Colorfill PLA

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Colorfill PLA

Post autor: Tuchajbej »

Kupiłem niedawno białe PLA (potrzebowałem do konkretrnych projektów). Muszę powiedzieć że straszne gówno. Drukowałem w 215C a wychodziło matowe. Poza tym strasznie się wyginało - nawet małe detale miały strasznie duży skurcz. Dla porównania na tych samych gcodach puściłem z niebieskiego pla tej samej firmy i wydruk wyszedł kapitalnie. Mam też stare wydruki z białego pla i wtedy było też super. Widać teraz wypuścili jakiegoś bubla. Białego nie kupować - niebieski jak najbardziej!

BTW. Macie jakieś doświadczenia z ABSem tej firmy?
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
Awatar użytkownika
griszek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 137
Rejestracja: 15 sie 2019, 05:52
Lokalizacja: Warszawa
x 80

Re: Colorfill PLA

Post autor: griszek »

Wychodzi że biały kicha, inne kolory spoko - mam dużo różowego ;) i zielony butelkowy śmigają bez problemu
Ender 3 online
Anycubic Kossel online
MP Mini Delta online
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: Colorfill PLA

Post autor: xyzyx »

Tuchajbej pisze:Kupiłem niedawno białe PLA (potrzebowałem do konkretrnych projektów). Muszę powiedzieć że straszne gówno. Drukowałem w 215C a wychodziło matowe. Poza tym strasznie się wyginało - nawet małe detale miały strasznie duży skurcz. Dla porównania na tych samych gcodach puściłem z niebieskiego pla tej samej firmy i wydruk wyszedł kapitalnie. Mam też stare wydruki z białego pla i wtedy było też super. Widać teraz wypuścili jakiegoś bubla. Białego nie kupować - niebieski jak najbardziej!

BTW. Macie jakieś doświadczenia z ABSem tej firmy?
Brałem biały PLA wielokrotnie i jest bardzo dobry ale potrzebuje min 230 st. Dopiero przy tej temp zaczyna troche gubic mat ale za to warstwy spaja super. Pisałem już o tym kiedys. Jest bardzo wytrzymały w porownaniu do innych PLA. Mam trochę ABS na próbę od nich ale jeszcze nie testowalem. Nie spodziewam się jednak cudów bo to zwykly ABS wiec będzie się pewnie ciężko się drukowal. Dam znać jak przetestuje.
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Colorfill PLA

Post autor: Tuchajbej »

Tylko czy PLA ktore trzeba drukować w 230C to wciąż PLA? :) Nawet o skurczu juz nie wspominając.
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 6
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Colorfill PLA

Post autor: japim »

Tez drukuje na PLA z Colorfil. Głowie szary, niebieski, naturalny. Drukuje się od 190 do 230 stC. Nie narzekam ani na jakość filament ani wydruków. Dobry i tani filament.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: Colorfill PLA

Post autor: xyzyx »

Tuchajbej pisze:Tylko czy PLA które trzeba drukować w 230C to wciąż PLA? :) Nawet o skurczu juz nie wspominając.
Nie ma to dla mnie znaczenia 10st więcej czy mniej, wydruki mają wychodzić dobre i jak potrzeba 10 st więcej to tyle daję. Zresztą ostatnio wszystkie PLA puszczam na wyższych temp z lepszym chłodzeniem. Zresztą tutaj testy https://www.youtube.com/watch?v=mwS_2R2mIvo, które potwierdziły moje wcześniejsze obserwacje.
A ten Colorfil właściwości ma jak PLA, mięknie przy 60 st itd, ale nie świeci się po wydruku jak inne jest bardziej matowy (dla mnie to w nim jest kreda hehe). Natomiast nie znalazłem twardszego PLA, który by tak dobrze spajał warstwy, warunek 230 st. Przy niższych temperaturach wydruki wg mnie na śmietnik.

Ale żeby nie było tak kolorowo, to sprawdziłem wreszcie ten ABS czarny od nich, kupiony tak z ciekawości.
Z plusów, szpulka ładnie nawinięta równiutko i kolor fajny taki czarny satynowy/matowy i to tyle.
Cała reszta to minusy. Jechałem to w komorze z dyszą na 250 st (aktualnie nie mam na czym puścić powyżej tej temp), stolik 110st ,ale coś czuje, że trzeba dużo wyżej (pewnie jak w przypadku PLA +10-20 st). Wypróbuje przy innej okazji z jakimś 260-270 st.
W każdym razie jest to zwykły ABS nawet chyba gorszy niż te co były kiedyś lata temu, warstwy nie trzymają się praktycznie wcale, przy lekkim ściśnięciu wydruku sypie się jak pieprz. Do tego filament, który przysłali ma w miarę ciągłą średnicę, ale za to w kształcie jaja (różnica 0,2-0,3mm) - w porównaniu do tego PLA co mam od nich to bez komentarza - chyba z innej maszyny to jest albo jakiś fuckup mają z dyszami.

W każdym razie podsumowując Colorfil:
PLA - polecam ale trzeba pamiętać, że trzeba grzać wyżej niż inne +10-20 st
ABS - totalne ścierwo na dzień dzisiejszy nie polecam, odradzam kupować nawet w promocji, chyba że to coś poprawią.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 20
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Colorfill PLA

Post autor: dziobu »

xyzyx pisze:W każdym razie jest to zwykły ABS nawet chyba gorszy niż te co były kiedyś lata temu, warstwy nie trzymają się praktycznie wcale, przy lekkim ściśnięciu wydruku sypie się jak pieprz.
To sugeruje że Twoje 230 stopni ma się nijak do rzeczywistych 230 stopni.
Takie zachowanie to cecha niedogrzanego ABSu i na Fiberlogy da się osiagnąć to samo.
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: Colorfill PLA

Post autor: xyzyx »

dziobu pisze:
xyzyx pisze:W każdym razie jest to zwykły ABS nawet chyba gorszy niż te co były kiedyś lata temu, warstwy nie trzymają się praktycznie wcale, przy lekkim ściśnięciu wydruku sypie się jak pieprz.
To sugeruje że Twoje 230 stopni ma się nijak do rzeczywistych 230 stopni.
Takie zachowanie to cecha niedogrzanego ABSu i na Fiberlogy da się osiagnąć to samo.
Moje 230 stopni to jest całkiem przyzwoite 230 stopni i tak zachowuje się tylko Colorfil :-) Inne PLA wychodzą od 180 w górę i jest ok natomiast przy 210-220 jest nawet lepiej. Colorfil PLA potrzebuje +10st i jest naprawdę dobry jak dla mnie.
ABS to inna bajka.
ABS DD na tym samym sprzęcie jadę na 240 i jest bardzo dobrze zgrzany, ABS "starodawny" podkręcałem do 248 na tym sprzęcie i było znośnie. Ten szajs od Colorfila przy 250 się sypie i nie tylko rozłażą się warstwy, nie wiem jak to opisać on się po prostu sypie jakby był z domieszką piachu :=D. Może w wyższych temp da się to przetopić, co oczywiście przy najbliższej okazji sprawdzę.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 20
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Colorfill PLA

Post autor: dziobu »

To może ten ABS wymaga więcej niż 250. Mnie tak się sypał ABS od Spectrum, aż potem - okazyjnie - dowiedziałem się że to miał być zamiennik Z-ABSu...
Swoją drogą...to tylko Colorfil :D
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 1172
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 774
Kontakt:

Re: Colorfill PLA

Post autor: @GUTEK@ »

Ja drukuje PLA Colorfill w 210 stopniach i błyszczy się jak psu...
To prędzej PLA od DD muszę drukować w wyższej temperaturze jeśli chcę uzyskać efekt połysku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”