MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: Tuchajbej »

Byłem mocno sceptyczny w temacie wilgotnosci. Myslalem ze to ma znaczenie wylacznie w przypadku nylonu.
Szpule ktore lezaly 2 lata odpakowane w wilgotnej piwnicy drukowaly się dokładnie tak samo dobrze jak świeżo wyjęte z pudełka.

Zdanie zmieniłem dopiero gdy zacząłem drukować absem od ESUNa (srebrnym). Przy druku strasznie bąbelkował. Wydruki były tragiczne.
Niedawno wpadła mi suszarka do zywności - zapuściłem na noc. Jako indykator włożyłem przebarwiony pochłaniacz wilgoci. Rano pochłaniacz był jak nowy a ja puściłem druk (z tego samego gcodu). Wydruk wyszedł prawodłowo :)
Taki problem miałem wyłącznie z tym jednym srebrnym kolorem. Inne szpulki tego absu w innych kolorach drukowaly sie od początku dobrze.
Tak czy inaczej polecam :)
cyfron
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
Awatar użytkownika
comandos21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 128
Rejestracja: 21 gru 2019, 23:30
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie
Drukarka: Ender3 SKR Mini E3

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: comandos21 »

Berg pisze:
comandos21 pisze:Nie znam się ale mój pet-g przechowywany w worku strunowym i żelu krzemionkowych ma wilgotność 37%
Mógłbyś opisać jak wykonałeś ten pomiar wilgotności?
Jakieś zdjęcia sprzętu, którym dysponujesz?
Można Ci wysłać próbkę do oceny? Może być odpłatnie.
Szczelnie zamknięty worek strunowy a w nim filament, żel krzemionkowy i miernik wilg. Z termometrem ( popularny z alledrogo).
Ender 3 z SKR Mini e3 V2.0, Titan extruder
Ender 3 z SKR Mini e3 V1.2, Titan extruder

TMC2209,
BLTouch,
Filament sensor,
Octoprint,
Marlin bugfix 2.0.X


Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2663

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: Berg »

aaa. to nie zmierzyłeś wilgotności PET-G, tylko powietrza w worku z filamentem. Jasne.
37% to mało.
FlameRunner
Awatar użytkownika
grzechotek
Postów w temacie: 2
Posty: 122
Rejestracja: 19 kwie 2019, 12:02
Drukarka: Ender 3 Mod
x 13

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: grzechotek »

Dodam od siebie kilka zdań. Kupiłem jakiś czas temu TPU od F3D czarny i szary. Na czarnym ustawiałem drukarkę 3D, bo wymieniłem ekstruder na direct. Potem wydrukowałem kilka części do drona i filament leżał na drukarce. Wczoraj chciałem wydrukować zaślepkę koledze do auta i skucha: strzelanie z dyszy, ciągło nitki. Założyłem świeżo rozpakowany szary TPU od F3D i jak ręką odjął, nic nie strzela i brak nitek. W między czasie kupiłem TPU od DD i też świeżo odpakowany szło bardzo dobrze. Czyli czarny TPU F3D naciągnął wilgoć. Zapakowałem wszystkie TPU do worka z pochłaniaczem by znowu dziadostwa nie narobić, ale to pewnie będzie za mało. Dlatego poszukałem suszarki do filamentu i znalazłem: Sunlu FilaDryer S1. Używa ktoś, warto kupić ?
Używam jeszcze PETG DD, leży byle jak bez worka i nie było z nim problemów.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: dziobu »

Zobacz taką suszarkę: viewtopic.php?f=70&t=7681
Awatar użytkownika
S3b
Postów w temacie: 4
Posty: 360
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:44
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P3Steel 2.01/UM2 AE
x 103

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: S3b »

A do mnie dziś dotało coś takiego.
sunlu.jpg
Uprzedazjąc komentarze... kupiłem to jedynie dlatego, że takiego rozwiązania jak zaprezentował TDI-CAD z przeróbką suszarki do grzybów zwyczajnie już nie mam gdzie postawić :) Uważam, że suszarka z allegro będzie bezkonkurencyjna w kwestii możliwości/cena. Ten gadget od SUNLU wybrałem jedynie ze względu na gabaryt - będzie wciśnięte między drukarkę a ścianę :)
W wolnej chwili wrzucę do środka trochę nylonu, który mam na zwoju i stosuję do odtykania głowicy metodą atomową - przy ręcznym przepychaniu przez dyszę strzela i kopci parą aż miło:) To będzie dobry benchmark :)
Zepco
Ultimaker 2 Clone @1.75mm Bowden :: P3Steel @3mm direct :: Mostly Printed CNC ::
Awatar użytkownika
grzechotek
Postów w temacie: 2
Posty: 122
Rejestracja: 19 kwie 2019, 12:02
Drukarka: Ender 3 Mod
x 13

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: grzechotek »

S3b pisze:A do mnie dziś dotało coś takiego.
sunlu.jpg
Uprzedazjąc komentarze... kupiłem to jedynie dlatego, że takiego rozwiązania jak zaprezentował TDI-CAD z przeróbką suszarki do grzybów zwyczajnie już nie mam gdzie postawić :) Uważam, że suszarka z allegro będzie bezkonkurencyjna w kwestii możliwości/cena. Ten gadget od SUNLU wybrałem jedynie ze względu na gabaryt - będzie wciśnięte między drukarkę a ścianę :)
W wolnej chwili wrzucę do środka trochę nylonu, który mam na zwoju i stosuję do odtykania głowicy metodą atomową - przy ręcznym przepychaniu przez dyszę strzela i kopci parą aż miło:) To będzie dobry benchmark :)
I jak sprawuje się suszarka, próbowałeś ? Też myślę o jej zakupie.
Speedo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 35
Rejestracja: 15 mar 2021, 14:38
Drukarka: Ender 3
x 2

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: Speedo »

Ja już mam w koszyku od tygodnia ale się waham ciągle, brak realnego testu, na ochy i achy z youtube nie reaguję ;) Chętnie poczytam o jakichś doświadczeniach "z pierwszej ręki"... Na razie suszę na kaloryferze, ale jak się ociepli... ;)
Awatar użytkownika
S3b
Postów w temacie: 4
Posty: 360
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:44
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P3Steel 2.01/UM2 AE
x 103

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: S3b »

grzechotek pisze:
S3b pisze:A do mnie dziś dotało coś takiego.
I jak sprawuje się suszarka, próbowałeś ? Też myślę o jej zakupie.
Jutro powiem coś konkretnie - dziś odpaliłem jedynie jeden krótki cykl suszenia na próbę. Działa to na zasadzie uruchom i zapomnij. Suszenie odbywa się bezobsługowo - ustawiasz timer i suszarka sobie pracuje. Po zadanym czasie po prostu się wyłącza. Na wyświetlaczu widać temperaturę grzałki a nie temperaturę w komorze. Piekarnik to to nie jest na pewno. Wrzuciłem do środka ten mój techniczny nylon. Jutro puszczę suszenie na 6 godzin. Jeśli urządzenie się sprawdzi to na przykładzie tego kawałka filamentu od razu będę w stanie to odczytać.
Ultimaker 2 Clone @1.75mm Bowden :: P3Steel @3mm direct :: Mostly Printed CNC ::
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: morf »

tzn ze nawet prostego higrometru tez posępili?
Jest fajne bo jest estetyczne i jakos wyglada
Done is better than perfect.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”