MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 1
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: cyfron »

zen pisze:Ja nie wiem co tam teoria, ale ja na PET-G obserwuję znaczne różnice. Właśnie suszę filament który leżał 6 miesięcy, bo po pierwszej próbie zaczął bąbelkować.
Również z praktyki:
Z bąbelkowaniem w PETG raczej nie miałem problemów ale nitkowanie już tak, kilkugodzinne suszenie w TEMP. 50-55stC zdecydowanie zmniejsza ilość nitek podczas drukowania. Natomiast dłużej otwarty ABS bez suszenia strzela sobie wesoło z dyszy robiąc wręcz przerwy w druku - j/w porządne suszenie załatwia problem. W przypadku PLA problemu nitek z powodu wilgoci doświadczyłem tylko z PLA Wood - chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego :)

Wnioski niech każdy wyciągnie samodzielnie.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: dziobu »

Ja za to nie znalazłem żadnego sensownego powodu dla którego z N szpul leżących pół roku przed drukarką jedna wymaga suszenia a pozostałe nie. To samo tyczy się szpul które trzymam w pudłach.
morf
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3224
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: morf »

A ja jeszcze nigdy nie suszylem :)
Ale fakt ze nie drukuje raczej z tych bardzo higroskopijnych materialow
Done is better than perfect.
mpk
Postów w temacie: 3
Posty: 361
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 101

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: mpk »

morf pisze: Masz jakas szafe z kontrola temperatury i wilgotnosci i logujesz to wszystko?
Jak identyfikujesz szpule? RFID czy jakis QR?
Bez przesady, zwykła prowizorka;)
różne pojemniki hermetyczne (przeważnie ikea 360), w każdym LYWSD03MMC z customowym firmware, żeby zbierać dane z advertisementów BLE. zbieram esp32 z OpenMQTTGateway.
Dalej kawałek własnego kodu w pythonie przekłada z mqtt do domoticza.
Identyfikacja po dwóch ostatnich bajtach z MACa i naklejonej labelce na pudle. bez szaleństw w stylu rfid;)
morf
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: dziobu »

No czyli to nie pomiar wilgotności filamentu tylko powietrza obok.
mpk
Postów w temacie: 3
Posty: 361
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 101

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: mpk »

Oczywiście. Ale jak pijesz do trolowania Berga, to nawet nie było w moją stronę;)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: dziobu »

Wiem :)
Ciekawiło mnie tylko czy masz coś innego niż SHT; to to mam i ja - ale pomiar mało użyteczny ;/ W sumie to nawet nie wiem jak sensownie (szybko i wiarygodnie, prosto z druta) zmierzyć wilgotność. Nawet za dużo peelenów.
Wiem że istnieje coś takiego jak wagosuszarka ale nie mam dostępu do takiej żeby szpula weszła.
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 1
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: konradsdev1 »

A czy do pomiarów nie sprawdziłby się wilgotnościomierz do drewna? Może ktoś ma coś podobnego i mógłby sprawdzić?
UniversalHumid-BOSCH.jpg
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: mcxmcx »

Nie, nie sprawdzi się.

Do pomiaru wilgotności papieru lub tworzywa używa się near infrared spectroscopy I to są drooogie maszynki.

Kiedyś miałem na linii taka, stacjonarna z gatunku tańszych pokazywała tylko żółte zielone czerwone i była stosunkowo tania, a szefostwo miało przenośna maszynkę, bardzo fajna tyle że trzeba było butle z azotem targać do chłodzenia ;)

Dlatego przenośność sprowadzała się do wózka na butle i doczepione tam maszynki.

Orientacyjne 80 -90% zbieżności mozna osiągnąć mierząc powietrze w pojemniku po 24-36h od zamknięcia, tak jak tam kolega ma zrobione.

Ja bym szacował błąd na +-10 punktów procentowych (ale zawsze lepiej wiedzieć że jest 30 niż 70).
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 1
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: czasnagli »

mcxmcx pisze: Do pomiaru wilgotności papieru lub tworzywa używa się near infrared spectroscopy I to są drooogie maszynki.
zaletą technologii NIR jest szybkość pomiaru. Dokładność zależy od kalibracji a ta zależy od metody referencyjnej. I w przypadku oznaczania wilgotności jako metodę referencyjną wykorzystuje się wagosuszarkę lub metodę KF piecykową w zależności od zawartości wody i wielkości próbki

W domowych warunkach wystarczy waga jubilerska od chińczyka za 20zł (d=0,01g) i 50g filamentu. Tak można wilgotność zmierzyć z dokładnością ok. 0,05%
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”