Ranking filamentów

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
sagittario
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 334
Rejestracja: 27 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Nysa
Drukarka: Anet A8, Inventor
x 133

Re: Ranking filamentów

Post autor: sagittario »

No niestety splątanie szpuli nie wyniknie z procesu produkcji. Problemem jest luzowanie filamentu na szpuli w trakcie druku i często złe zabezpieczenie końcówek podczas wymiany filamentów. Mam teraz przed oczami dwie szpule założone w drukarce. Jedna najczęściej używana ma luzy i filament "posprężynował" więc wygląda jakby był splątany, a druga szpula nieużywana jest równiutko nawinięta.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 16
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ranking filamentów

Post autor: dragonn »

BarToL pisze:Drobniejsze splątania miałem też raz na Fiberology i na Anycubicu , ale w DD niestety występuje to najczęściej :(
W żadnym producencie nie miałem splątania, nawet przy najtańszym możliwym filamencie. Jak masz je na innych filamentach to naprawdę brzmi jak byś robił coś źle. Możliwe że szpule (chodzi mi o budowę samej szpuli) od DD są bardziej podatne na to co robisz źle niż np. Fiberlogy.
Awatar użytkownika
BarToL
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 33
Rejestracja: 05 mar 2019, 18:48
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Dużo
x 6

Re: Ranking filamentów

Post autor: BarToL »

Fiberology , nowe szpule - potrafią być mocno namieszane ale jakoś idą , nie mam problemów ze Spektrum, F3D i Print-Me.
Używam aktualnie ponad 40 szpul i ok 10 całkiem przerobiłem.
W załączniku nowa szpula fiberology jeszcze nie używana.
Załączniki
Nowa szpula Fiberology
Nowa szpula Fiberology
Ostatnio zmieniony 08 paź 2019, 09:45 przez BarToL, łącznie zmieniany 1 raz.
S3b
Pozdrawiam
Bartek

Drukarki
HEVO, Prusa MK3s+MMU2S, Anycubic PhotonSE, Voron 1.8 , Voron 0, Voron 2.4 , Prusa Mini , Anycubic Delta
Awatar użytkownika
carving85
Postów w temacie: 1
Posty: 399
Rejestracja: 24 gru 2018, 10:45
x 114

Re: Ranking filamentów

Post autor: carving85 »

Też kiedyś myślałem że to producent coś źle robi i jest splątany filament ale po którymś razie zacząłem zwracać uwagę na o co ja robię i co drukarka robi. No i niestety wszystkie splątania były moją winą. Najczęściej przy zmianie filamentu puszczałem końcówkę i ona już robiła pogrom :D

Od czasu jak na to uważam żadnej splątanej szpuli nie miałem.
Abys
Cr10 S5
Bambu P1S
Delta Flsun QQ (wypożyczona)
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 35
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Ranking filamentów

Post autor: virgin71 »

Nie chcę rzucać oskarżeń, ale boję się, że mamy znowu do czynienia z marketingiem szeptanym (doświadczenie jest jednostkowe, a wśród bezproblemowych pojawia się ta sama firma co zawsze - klienci zwabieni marketingiem szeptanym na FB u mnie na nią narzekają).

Sprzedaję DD w tonach i pierwsze słyszę taki zarzut, a z racji prowadzenia fizycznego sklepu ludzie nie mają ograniczeń w ramach reklamacji - przychodzą śmiało (a i tak jest ich mikro-odsetek). Wprowadziłem jakiś czas temu Fiberlogy ze względu na to, że mają najbardziej nowoczesne maszyny i tam nie wchodzą w grę nawet poważniejsze problemy niż splątanie.
Powiem też, że dokładnie jak poprzednicy, widzę, że filamentu 1,75 nie można układać na łożyskowanych stojakach, bo wtedy się rozwija nieco, a jak później filament ścisnę (przy zdejmowaniu), to zaciskam czasem zwój, na zwoju - tak powstają rzekome splątania, które nie są w rzeczywistości splątaniami.

Taka swobodna myśl;)
Abys
Awatar użytkownika
BarToL
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 33
Rejestracja: 05 mar 2019, 18:48
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Dużo
x 6

Re: Ranking filamentów

Post autor: BarToL »

To nie żaden marketing, mam różne filamenty bo testuję różne firmy (oprócz wspomnianych kupiłem ostatnio ASA i ABS kolejnych firm ale o nich nie piszę bo jeszcze nie używałem). DD mam sporo z PLA bo we wspomnianym fizycznym sklepie we Wrocławiu kupowałem.
Nie jest moją intencją żaden marketing (to raczej tak to forum należy traktować ;) ) a tylko zwrócenie uwagi.
Pojawiają się opinie że za splątanie ponosi winę użytkownik - wrzuciłem moje własne zdjęcie nowego filamentu Fiberology , zaraz po rozpakowaniu i jak widać jest poplątany (chociaż z oporami i strzelaniem ale drukował bez przerw). Czyli to nie prawda że filament od producenta wychodzi w stanie idealnym.
Dodam że cofania na rolkę nie mam prawie wcale bo w tej drukarce mam Directa z Bowdenem :) - czyli Directa BMG + rurka bowdena żeby przy ruchach karetki nie cofało filamentu (zgina się rurka zamiast cofania filamentu)
Pozdrawiam
Bartek

Drukarki
HEVO, Prusa MK3s+MMU2S, Anycubic PhotonSE, Voron 1.8 , Voron 0, Voron 2.4 , Prusa Mini , Anycubic Delta
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 16
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ranking filamentów

Post autor: dragonn »

BarToL pisze: zaraz po rozpakowaniu i jak widać jest poplątany (chociaż z oporami i strzelaniem ale drukował bez przerw). Czyli to nie prawda że filament od producenta wychodzi w stanie idealnym
To nie jest żadne poplątanie, tak czasem się zdarza że filament jest trochę bardziej "pozaklesszczany" pomiędzy zwojami ale to kompletnie nie przeszkadza w wydruku. Chyba że jest coś nie tak z drukarką i ekstruder w niej ledwo zipie i nie umie pociągnąć trochę mocniej filamentu, ale dobrze ustawiony ekstruder bez problemu sobie z tym poradzi.
Awatar użytkownika
Wawok
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 495
Rejestracja: 22 lut 2019, 08:44
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Drukarka: HEVO in progress
x 133

Re: Ranking filamentów

Post autor: Wawok »

Szukam filamentów "nietypowych" chodzi mi o cos typu Galaxy black lub Violet. Czy poza tymi dwoma macie jakieś sprawdzone filamenty które np. udają fakturę drewna , marmuru itp . ?

Klon Prusy i3:
- sprzedany

Hypercube Evolution
- K$%#a wreszcie zaczął drukować :crazy2:

Dodatkowo Voron 0.1 by LDO do zadań specjalnych :twisted:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 21
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Ranking filamentów

Post autor: dziobu »

BarToL pisze:Pojawiają się opinie że za splątanie ponosi winę użytkownik - wrzuciłem moje własne zdjęcie nowego filamentu Fiberology , zaraz po rozpakowaniu i jak widać jest poplątany (chociaż z oporami i strzelaniem ale drukował bez przerw). Czyli to nie prawda że filament od producenta wychodzi w stanie idealnym.
Otóż...tak, za splątanie winę ponosi użytkownik. Jeśli założymy że szpula jest wprost z maszyny to NIE ma możliwości żeby filament się poplątał.
Był taki czas kiedy druty plątały mi się na potęgę; dotyczyło to wtedy głównie Plast-Spawu (oni nawijali bardzo ciasno a do tego szpula była trochę za mała i 2-3 warstwy druta nie miały już ścianek) ale odkąd zwracam uwagę na to jak zdejmuje szpulę z drukarki i jak ją blokuję przy odłożeniu to mi się nie zdarzyło. Nawet ze wspomnianym Plast-Spawem/Wolfixem.
Wawok pisze:Szukam filamentów "nietypowych" chodzi mi o cos typu Galaxy black lub Violet. Czy poza tymi dwoma macie jakieś sprawdzone filamenty które np. udają fakturę drewna , marmuru itp . ?
Luknij na ofertę Spectrum, Fiberlogy, Print-me, Form-Futura.
Wawok, Abys
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 35
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Ranking filamentów

Post autor: virgin71 »

Drewno chyba najlepsze, ma PRIMAT. Fiberlogy też ma, ale moim zdaniem na razie nikt nie pobił PRIMATa. A używałem też bamboofill.
BarToL pisze:DD mam sporo z PLA bo we wspomnianym fizycznym sklepie we Wrocławiu kupowałem.
To przynieś, będziemy oglądać szpulki:)
Abys, S3b
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”