) chyba PLA, wyglądała mnie-więcej tak:
IMG_8320_preview_featured.jpg
(https://cdn.thingiverse.com/renders/75/ ... atured.jpg)
To jest oczywiście jakaś samoróbka ale tamta wyglądała podobnie. Z plastikowym środkiem i ściankami z gównolitu (co ciekawe - na obrazu szpula jest skręcana, moja była klejona).
To jest coś, czego absolutnie NIE chcę i nikomu nie polecam ;p


Jeśli chodzi o szpulę która imho będzie estetyczna, ładna, trwała i _NIE SYFI_ to pozostaję przy swoim:
formfutura-reformtm-rtitan-black-209947-en.jpg
(https://cdn-3d.niceshops.com/upload/ima ... 947-en.jpg)
Można na niej stanąć. Pewnie że jak ktoś będzie ją nieumiejętnie przewalać po pokoju to może się boki pokruszą, no ale to nie plastik. Ostatnia która mi została jest wciąż w stanie idealnym (mało używana, za to sporo noszona - ale ją chcę zachować i ozdobić ;p). Do tego szpula jest płaska z obu stron i można je spokojnie kłaść jedna na drugiej aż pod sufit. A po zużyciu da się ją rozerwać i do makulatury, albo...jest to idealna podpałka ;) (nie kopci, nie śmierdzi, nie ma tu żadnych foliowań ani niczego takiego). Świetnie nadaje się też jako baza do decoupage (bardzo wdzięczny materiał). No i traktowana normalnie się nie rozpada, nie kruszy i nie pyli.

Dla jasności, również _NIE CHCĘ_ czegoś takiego:
Filament-PLA-Czarny-1kg_[2727]_568.jpg
(https://www.3drukarki.pl/images/3drukar ... 5D_568.jpg)
Ta szpula akurat syfi niesamowicie, a po zużyciu nadaje się zupełnie do niczego.
gRby

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: gRby »

Tylko dorzucam pomysł do pomysłu. Świetna sprawa.
https://www.youtube.com/watch?v=on48mBBoYNY
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: FlameRunner »

Czy ten filmik wnosi coś nowego do tematu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”