pomysł - MasterSpool Standard

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

Post autor: Marcin.KnD »

@Pajacy0v jestem jak najbardziej za ochroną środowiska, ale po pierwsze filament bez szpuli już kiedyś był (czytałem o tym bo sam za krótko siedzę w temacie), podobno nie wypaliło bo się plątał i więcej się zmarnowało niż zaoszczędzili na szpuli. Ponadto jeśli ktoś wprowadzi kaucję za szpulę, żeby jakiś recycling zrobić, to ile ta kaucja wyniesie 5 -10 zł. A wysyłka jej do sklepu drugie 10 zł. Opłacalne tylko dla kogoś kto sam zaniesie szpulę do sklepu albo hurtowo wyśle. Ale co mają zrobić ludzie którzy hobbystycznie zużywają kilka szpul w ciągu roku?

Wg mnie wrzucenie szpuli do żółtego worka nie jest zbrodnią wobec środowiska. A pomysły typu master spool są fajne ale osobiście wolałbym żeby była to mała szpula żeby sobie testowe próbki nawinąć bo zawsze tego trochę się pląta w domu.



Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
MalT
Postów w temacie: 2
Posty: 105
Rejestracja: 30 mar 2018, 11:22
x 19

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

Post autor: MalT »

W 2011 trzeba było sobie jakoś radzić jak filament był bez szpuli:
https://www.thingiverse.com/thing:10219
Mendel Max 1.5+
Rostock Mini Pro - gotowa w 90%
Velleman K8200 - nie polubiliśmy się
Makerbot Replicator 5th Gen - nie polubiliśmy się
Original Prusa i3 MK3
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

Post autor: morf »

Uff mialem sie nie wtracac ale kolejne posty pod haslem "filament bez szpuli" na roznych forach sa baaardzo interesujace.

Ogolnie jestem zdania ze to nonsens, no chyba ze ktos ma przyjemnosc w przewijaniu i rozplatywaniu.
To jest *produkt* wiec ma takie a nie inne opakowanie. Tak jak jajka sa sprzedawane w wytloczkach (tak czasami plastykowych) bo poki co nikt nic lepszego nie wymyslil.
Przyklad: Jesli filament na szpuli jest tragicznie splatany (zazwyczaj z winy uzytkownika ale zalozmy ze jednak jakims trafem jest zle nawiniety) to przynajmniej mozna to zakrelamowac bo kupiles produkt jako calosc.

Nie zebym nie byl eko ale po prostu widze jak czesto pod haslem eko mozna zrobic interes albo propagandowe slogany.

Ogolnie te wszystkie jednostkowe akcje eko dla konsumentow sa wazne ale wojowanie o filament bez szpul jest (przepraszam jesli kogos uraze swoja opinia) bezsensu.
Ile takich szpul jestesmy w stanie zuzyc? setki/tysiace? jaka to jest skala per osobe? kilkadziesiat... dobra nawet kilkaset kg.

Jesli juz ktos chce wojowac to trzeba przede wszystkim zajac sie przemyslem bo tam skala jest duuuzo wieksza
Przyklad z wczoraj:
Niewielka firma z mniejszego miasta ktora robi opakowania foliowe na produkty zywnosciowe, cos poszlo nie tak z nadrukiem, klient nie zaakceptowal.
No zdarza sie srednio 1-2 razy w miesiacu. Do utylizacji poszlo 10ton foli.
Takich firm jest cala masa, juz nie mowiac o duzych koncernach.

I jak to sie ma nawet z kilkunastoma szpulami ? xD xD xD

Jesli juz to moznaby sprobowac robic szpule np z grubego kartonu, jakiejs masy papierowej (jak czasami pseudo eko opakowania na smartfony) ale raz ze pewnie byloby to 2-3x drozsze a dwa mogloby chlonac wilgoc.
Artu, dragonn, Zepco
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

Post autor: Marcin.KnD »

Świetna opinia. Popieram

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

Post autor: Artu »

MalT pisze:W 2011 trzeba było sobie jakoś radzić jak filament był bez szpuli...
Nie wiem czy zauważyłeś, ale mamy rok 2018 :DD
morf pisze:Uff miałem się nie wtrącać ale kolejne posty pod hasłem "filament bez szpuli" na rożnych forach są baaardzo interesujące.
Ja bym to nazwał dosadniej, ale... :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 01 cze 2018, 11:40 przez Artu, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Pajacyk0v

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

Post autor: Pajacyk0v »

Normlanie. Pomnóż przez setki tysięcy użytkowników. Patrzenie tylko z swojego punktu widzenia (bo to raptem kilkanaście szpul) jest krótkowzroczne.

Potem powstają takie miejsca na ziemi...

Obrazek

Żeby nie było. Nie jestem ekoterrorystą, ale znam takie powiedzenie "Nie sraj tam gdzie jesz". Ziemia jest jedna i nie ma gdzie uciec.

PS. U nas się nawet nie pie****lą jak murzyn na powyższym obrazku. Podpalają całe składy jak w Zgierzu :mad:
PS2. Recykling w Polsce to k***wa mit!
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

Post autor: dziobu »

No i większość osób która korzystała kiedyś ze zwojów jakoś nie chce do tego wracać.

Tutaj zupełnie przemilczę rynkowy koszt wydruku takiej szpuli. Jeśli kogoś interesuje - >=150zł. Czyli ponad 150 razy więcej niż obecne szpule. Są chętni? :P
Pajacyk0v pisze:Normlanie. Pomnóż przez setki tysięcy użytkowników. Patrzenie tylko z swojego punktu widzenia (bo to raptem kilkanaście szpul) jest krótkowzroczne.

Potem powstają takie miejsca na ziemi...
To dwie sprawy:
- rozważasz ile materiału wyleci tylko dlatego że komuś zwój się poplącze?
- popatrzyłeś ile odpadów z druku wyrzucasz i jak to się ma do objętości samej szpuli?

A teraz idź do dowolnego supermarketu i zobacz ile plastiku jest marnowane na bezsensowne opakowania które od razu lądują w koszu. Szpula ma przy tym jakikolwiek sens a "tysiące" użytkowników zużywających szpulę na pół roku są niczym przy "milionach" codziennych konsumentów.

A to że ktoś gdzieś pali śmiecie to większy problem społęczny a nie efekt wyrzuconej szpuli. Jak jakiś żul podpali oponę na meczu to już zanieczyszcza środowisko bardziej niż wszystkie Twoje szpule.
Pajacyk0v pisze:PS2. Recykling w Polsce to k***wa mit!
Tak przy okazji - ponoć recykling makulatury to na prawdę mit. Więcej zanieczyszcza jej transport i przetwórstwo niż sama w sobie szkodzi środowisku np. rozkładając się w rowie.
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

Post autor: Marcin.KnD »

Właśnie o tym samym pisałem co dziobu.
Normalny urzytkownik zużywa w ciągu roku ile 10 szpuli, 20 ?

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

Post autor: Kopytko »

Jeżeli szpula jest wrzucana do kosza na plastik to jest przetwarzana, ma oznaczenia więc takie grube plastiki są wybierane i idą na ponowną produkcję. Reszta plastików to trochę fikcja , bo bez oznaczeń lecą przeważnie na zmieszane. Np takie nasze odpady po wydrukach.
Więc bardziej bym się skupił czy sortuje śmieci i dobrze je dziele , niż czy ew kartonik będzie bardziej eko, lub drukować szpule zamienne, które i tak wyrzucimy jak się coś połamie z biegiem czasu i pójdą na zmieszane, bo nikt nie zidentyfikuje plastiku z jakiego jest zrobiony.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Pajacyk0v

Re: Czy jest możliwość zakupienia filamentu bez szpuli?

Post autor: Pajacyk0v »

Co wy się tak uczepiliście tego plątania. Ktoś organoleptycznie sprawdził czy obecnie (nie w 2011!) ten problem występuje?

Sam pomysłodawca Masterspoola o tym mówi od 4 min


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=FnBtKrgQDuM
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”