Ranking filamentów

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 35
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Ranking filamentów

Post autor: virgin71 »

kamilxxg pisze:Czy te bąbelki mogą powodować zapychanie się dyszy?
Mogą. Już mówię jak - pod wpływem temperatury wytwarzają nadmierne ciśnienie. Zapychanie nie jest trwałe, jak zanieczyszczeniem, ale utrudnia wydruk. Na szczęście to głównie strzela i syczy.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ranking filamentów

Post autor: FlameRunner »

No to ciężko to nazwać "zapychaniem". :P
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 35
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Ranking filamentów

Post autor: virgin71 »

To zależy, bo to co następuje przed strzeleniem, to jest zapchanie. Późniejszy nadmierny wyciek to kompensuje (ciśnienie), ale wydruk jest do kitu.
Awatar użytkownika
kamilxxg
Postów w temacie: 7
Posty: 257
Rejestracja: 25 lis 2018, 19:18
Drukarka: Ender-3 Bear Upgrade
x 71

Re: Ranking filamentów

Post autor: kamilxxg »

Pierwsza moja myśl była taka, że to raczej nie ma wpływu a druga taka, że lepiej spytać się ludzi, którzy mają dużo większą wiedzę ode mnie. Ogólnie od poniedziałku po zmianie filamentu na ten czerwony z babelkiami zaczał mi ekstruder przeskakiwać a wcześniej drukowało bez problemu. Po wyczyszczeniu dyszy drukuje jakiś czas a potem ekstruder nie ma siły przepchać filamentu, jak próbuję ręcznie to jest bardzo silny opór, walczyłem już dwa wieczory ale sytuacja nadal nie opanowana a najgorsze, że dziś przyszedł e3d v6 od triangle lab i nawet mocowania nie mam jak wydrukować. Poczytam forum, pooglądam filmiki i w weekend będę dalej próbował :-)
Ender-3 "Bear Upgrade" SKR V1.4, TMC2209, Dragon, BMG | Wyeliminowałem szparkę zanim to było modne!
Mingda MD-16 Fabryczna wersja... na razie
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 35
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Ranking filamentów

Post autor: virgin71 »

I to jest zaleta 2,85;) bąble muszą być bardzo duże, żeby przytkało na chwilę, zamiast świszczeć.
Awatar użytkownika
kamilxxg
Postów w temacie: 7
Posty: 257
Rejestracja: 25 lis 2018, 19:18
Drukarka: Ender-3 Bear Upgrade
x 71

Re: Ranking filamentów

Post autor: kamilxxg »

Problem z zatykaniem na razie rozwiązany przez podniesienie temperatury do 225 i zmniejszeniu flow do 85 (jak ktoś wcześniej pisał że też tak musiał zrobić), straszny rozrzut biorąc pod uwagę to, że na białym 3DActive zwiększałem flow drukując w 200 stopniach. Co ciekawe jak ostatni raz wykręciłem dyszę to zrobiła się w niej poduszka powietrzna na wlocie z 2mm głębokości.

Na zdjęciu widać to w odciętym od dyszy fragmencie, niestety nie zrobiłem zdjęcia z dyszy.
20190119_135625.jpg
Na ten moment w sumie nie wiem czy podczas dłuższego druku ustawienia te pozwolą na bezproblemowy wydruk ale przy drukowaniu cali cata ani razu ekstruder nie przeskoczył.
Ender-3 "Bear Upgrade" SKR V1.4, TMC2209, Dragon, BMG | Wyeliminowałem szparkę zanim to było modne!
Mingda MD-16 Fabryczna wersja... na razie
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 35
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Ranking filamentów

Post autor: virgin71 »

kamilxxg pisze:Problem z zatykaniem na razie rozwiązany przez podniesienie temperatury do 225 i zmniejszeniu flow do 85 (jak ktoś wcześniej pisał że też tak musiał zrobić), straszny rozrzut biorąc pod uwagę to, że na białym 3DActive zwiększałem flow drukując w 200 stopniach. Co ciekawe jak ostatni raz wykręciłem dyszę to zrobiła się w niej poduszka powietrzna na wlocie z 2mm głębokości.
Czyli nie trzyma wymiarów ani materiałów. Podziwiam, że komuś chce się tak bawić.
:clap:
Awatar użytkownika
kamilxxg
Postów w temacie: 7
Posty: 257
Rejestracja: 25 lis 2018, 19:18
Drukarka: Ender-3 Bear Upgrade
x 71

Re: Ranking filamentów

Post autor: kamilxxg »

virgin71 pisze: Czyli nie trzyma wymiarów ani materiałów. Podziwiam, że komuś chce się tak bawić.
:clap:
Zielony udało mi się na 200 stopniach wydrukować z flow ustawionym na 85. Kolejna sprawa, że ten filament jest nieźle pogięty co sprawia, że czasem trudniej ręcznie przepchnąć (z capricornem mógłby być większy problem?) więc na całościową "łatwość" druku tym filamentem składa się wiele rzeczy ;-)

Być może gdyby filament był prosty i bez bąbelków to by się lepiej nim drukowało. Fakt jest taki, że gdybym wiedział to co wiem teraz to bym kupił coś innego i bawił się czymś innym. Z drugiej strony gdyby druk 3D był grą RPG to miałbym zdecydowanie więcej XP teraz niż drukując jakimś dobrym filamentem i czego się nauczyłem to moje :-)
Ender-3 "Bear Upgrade" SKR V1.4, TMC2209, Dragon, BMG | Wyeliminowałem szparkę zanim to było modne!
Mingda MD-16 Fabryczna wersja... na razie
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 35
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Ranking filamentów

Post autor: virgin71 »

Ale nauczyłeś się głównie tego, że z gówna bata nie ukręcisz. Rozkręcania dyszy i tak się nauczysz.
Filament jest z bąblami, pogięty, nie trzyma wymiaru. To nie jest drukowanie, tylko bezsensowne męczarnie.

Nie mój cyrk, nie moje małpy;)
Awatar użytkownika
zouk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 141
Rejestracja: 30 sty 2017, 07:03
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Drukarka: P3Steel, OMNI 3D PI
x 21

Re: Ranking filamentów

Post autor: zouk »

Cześć.
Na mnie też trafiło.
F3D czyli Finnotech TPU czarny.
Jakiś czas temu kupowałem niebieskie TPU w/w sprzedawcy i filament trzymał średnicę, natomiast niedawno kupiłem czarny z zamiarem wydrukowania stopek na nogi krzeseł ( ot znudziłem się co chwilę naklejaniem filcowo-podobnych naklejek ).
Wydruk kostki kalibracyjnej aby "poznać" filament i zgrzyt.
IMG_20190211_182707_bez_exif.jpg
IMG_20190211_182707_bez_exif.jpg (23.47 KiB) Przejrzano 3711 razy
Po usunięciu problematycznego odcinka włączyłem właściwy wydruk ( a raczej kilka ).
2 krzesła doczekały się stopek a reszta już nie.
Ponownie filament jak na złość zmienił średnicę.

Czytając ten wątek:
viewtopic.php?f=42&t=3853&start=20#p67606 postanowiłem ocenić filament i ten dostał tylko 1 gwiazdkę.
Sprzedawca dostał 5 ponieważ wywiązał się i towar dostałem.

btw: 2 razy kasuję EXIF i lipa:) zdjęcie obrócone :unknown:
Dzięki @dziobu :)
Ostatnio zmieniony 11 lut 2019, 18:55 przez zouk, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”