pomysł - MasterSpool Standard

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: Pjoter »

Witam, przeglądając dziś reddita natrafiłem na taki temat. Ogólna idea jest taka aby filament był sprzedawany w paczkach związanych trytytami. Taką paczkę umieszczamy na szpuli przez nas wydrukowanej i przecinamy trytyty. W taki sposób otrzymujemy nawinięty filament a w kosztach nie płacimy za samą szpulę (ogranicza to koszta produkcji i transportu - przynajmniej teoretycznie). Po wyczerpaniu kupujemy kolejną paczkę związaną trytytami i już nie płacimy za szpulę.
Moje pytanie brzmi: tak "nawinięty" filament będzie miał jakieś luzy na szpuli - czy nie spowoduje to plątania się filamentu? Czy mogą być jakieś inne problemy o których nie pomyślałem?
Jeśli korzystamy z jednego rodzaju filamentu to pomysł wydaje się ciekawy - np ekofilament może być w jeszcze tańszej wersji :D
Jeśli ktoś korzysta z kilkunastu filamentów zamiennie to już patent wydaje się gorszy.
Jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: mcxmcx »

Jestem za, tylko kartonowa tylko na rdzeń.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: Berg »

pomysł przede wszystkiem mi się podoba ze względów ekologicznych. Zapewne ktoś by zaraz wymyślił taką konstrukcję szpuli, która ma zmienną geometrię by napiąć filament.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: dziobu »

Przecież materiał był już tak sprzedawany. Ale nadszedł XXI wiek i teraz jest normalniej ;)
Kilka uwag:
- koszt szpuli jest żaden w stosunku do materiału (5.90zł w detalu),
- maszyna i tak nawija od razu na szpuli; przekładanie tego na zwój to kolejny niebezpieczny krok na etapie produkcji,
- szpula mimo wszystko chroni materiał; wystarczy paczką niefortunnie uderzyć i masz pęknięcie/przewężenie na drucie,
- tak, rozwinięcie zwoju na mniejszej szpuli może być przyczyną poplątania drutu,
- zapomnij że ktoś początkujący poświęci pół kupionego materiału żeby szpulę wydrukować (zwłaszcza że mu zapewne nie wyjdzie; jak ma mieć zmienną średnicę pierścienia, być rozkładana i jeszcze działać... ;p),
- ile faktycznie jest osób które drukują dużo ale tylko z kilku materiałów, żeby różnica w cenie i cały ten zachód miały sens?

W sumie to nie widzę żadnego odbiorcy materiału w takiej formie.

Za to chętnie bym zamienił szpule plastikowe na kartonowe (coś jak ReForm od FormFutura). Z plastikowymi nie ma co zrobić a karton zawsze się gdzieś upchnie.
FlameRunner
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: Kopytko »

Plastikowe maja znaczniki materiału wiec w żółty kontener / wór wchodzą ładnie :P
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: Pjoter »

dziobu pisze:- koszt szpuli jest żaden w stosunku do materiału (5.90zł w detalu)
Przy cenie 60 zł za szpulę to już 10% ceny więc nie tak mało. Przy dwóch szpulach mamy już przesyłkę za darmo.
dziobu pisze:- zapomnij że ktoś początkujący poświęci pół kupionego materiału żeby szpulę wydrukować (zwłaszcza że mu zapewne nie wyjdzie; jak ma mieć zmienną średnicę pierścienia, być rozkładana i jeszcze działać... ;p)
Zaproponowane jest też aby móc kupić gotową szpulę. Pytanie ile będzie wynosiła jej cena.
dziobu pisze:- ile faktycznie jest osób które drukują dużo ale tylko z kilku materiałów, żeby różnica w cenie i cały ten zachód miały sens?
Tak jak mówiłem ciekawe byłoby zmniejszenie ceny za ekofilament do absolutnego minimum.
dziobu pisze:Za to chętnie bym zamienił szpule plastikowe na kartonowe (coś jak ReForm od FormFutura). Z plastikowymi nie ma co zrobić a karton zawsze się gdzieś upchnie.
To też świetny pomysł - o ile zmniejszy to cenę za sztukę.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: dziobu »

Pjoter pisze:
dziobu pisze:- koszt szpuli jest żaden w stosunku do materiału (5.90zł w detalu)
Przy cenie 60 zł za szpulę to już 10% ceny więc nie tak mało. Przy dwóch szpulach mamy już przesyłkę za darmo.
Słowo klucz - w detalu. W hurcie szpule są warte znacznie mniej.
Pjoter pisze:Zaproponowane jest też aby móc kupić gotową szpulę. Pytanie ile będzie wynosiła jej cena.
Tak strzelam - 20-30zł za prostacką (rozkładaną) i min. 2x więcej za rozklądaną i rozszerzaną.
Ciekawe kto by to kupił ;)
dziobu pisze:Tak jak mówiłem ciekawe byłoby zmniejszenie ceny za ekofilament do absolutnego minimum.
Ale...po co? Można kupić bez problemu tańszy plastik. Jak konkretnie chcesz od DD - zamów np 50kg. Zapewne dostaniesz korzystną ofertę. Jak już na prawdę chcesz taniej dla jednej szpuli i nie przeszkadza Ci badziewna firma, to załóż konto w ABCData.

Żyłowanie najniższej ceny nie jest dobrym wyjściem dla nikogo. Ile tego plastiku zużywasz że to taki problem?
dziobu pisze:To też świetny pomysł - o ile zmniejszy to cenę za sztukę.
Jak nie zmniejszy też bym kupił. Plastikowe szpule są okropne; zajmują kupę miejsca i są do niczego.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: Berg »

Powiem tak, jak tam bym dopłacił by mieć bez szpuli :D albo jakiś inny patent jak ktoś wymyśli.

Przerażą mnie ilość plastikowych odpadów, które generuję.
SQ9KRD
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: Artu »

Szpule tekturowe... :roll:
dragonn
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: emartinelli »

Ech, było to już dawno temu.
Szpul tego typu drukowanych jest sporo na thingiverse pod hasłem (spool).
Największy problem to łatwe i częste splątywanie się, nie jeden filament trzeba było kiedyś ciachać na kawałki aby odplątać.
Ja już wole obecne szpule, jedynie fajnie by było aby była możliwość zwrotu do producenta np za rabat na kolejny zakup.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”