Wpływ wilgoci na PLA

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Wpływ wilgoci na PLA

Post autor: Kopytko »

Piszę ten temat sam zdziwiony , dlaczego ?
Ostatnio trochę padało a pogoda taka trochę pochmurno wilgotna mglista w nocy. Duszno wilgotno.
Jak wiecie cześć z Was jakoś zawsze gdzie się udzielałem, wspominałem ,ze ja tam w ogóle nie dbam o przechowywanie filamentów, jak otworze pakę to się wala gdzie jest miejsce, bez zbędnego pakowani itp. Zwłaszcza PLA. Inne starałem się jako - tako zabezpieczać przed wpływem powietrza.
Z PLA wydawało mi się ,że tego problemu nie ma- do czasu :) :bad:

Jako ,ze kilka dni temu robiłem małe porządki w moim pokoiku z drukarkami, postanowiłem też wczoraj przynieść tu UM2, porzuconego gdzieś w innym pokoju i nie używanego prawie od złożenia ( za głosny - a nie chce mi się zmieniać płyty , ze stepstickami 2208).
No i jak juz go przyniosłem to córka ,żebym jej coś wydrukowałał, bo WOW nowa drukarka ( jak leżała na ziemi w innym pokoju to nie zwracała na nią uwagi).
Tak więc puściłem jej ludziki takie do składania i zrobienia z nich łańcucha.
I co ? Masakra co bym nie robił z retrakcją to ciągle nitki , gluty i przelania. Oczywiście oberwało się ekstruderowi UM2 ( nadal uważam ,ze gówniany).
Jak wspominałem rolka z tym PLA , jak i kilka innych leżały sobie na parapecie , bez folli itp , cześć gdzieś na szafce a inna na wieszaczku za drukarką.
A teraz do setna:
Co bym nie ustawiał, jak zmieniał długości, szybkości , temperatury, nawiew, wipe, podawanie.....ciągle były nitki i gluty ( a wiem ,ze w pla można zrobić tak ,aby nie było kropli i nitki).
Tak wiec zacząłem analizować mechanikę i problemy w niej, po zrobieniu kropek na filamencie aby było widać ( myślałem ,że ekstruder gubi krok lub się ślizga) , przetestowałem prawie wszystko i posprawdzałem luzy , nawet pomierzyłem ile filament potrzebuje na niwelacje luzu w rurce bowdena aby naprężenie przenosiło się juz na wyciąganie filamentu z hotendu a nie na kasowanie niedoskonałości rurki do srednicy filamentu. NICCCC... :wtf: , zostawiłem to jak zawsze i stwierdziłem ze to gówniana drukarka:P
Ale, że nie poddaje się tak ,zacząłem analizować dalej zmniejszając prędkości i obserwując co się dzieje z głowicą i filamentem ( podejrzewałem ,że jak głowica się przesówa to filament, który porusza się w bowdenie może zmieniać naprężenia i to powoduje wypływ z głowicy. NIEEE :crazy:
Podczas tych obserwacji zauważyłem ,ze filament goruje się i jest wypychany , można to nazwać w formie spienionej , od razu co przyszło na myśl to to ,ze przecież mokry nylon tak ma ( tylko bardziej)
I teraz rozwiązanie na raty pokaże, nie będę pokazywał wszystkich testów a tylko jeden plik Gcode , który był nagrany na karcie i ponownie wydrukowany przed i po "chyba" rozwiązaniu problemu.
Puszczony wydruk "wspomnianych" ludzików . I to najlepszy rezultat wszystkiego co udawało mi się robić. ( FILAMENT BEZ ZNACZENIA < testowałem na 3 producentach 3 rożnych kolorach (wszystkie leżały luzem) i zawsze tak samo).
Oto efekt :/:/:/
IMG-20180513-WA0001.jpeg
I co się okazało... wcześniej wspominałem o deszczach, mgłach itp A ,ze jest dość ciepło to tam gdzie leżał UM2 i te filamenty było otwarte okno a więc dostawała się wilgoć. Średnio mam bardzo sucho w domu ok 20%-25% ( zużywam hetolitry wody destylowanej do nawilżaczy :( ) ale przez pogodę w tym pokoju wilgotność skoczyła do ponad 50% , akurat przeniosłem tam nawilżacz podczas porządków , chciałem uruchomić a tu na wyświetlaczy 55% .Wow ( po całej nocy działania na maxa w sypialni mam 38%:P )

I w tym momencie zaświeciła się ponowna lampka. A co mi tam wrzucę rolkę filamentu do piekarnika na termoobieg, ustawiłem 60 stopni , grzałka tylko na wentylatorze termoobiegu, po osiągnięciu i ustabilizowaniu temp wrzuciłem szpule filamentu.
Po 1h i 30 min nadal sceptyczny ją wyjąłem, pozwoliłem się ostudzić i wrzuciłem na drukarkę.
Włączyłem dokłądnie ten sam plik , który był poprzednim razem , ten sam g code , bez niezmienionej ani jednej rzeczy, prócz filamentu po osuszeniu.
Wynik sam mnie zaskoczył:
20180513_154101.jpg
Hahah żarcik, zapomniałem posmarować stół kleikiem i się odkleiło :P

A teraz wyniki, z jednymi plikami po suszeniu, które nie do końca wyszły bo jednego ludka zerwało i zrobił bałagan i następny rzut juz do końca.

Patrzcie na oczka , nogi i ręce- nie czyszczone, tylko włoski zdjęte :lol:
20180513_154154.jpg
A tu porównanie z pierwszym ludkiem:
20180513_154412.jpg

A tu już , z następną udaną partią:
20180514_100015.jpg
20180514_100011.jpg
A tu porównanie z pierwszym najlepszym i po zmianie polegającej na podsuszeniu filamentu ( to ten sam gcode - nic a nic nie zmienione), jak również widać ścianka również uległa poprawie :
20180514_100039.jpg

I do celu, jak zawsze twierdziłem ,ze pla nie chłonie wilgoci i jak nie raz się sprzeczałem ,że PLA mogę wrzucić na noc do wiadra z woda , rano zewnętrznie osuszyć a wynik będzie taki sam. Jak widać na powyższych zdjęciach nie.
Porobiłem trochę innych testów z innymi rolkami wczoraj i sprawa ma się podobnie , powyciągałem z regałów nawet jakieś 2 letnie końcówki filamentów aby to potwierdzić i faktycznie PLA chłonie wilgoć.
Wcześniej tego nie zauważałem , bo jak wspomniałem mam bardzo suchy dom (aż za) i np filamenty , które gdzieś leża w pokoju z drukarkami nawet po kilku tygodniach nie mają tyle wilgoci aby mocno odbić się na druku.

Podejrzewam, ze wynik , mógłby byc jeszcze lepszy jakbym rolkę potrzymał trochę dłużej. Moze jak znajdę trochę czasu to się zrobi następne testy.
Wiem ,ze dawno, nic nie dodaje, ale mało czasu na zabawę drukarkami przez drony :P
PrzemoS, artur_n, morf, emartinelli, shortdestiny, FlameRunner
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Wpływ wilgoci na PLA

Post autor: Kopytko »

I zapomniałem o linku do potworków ... https://www.thingiverse.com/thing:679849 , bo zapewne padnie takie pytanie:P
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
MalT
Postów w temacie: 3
Posty: 105
Rejestracja: 30 mar 2018, 11:22
x 19

Re: Wpływ wilgoci na PLA

Post autor: MalT »

Napisałeś że 3 różnych producentów, możesz podać jakich? Jeden z polskich producentów pokrywa wierzch swoich filamentów jakimś polimerem i ma to chronić przed wilgocią.
Mendel Max 1.5+
Rostock Mini Pro - gotowa w 90%
Velleman K8200 - nie polubiliśmy się
Makerbot Replicator 5th Gen - nie polubiliśmy się
Original Prusa i3 MK3
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Wpływ wilgoci na PLA

Post autor: Kopytko »

Ja testy przeprowadziłem w toku na DevilDesign ; Primat i Spectrum , dzisiaj leciał Finnotech i tez to potwierdza, mam jeszcze w suszeniu 3dFilament, Colorfill, ale ten nie był jakoś mokry więc nie zobacze róznic.
Jaki producent pokrywa?
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Wpływ wilgoci na PLA

Post autor: mcxmcx »

No dobrze, a jeżeli filament "sztywnieje" i robi się kruchy, to za mokro, za sucho era?
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Wpływ wilgoci na PLA

Post autor: Kopytko »

Wydaje mi się że za mokro, bo jeden strasznie się kruszył przed suszeniem a po już jest bardziej elastyczny, ale może to nie być właśnie to, ciężko powiedzieć, czy suszenie pomogło czy wygrzewanie.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
MalT
Postów w temacie: 3
Posty: 105
Rejestracja: 30 mar 2018, 11:22
x 19

Re: Wpływ wilgoci na PLA

Post autor: MalT »

Mam informację że WOLFix pokryty jest jakimś polimerem, który zapobiega zawilgoceniu.
Mendel Max 1.5+
Rostock Mini Pro - gotowa w 90%
Velleman K8200 - nie polubiliśmy się
Makerbot Replicator 5th Gen - nie polubiliśmy się
Original Prusa i3 MK3
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Wpływ wilgoci na PLA

Post autor: Kopytko »

Nie chciałbym żeby to było jakąs wytyczną , ale czy ktoś jeszcze się może cos wypowiedzieć ze swoimi doświadczeniami? Na temat PLA oczywiście, bo inne filamenty sa oczywiste, jedynie z PLA takie dziwności mnie naszły :P
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Wpływ wilgoci na PLA

Post autor: sp6vgx »

Ja powiem tak niejako że wszystkie filamenty trzymam w dryboxach z żelem krzemionkowym (trochę tych pudeł zbudowałem więc tylko je podmieniam przy drukarce), a mniej używane pakuję zgrzewarką próżniową do żywności (jakaś tania kupiona w JULA) to takich problemów nie miałem. Ot taka profilaktyka, może przesadna (ale się sprawdza).

Jednak tutaj może być wiele czynników, wiadomo że filament robiony jest z różnych granulatów (czasami są jakieś domieszki), kolejna sprawa to barwniki. Praktycznie mając filament nie znamy właściwości higroskopijnych poszczególnych składników więc można tak sobie wróżyć z fusów. Z różnych tematów na różnych forach wiadomo że jakiś wpływ jest i to właściwie tyle.

Myślę że tutaj coś wyjaśnić może marek91 który niejako producent ma zapewne dostęp do not katalogowych używanych składników i przynajmniej w przypadku produktów DD może mieć jakiś obraz na ile może to mieć wpływ zarówno na stosowane granulaty jak i barwniki...
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
BobekNierobek
Postów w temacie: 3
Posty: 285
Rejestracja: 21 lip 2017, 18:03
Drukarka: AM8
x 236

Re: Wpływ wilgoci na PLA

Post autor: BobekNierobek »

Też mam problem z połową rolki pomarańczowego pla od DD. Wydruki wychodzą jak ser szwajcarski. Kruszą się w dłoniach. Sam filament łamie się w palcach jak zapałka. Spróbuję wrzucić do piekarnika na 60 stopni.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”