Ranking filamentów

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
comandos21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 128
Rejestracja: 21 gru 2019, 23:30
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie
Drukarka: Ender3 SKR Mini E3

Re: Ranking filamentów

Post autor: comandos21 »

carving85 pisze:Też kiedyś myślałem że to producent coś źle robi i jest splątany filament ale po którymś razie zacząłem zwracać uwagę na o co ja robię i co drukarka robi. No i niestety wszystkie splątania były moją winą. Najczęściej przy zmianie filamentu puszczałem końcówkę i ona już robiła pogrom :D

Od czasu jak na to uważam żadnej splątanej szpuli nie miałem.
Jaki masz sposöb na splątane filamenty przy ładowaniu do extrudera?
Ender 3 z SKR Mini e3 V2.0, Titan extruder
Ender 3 z SKR Mini e3 V1.2, Titan extruder

TMC2209,
BLTouch,
Filament sensor,
Octoprint,
Marlin bugfix 2.0.X


Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ranking filamentów

Post autor: FlameRunner »

Końcówkę musisz mieć zawsze pod kontrolą. Albo trzymać ręką, albo mieć wsadzoną w ekstruder, albo mieć wsadzoną w dziurkę na krawędzi szpuli. Nigdy luzem.
Awatar użytkownika
lukasso
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 08 sty 2020, 15:11
Drukarka: Anycubic i3 mega s
x 1

Re: Ranking filamentów

Post autor: lukasso »

seler1500 pisze:
lukasso pisze:kto skutecznie drukował z 3dactive pla to proszę o podanie co takiego magicznego zrobili, że im poszło
Podaj temperaturę, w której drukowałeś, średnicę dyszy, drukarkę z której korzystasz... wróżki są na feriach zimowych.
3dactive ogólnie ma spore problemy z powtarzalnością, co w sumie nie dziwi w tej cenie. Szpule wyglądają jak nawinięte ręcznie, filament jest krzywy (blokowanie w bowdenie (jeśli występuje)), podobno zdarzały się przypadki drastycznego nietrzymania wymiaru. Chyba nie trzeba tu komentarza ;)
Z mojej strony polecam Devil Design, Spectrum Filaments, Fiberlogy.
Anycubic i3 mega s,hotend standardowy ten V5 na bowdenie, dysza standardowa 0,4 Temperatura taka jak chciał 3d active czyli max 220 stopni i to zdecydowanie powodowało zatory.
Ano teraz już wiem, że nie trzeba komentarzy i będę unikał nawet choćby dawali za darmo :P
seler1500 pisze:Szczerze mówiąc dd jest tani, ekofilament po 60/kg, zwykły po 80/kg, a dostajemy dobry filament o powtarzalnych parametrach. Zwłaszcza na początku to ważne, by nie drukować byle czym, bo można się nawkurzać przy kalibracjach, przeróbkach, które nic nie zmienią jeśli wina jest po stronie filamentu. Na upartego można szukać przejściowych i jest jeszcze taniej.
mam lekki problem jeszcze z nazewnictwem DD, ale zamówiłem dzisiaj taki po 80/kg i liczę, że to będzie ten normalny który podziała ;)
wczoraj przyszedł 3drosa wybrałem starter bo chcę mieć jak najmniej problemów :P Ogólnie działa(przyszedł w rozszczelnionym worku), ale siłę extrudera musiałem dokręcić tak na 80% żeby się nie ślizgał, i testy retrakcji jak narazie po 4 testach prawie się nie różnią więc kto wie czy się nie ślizga.
Jak na razie ideałem był dla mnie ten standardowy biały co dali do drukarki (ktoś wiec co oni dają, to będzie filament anycubic?). Ładnie łączy warstwy, idzie prawie w każdej temperaturze i pokrętło ekstrudera mam na minimum i żadne poślizgi nie występują, i właśnie taki filament by mnie zadowolił :)
Awatar użytkownika
seler1500
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 202
Rejestracja: 19 gru 2019, 17:30
Lokalizacja: Jełowa k. Opola
Drukarka: Prusa A8
x 26
Kontakt:

Re: Ranking filamentów

Post autor: seler1500 »

Problem w 3dactive jest taki, że często jest pogięty. Nic dziwnego, że są problemy - zapewne blokuje się w bowdenie. Możesz to nawet sprawdzić przez wyjęcie bowdena i przeciągnięcie przez niego filamentu ze zluzowanym ekstruderem - opór powinien być bardzo mały. W przeciwnym razie będą się działy takie cyrki ;)
Awatar użytkownika
poharatek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 147
Rejestracja: 20 paź 2018, 21:28
Lokalizacja: Okolice Krakowa
Drukarka: Creality Ender 3
x 93

Re: Ranking filamentów

Post autor: poharatek »

To, że jest pogięty, to najmniejszy problem, bo przejście przez ekstruder go naprostuje.
Ale to, że jego średnica pływa w zakresie +/- 0,1mm - to całkowicie go dyskwalifikuje...
Abys
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 4
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Ranking filamentów

Post autor: japim »

Czy trafiliście kiedyś na filament ABS, który miał taki skurcz, że wydruk odklejał się od stołu od samego patrzenia? I to w drukarce z komorą?
Mam taką beznadziejną rolkę czarnego ABS, którą dostałem z pierwszą drukarką. Producent Noname. Nie dość że strasznie śmierdzi w czasie druku, to 90% wydruków z niego nie wychodzi.
Bez względu na stosowane zabiegi (stół 105C, brim, klej z ABS, żel, kotwy) ma taki skurcz, że zawsze się odklei.
Ale jak już się wydrukuje to wydruk jest pancerny.
W tej chwili rolka ma już dobre 5 lat - czy nadaje się do czegoś innego niż przycisk do papieru? Czasami potrzebuje kawałki nieprzetopionego filamentu jako bolce ustalające do dużych wydruków - i na chwilę obecną to jedyne zastosowanie jakie znajduje dla niego.
Dodam, że drukowałem na tej samej drukarce z ABS od DD (pomarańczowy, czerwony, bezbarwny) i jest miodzio, a tego nie jestem w stanie przetopić.
Abys
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 21
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Ranking filamentów

Post autor: dziobu »

japim pisze:Czy trafiliście kiedyś na filament ABS, który miał taki skurcz, że wydruk odklejał się od stołu od samego patrzenia? I to w drukarce z komorą.
Tak wygląda stary "klasyczny" ABS.
Pewną namiastką był zwykły ABS od DD(viewtopic.php?f=8&t=3981) ale ogólnie tak ma byc.
Abys
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 4
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Ranking filamentów

Post autor: japim »

dziobu pisze:Tak wygląda stary "klasyczny" ABS.
Pewną namiastką był zwykły ABS od DD(viewtopic.php?f=8&t=3981) ale ogólnie tak ma byc.
Ufff. Już myślałem, że mam coś nie tak. W tej chwili komora jest tylko zabudowana i temp w czasie druku jest na poziomie 30 - 32stC.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
ZADAR
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 30
Rejestracja: 24 sty 2018, 20:31
Lokalizacja: Kraków
x 2
Kontakt:

Re: Ranking filamentów

Post autor: ZADAR »

30-32 C, to w wielu miejscach jest cieplej bez żadnych "komór". Jak będzie 80 C i nie będzie chciało się drukować to wtedy materiał nie nadaje się do niczego.
Abys
https://zadar.pl/ Filamenty Kraków
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 16
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ranking filamentów

Post autor: dragonn »

Dokładnie, 30-32st to jest nic a nie komora. To tylko osłona przed tym żeby nie było przeciągów :D.
Prawdziwa komora zaczyna się w okolicach 60C w środku i żeby to osiągnąć trzeba już mieć jakieś dodatkowe dogrzewanie, stół nie wystarczy.
Abys
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”