Ranking filamentów

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
MalT
Postów w temacie: 4
Posty: 105
Rejestracja: 30 mar 2018, 11:22
x 19

Re: Ranking filamentów

Post autor: MalT »

@virgin71 masz całkowicie rację.
Po tym co napisałeś wydaje mi się że najlepsza oceną filamentu oraz drukarek są konkursy takie jak ten ostatni o drona.
Mamy tam zdjęcie jednakowego przedmiotu z modelem drukarki i rodzajem filamentu. Tu też nie ma co zapominać o osobie która przygotowuje wydruk.
Mendel Max 1.5+
Rostock Mini Pro - gotowa w 90%
Velleman K8200 - nie polubiliśmy się
Makerbot Replicator 5th Gen - nie polubiliśmy się
Original Prusa i3 MK3
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Ranking filamentów

Post autor: McKee »

Nie. To nijak nie porównuje filamentu. Właśnie osoba się liczy. I także zdjęcia nie oddają w pełni jak wydruk rzeczywiście wygląda.
Ja u siebie próbowałem pokazać warstwy. Coś nawet pokazałem tylko ze gołym okiem (a nawet w okularach) tego zupełnie nie widać.
A to co widać to też tylko część wrażeń - jak weźmiesz taki wydruk w ręce to jeden filament wydaje się miękki (np. ziemniaczany od Arthx-a) a inny twardy (np. Spectrum), DD jest moim zdaniem raczej twardy ale to też zależy od koloru (mam gdzieś jeszcze takie fajne "miękkie" półprzeźroczyste czerwone PLA. Z 5 czy 6 rolek zostało mi może pół i staram się je na specjalne okazje zużywać tylko).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
jestan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 223
Rejestracja: 27 lis 2016, 15:27
Drukarka: Lume, MiniCoreXY
x 24

Re: Ranking filamentów

Post autor: jestan »

virgin71 pisze:Już kiedyś pojawił się taki wątek i faktycznie @emartinelli chyba prawidłowo wtedy powiedział, że nie mamy doświadczenia z wieloma plastikami, więc ciężko jest nam się wypowiedzieć. Musimy znać więcej produktów. Ja na przykład jak zobaczyłem jak drukuje ColorFabb, to przez długie lata drukowałem tylko z tego. Znowu nieuczciwe będzie, jak napiszę, że 3DKolor czy jak im tam, są fatalni, bo filament kupiony 2 lata temu jest porażką. Bo jest;)
Chodziło mi w zasadzie o pewne orientacyjne spostrzeżenia. Moje najlepsze, najrówniejsze wydruki powstały np. na DD. Kiedy kupiłem fil od Stork3D z "Andante", już miałem, przy tych samych ustawieniach, nierówności, cienie, pofalowania. Print-Me, z kolei, jest dość dobry, ale nie dorównuje DD.
Zawsze jak poczyta się kilka informacji o dokonaniach kolegów, łatwiej chyba podejmować decyzję, jaki filament w danej chwili jest mi potrzebny.
Awatar użytkownika
rocendroll
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 191
Rejestracja: 04 maja 2018, 08:24
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Prusa i3 MK3
x 5

Re: Ranking filamentów

Post autor: rocendroll »

Zainteresowałem się ostatnio filamentami ColorFabbu
https://colorfabb.com/materials
i nie wiem czy wysoka cena (w pl można dostać w przedziale 50-100), wynika z zagranicznego producenta i kosztów produkcji czy ten filament jest rzeczywiście takiej dobrej jakości? Jak ma się on w porównaniu do np. DD?

A i jeszcze chciałem zapyać o Fiberology, jakby się w zestawieniu z innnymi sprawdzały ich filamenty?
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 35
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Ranking filamentów

Post autor: virgin71 »

rocendroll pisze:Zainteresowałem się ostatnio filamentami ColorFabbu
Drukowałem na nich przez kilka lat. Dzisiaj PLA PRIMAT jest tylko porównywalnie dobre do ColorFabb. Niestety PRIMAT nie ma rozbudowanych materiałów, jak nGen. Bez 2 zdań ColorFabb to najlepszy plastik jakim drukowałem. Za drogi. DD i Fiberlogy są za dobre, żeby płacić krocie za ColorFabb.
Pajacyk0v

Re: Ranking filamentów

Post autor: Pajacyk0v »

...a NEBULA? Ktoś? Coś?
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 4
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Ranking filamentów

Post autor: Zepco »

Jeśli chodzi o nebula, to dostałem ostatnio od @morf próbki i tylko ta była podpisana jako Nebula ABS 702 Thermo Red.
Materiał normalnie jest taki różowawy (na temperatury jakie teraz panują czyli ok 25st). Po podgrzaniu robi się jaśniejszy przechodząc w bardziej kremowy.
Załączniki
Po ostygnięciu po wydruku
Po ostygnięciu po wydruku
Po dotknięciu na środku
Po dotknięciu na środku
Po dotknięciu na środku (drugie ujęcie)
Po dotknięciu na środku (drugie ujęcie)
Środek wyrównuje temperatury, dotknięty za ogon.
Środek wyrównuje temperatury, dotknięty za ogon.
morf
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Pajacyk0v

Re: Ranking filamentów

Post autor: Pajacyk0v »

Ale jak się tym drukuje? Leje się dobrze?
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 4
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Ranking filamentów

Post autor: Zepco »

Bez kalibracji dałem na ustawieniach ABS DD i poszło bez żadnych problemów, nawet z retrakcją. Cena materiału też jest atrakcyjna i opakowania są 1KG, jednak ja poza gadżetami dla dzieci nie widzę zastosowania.
Wyczytałem, że materiał powyżej 25st przechodzi w kolor naturalny. Jest wersja niebieska, ale ona zmienia kolor powyżej 8st, co jest mniej atrakcyjne, no chyba, że chce się użyć do wskaźnika schłodzenia piwa. ;-)
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Ranking filamentów

Post autor: Kopytko »

Spectrum miało taki filament na targach w Kielcach, czerwony na rolce a drukowało na biało, mają niby mieć niebawem w ofercie.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”