pomysł - MasterSpool Standard

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: Artu »

emartinelli pisze:...fajnie by było aby była możliwość zwrotu do producenta np za rabat na kolejny zakup.
Pomysł dobry.... dla filametożerców :DD Jak ktoś zużywa około 10 szpul rocznie (tak jak ja 8-)), to raczej nie będzie sobie tym głowy zawracał :P
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: Kopytko »

Wydaje mi się ,ze dla sprzedawców byłby to dodatkowy problem, magazynowanie, sortowanie uszkodzeń, pakowanie, odsyłanie do producenta.
To jednak logistyka a logistyka jest kosztowna, potem pretensje od użytkowników, ze dostał szpule z 3 ryskami a nie jak było w opisie ze będą max 2 ryski.
Niedługo rząd dowali opłatę recyklingowa na szpule to wtedy może będzie się opłacać to robić. :P
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: Pjoter »

Kopytko pisze:Wydaje mi się ,ze dla sprzedawców byłby to dodatkowy problem, magazynowanie, sortowanie uszkodzeń, pakowanie, odsyłanie do producenta.
To jednak logistyka a logistyka jest kosztowna, potem pretensje od użytkowników, ze dostał szpule z 3 ryskami a nie jak było w opisie ze będą max 2 ryski.
Niedługo rząd dowali opłatę recyklingowa na szpule to wtedy może będzie się opłacać to robić. :P
Też uważam że pomysł odsyłania do producenta jest słaby, z tych samych powodów.
emartinelli pisze:Ech, było to już dawno temu.
Szpul tego typu drukowanych jest sporo na thingiverse pod hasłem (spool).
Największy problem to łatwe i częste splątywanie się, nie jeden filament trzeba było kiedyś ciachać na kawałki aby odplątać.
Ja już wole obecne szpule, jedynie fajnie by było aby była możliwość zwrotu do producenta np za rabat na kolejny zakup.
Nie wiedziałem nawet że pomysł był wcześniej. W takim wypadku domyślam się że obecne rozwiązanie szpuli jest "czystą ewolucją" :D
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: dziobu »

emartinelli pisze:(...)Ja już wole obecne szpule, jedynie fajnie by było aby była możliwość zwrotu do producenta np za rabat na kolejny zakup.
Popatrz na to tak: po co to producentowi?
A no niby żeby na tym dawać kolejne plastiki. Ale...ile osób będzie chciało dostać NOWY filament na jakiejś zdziadanej szpuli? Rynek jest jaki jest i choćby po 3DGO czy Fiberlogy widać że forma również ma znaczenie. Jedni mają 8-kątne szpule, drudzy paskudne wypełniacze. Inne firmy dają plastiki pakowane w kolorowe pudełka z przeźroczystym wieczkiem. To wszystko kosztuje.

Ja bym chętnie kupował materiał nawijany na tekturową szpulę zapakowaną w jakiś karton z recyklingu. Na tym karteczka co to za materiał i kolor (umiem czytać). Ale Marek tłumaczył kiedyś że forma jest o tyle ważna że w sklepie ludzie kupują oczami. I kupią ładniejszy produkt. Nie potwierdzę tego, nie znam się, raz w życiu kupowałem osobiście filament więc nie jest to reprezentatywna próba ;p. Ale co by nie mówić to DD jednak nie upada więc można przyjąć takie podejście ma sens.

Zauważcie że nawet na zachodzie, gdzie teoretycznie na punkcie recyklingu czy ochrony przyrody mają pierdolca, tekturowe szpule to rzadkość. A same filamenty pakowane są w kolorowe pudełka które w zasadzie nie wpływają na jakość druku. No ale niektórzy kupują filament dla plastiku, a niektórzy chyba dla szpanu.

Wracając do tematu - zgadzam się z Wami. Mnie też uwiera to co wyrzucam (tj powinienem wyrzucać ;p) i ile tego jest, ale chęci chęciami a życie życiem.
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: emartinelli »

Macie w pełni rację, że zwroty się nie opłacają ale pomarzyć można ;)
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 4
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: marek91 »

Tak jak już dziobu słusznie zauważył - kilka lat temu dokładnie tak było, plastspaw wysyłał materiał w zwojach na oko 2kg związanych gumowym sznurkiem, podobnie robili pozostali producenci. W zasadzie codziennie dostawłem zapytania "kiedy materiał będzie dostępny na szpulach, bo to się plącze itp.", wiem ze grupa zapaleńców chciałaby żeby było 5zł taniej i oni chętnie zrobią sobie wszytko sami, ale klient masowy chce wyciągnąć z pudełka i ma działać, już teraz od razu. Takie rozwiązanie można ewentualnie podsunąć najtańszym ale to kompletnie najtańszym producentom. Bo jak czasami widzę na allegro filament za 42zł na szpuli za 1 EURO to śmiech na sali.

Kolejna sprawa, przyjmijmy że przeciętna szpula ma ok 20cm średnicy, nie każdy dysponuje aż takim polem roboczym, lub taka szpula wejdzie na styk. Chcesz przechowywać więcej niż jedną szpulę - musisz dodrukować.

Co do zwracania szpul - też się nad tym zastanawiałem - wielokrotnie, biorąc jednak pod uwagę koszt wysyłki i problemy z rozliczaniem się z tego, oraz dodatkowe czynności które z takimi szpulami trzeba wykonać (mycie, suszenie itd.) to niestety nie warto. Całość za dużo kosztuje i wprowadza sporo papierologii i komplikuje wiele kolejnych spraw.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: Artu »

Marku, a "rozeznawałeś" rynek szpul tekturowych :roll: Łatwiej jest "utylizować" papier niż plastik, a jest to "towar jednorazowy"....
2018-01-30 10_37_29-Kartodruk.pl – Szpule.png
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: FlameRunner »

Co do skupu, mimo wszystko da się zrobić. ;)
Szpule mógłbym ja zbierać i tylko co jakiś czas wysyłać Markowi paletę gotowych do użytku.
Moja propozycja mogłaby wyglądać mniej więcej tak:
Skup szpul!
Skupuję szpule po filamentach Devil Design.
Skup znajduje się w Olsztynie, ewentualna wysyłka na koszt posiadacza szpul.
Przyjmowane będą wyłącznie szpule w nienagannym stanie: nieporysowane, gruntownie wyczyszczone ze wszelkich naklejek, napisów i kurzu.
W grę wchodzą jedynie szpule z "wybitą" na obwodzie nazwą w.w. producenta filamentu.
Jednorazowo przyjmuję co najmniej 25 sztuk.

Cennik:
Szpula 200 mm (z filamentów 1 kg): 1,50 zł / szt
Szpula 160 mm (startpacki, próbki 330 g): 1,50 zł / szt

W przypadku firm, powyższe ceny to ceny netto do umieszczenia na FV.
W przypadku osób prywatnych, powyższe ceny to ceny do umieszczenia na umowie sprzedaży.
Jacyś chętni?
Interesuje mnie skupowanie łącznie co najmniej kilkuset sztuk miesięcznie, inaczej nie zepnie się to finansowo (przestrzeń mam typowo biurową, a nie halę przemysłową, tak że koszt magazynowania wysoki...).
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: Kopytko »

W sumie.mozna by to wykorzystac na serie EKo :p ja mam kilkanascie resztek ,kilkadziesiat poszlo juz w żółty worek:p nie kreci mnie zbieractwo szpul:p ale wydaje mi sie Filip ze kilkaset miesiecznie nie uzbierasz z samego forum. Sa jeszcze szpule ale bez zadnego logo czyli bez logo DD a tak reszta ta sama ale jednak nie oznaczonek kim innym. Tez to warto wziasc pod uwage bo ogarniecie takiej szpuli w logo to chwila u tokarza i masz nakladke na lutownice jesli az tak sie chce.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: pomysł - MasterSpool Standard

Post autor: virgin71 »

Ciekawe, że sprawa wypłynęła, kiedy o tym rozmawiałem z DD:) hehehe
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”