Ranking filamentów

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ranking filamentów

Post autor: FlameRunner »

dziobu pisze:Tak wygląda stary "klasyczny" ABS.
Pewną namiastką był zwykły ABS od DD(viewtopic.php?f=8&t=3981) ale ogólnie tak ma byc.
Ze starego DD ABS (bez plusa) jednak dało się drukować. Filament opisywany przez @japim brzmi dużo gorzej.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 4
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Ranking filamentów

Post autor: japim »

Albo to wina koloru czarnego. Wyciągnąłem "świeży" filament od Plastspawu - ABS, czarny. Śmierdzi tak samo jak ten poprzedni i jest tak samo "kruchy" po druku w 240C. Mimo zastosowania brimu, kotew w wydruku i żelu do włosów (ta kombinacja działała zawsze na ABS od DD) to i tak się skubaniec odkleił na rogach - a detale nie były wcale duże.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Matlej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 01 mar 2020, 19:41

Re: Ranking filamentów

Post autor: Matlej »

A czy ktoś kojarzy firmę f3dfilament i od nich PLA? BO przeczytałem cały post i nie widziałem (może coś przeoczyłem) nic na temat tej firmy
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 5
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Ranking filamentów

Post autor: Julian »

Matlej pisze:A czy ktoś kojarzy firmę f3dfilament i od nich PLA? BO przeczytałem cały post i nie widziałem (może coś przeoczyłem) nic na temat tej firmy
Kojarzy. Jeden ze starszych Polskich producentów. Materiały całkiem fajne. Jak chcesz próbki PLA, to daj znać, mamy sporo tego to coś Ci podeślę.
Awatar użytkownika
Darkman
Postów w temacie: 2
Posty: 52
Rejestracja: 10 maja 2020, 22:26
Lokalizacja: Thorn
Drukarka: Prusa i3 MK3S+ MMU3
x 38

Re: Ranking filamentów

Post autor: Darkman »

Dzień dobry.
Jako, że planuję zakupić Stone Age to mam pytanie. Czy ktoś z Was drukował na filamencie Gembird Filament ''Marmur'? Jest trochę tańczy od Spectrum (83 zł za 1kg), ale ciekawi mnie jak z jakością wydruku i czy naprawdę zaoszczędzę.;)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Ranking filamentów

Post autor: McKee »

Zależy co chcesz wydrukować i ile czasu poświęcić.
Jeżeli kupujesz całą szpulę żeby zrobić mały wydruk i masz dużo wolnego czasu na eksperymentowanie to zaoszczędzisz (nawet jak połowa szpuli trafi do śmietnika). Ja bym ocenił, że nie warto ale sam musisz ocenić co Tobie pasuje.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
zontar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 83
Rejestracja: 21 lis 2017, 23:22
x 7

Re: Ranking filamentów

Post autor: zontar »

Namówiliście mnie, kupiłem czerwony PLA od 3DACTIVE do testów. Cena jest niewiarygodna, 40 zł za 1,1kg z przesyłką free przy smart, realnie to wychodzi 36 zł za 1kg. Do prototypów chcę to wepchnąć, kolory dla mnie nie mają dużego znaczenia. Napiszcie które kolory sprawiały problemy a które przeszły gładko.
Awatar użytkownika
kamilxxg
Postów w temacie: 7
Posty: 257
Rejestracja: 25 lis 2018, 19:18
Drukarka: Ender-3 Bear Upgrade
x 71

Re: Ranking filamentów

Post autor: kamilxxg »

zontar pisze:Napiszcie które kolory sprawiały problemy a które przeszły gładko.
Tyle pisania o 3DActive a temat kręci się w kółko, to nie konkretne kolory sprawiają problem a powtarzalność. U mnie kolor X drukował się dobrze a u kolegi źle, u niego Y za to świetnie a u mnie bąbelki i od 2 lat nie przedrukowałem szpulki 330g bo szkoda mi czasu, za to jak kolega dał mi do testów ten jego kolor Y to był ok. IMHO nie ma co podawać kolorów bo to loteria, wyrabianie sobie zdania po 1,2 szpulce tak samo.

Jak już masz ten czerwony to napisz czy może coś się zmieniło od tych 2 lat w temacie kontroli jakości. Ja jak wtedy kupowałem czerwony kolor od 3DActive to ten filament miał zaniżoną średnicę oraz ogrom bąbelków powietrza w środku. Do tego to nie był na prawdę czerwony tylko coś w rodzaju transparentnego, więc porównywanie go do filamentów innych producentów, które mają rzeczywiście czerwony kolor a co za tym idzie więcej barwnika jest mylące.
Ender-3 "Bear Upgrade" SKR V1.4, TMC2209, Dragon, BMG | Wyeliminowałem szparkę zanim to było modne!
Mingda MD-16 Fabryczna wersja... na razie
Awatar użytkownika
Darkman
Postów w temacie: 2
Posty: 52
Rejestracja: 10 maja 2020, 22:26
Lokalizacja: Thorn
Drukarka: Prusa i3 MK3S+ MMU3
x 38

Re: Ranking filamentów

Post autor: Darkman »

Darkman pisze:Dzień dobry.
Jako, że planuję zakupić Stone Age to mam pytanie. Czy ktoś z Was drukował na filamencie Gembird Filament ''Marmur'? Jest trochę tańczy od Spectrum (83 zł za 1kg), ale ciekawi mnie jak z jakością wydruku i czy naprawdę zaoszczędzę.;)
Pozdrawiam.
Kupiwszy! :D W przyszłym tygodniu (jak przyjdzie) będę testował.
McKee pisze:Zależy co chcesz wydrukować i ile czasu poświęcić.
Jeżeli kupujesz całą szpulę żeby zrobić mały wydruk i masz dużo wolnego czasu na eksperymentowanie to zaoszczędzisz (nawet jak połowa szpuli trafi do śmietnika). Ja bym ocenił, że nie warto ale sam musisz ocenić co Tobie pasuje.
Co? Na początek Watykańską Pietę, siostra się "napaliła". Przynajmniej będę próbował... ;) Mam też w planach kilka innych figurek.
Czy nie warto? Teoretyczne, biorąc pod uwagę cenę za 1kg, warto. Jako, że nie mam próbek (ponoć) chwalonego "Stone Age" od Spectrum, nie będę miał jak porównać...
Jak to mówią, człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach a na cudzych najłatwiej. Zobaczę, ocenię, najwyżej nigdy więcej nie kupię... :unknown:
Pozdrawiam.
zontar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 83
Rejestracja: 21 lis 2017, 23:22
x 7

Re: Ranking filamentów

Post autor: zontar »

kamilxxg pisze:
zontar pisze:Napiszcie które kolory sprawiały problemy a które przeszły gładko.
Jak już masz ten czerwony to napisz czy może coś się zmieniło od tych 2 lat w temacie kontroli jakości. Ja jak wtedy kupowałem czerwony kolor od 3DActive to ten filament miał zaniżoną średnicę oraz ogrom bąbelków powietrza w środku. Do tego to nie był na prawdę czerwony tylko coś w rodzaju transparentnego, więc porównywanie go do filamentów innych producentów, które mają rzeczywiście czerwony kolor a co za tym idzie więcej barwnika jest mylące.
Wczoraj doszedł, dziś mały test.
Minusy:
- średnica zaniżona, coś 1,65-1,7 (jakby ktoś się zastanawiał czy to tak strasznie to napisze że od PrintMe mam filamenty z 1,7 i prawie 1,8, flow dałem na "oko" na 105% i jest ok.
- nawinięcie "kiepsko wygląda" jak się miało wcześniej idealnie nawinięte filamenty to można szoku dostać. W czasie druku filament nie plącze się, ani nie przycina, zresztą jeśli maszyna nawinęła to nie takiego prawa;

Teraz plusy:
- kolor czerwony jak na zdjęciu, nic nie prześwituje, jak dla mnie kolor ładny;
- bąbelków nie widzę jak kolega wyżej wspomniał;
- no i najważniejsza sprawa, filament drukowalny, baaa drukuje się bardzo dobrze (jeśli tak można stwierdzić bo dopiero szpula rozpoczęta), na razie drukuje na 175 stopni i chłodzenia na max, które u mnie jest słabe, wcześniej z Pla nie drukowałem ;
- dla przypomnienia koszt 40 zł z przesyłką (bo mam smarta) za 1,1 kg, dostawa praktycznie na drugi dzień.

Jak ktoś potrzebuje jakiegoś zdjęcia to pisać śmiało, tylko bez wyszukanych wydruków :)
Jak przedrukuję połowę to wezmę kolejny kolor z tych po 40 zł bo niektóre mają droższe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”