MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Speedo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 35
Rejestracja: 15 mar 2021, 14:38
Drukarka: Ender 3
x 2

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: Speedo »

morf pisze:tzn ze nawet prostego higrometru tez posępili?
Jest fajne bo jest estetyczne i jakos wyglada
no posępili, a w oglądanych testach na yt to przebiegało tak: higrometr wsadzony do grzybowej albo z jakiejś puszki i "oooo patrzcie jaka wilgotność wysoka, trzeba wsadzić do sunlu" i wsadzali ale już bez higrometru ;) moooże się nie zmieścił a może skali zbrakło i nie chcieli publikować takiej recenzji do sprzętu otrzymanego za darmo...

bezapelacyjnie jest estetyczne, buduję szafkę na stołach z ikei i bym to rzucił na górę, dziurę na filament ma to niech robi za podajnik :D
Awatar użytkownika
S3b
Postów w temacie: 4
Posty: 360
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:44
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P3Steel 2.01/UM2 AE
x 103

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: S3b »

No jestem po pierwszym suszeniu (a nawet dwóch).
Luźno przechowywany zwój nylonu - mam go ze 2-3 lata - służy do odtykania głowicy tak jak wcześniej pisałem. Worek czasem miesiącami leży otwarty gdzieś pomiędzy innymi szpulami.
Przy ekstruzji przy temperaturze od 220st w górę strzela i dymi.
Z braku czasu na testy wyszło finalnie to tak, że nylon przeleżał 2 sesje po 6h w suszarce na domyślnych ustawieniach suszarki - 50st.
Po pierwszym suszeniu nie udało mi się przeprowadzić testu z braku czasu. Drugie suszenie było dziś i zaraz po nim ręcznie przepchnąłem filament przez głowicę.

Różnica jest widoczna gołym okiem, ale nie jest jeszcze idealnie. Raz na jakiś czas coś tam strzeli, ale pary z dyszy już nie widziałem. Myślę, że po jeszcze jednym suszeniu byłoby już naprawdę dobrze. Jak znajdę chwilę na testy to puszczę dłuższe suszenie i spróbuję jeszcze raz.

Jako podajnik na filament to się sprawdzi idealnie. W zasadzie wydaje mi się, że to jest w równym stopniu suszarka co podajnik, z racji tego, że grzałka znajduje się jedynie w podstawie, to wskazane jest, żeby szpula się obracała - jak kurczak na rożnie :rotfl2:

Sprzęt spoko, estetyczny, ale nie idealny... jakbym miał miejsce na suszarkę do grzybów to bym sprzedał te Sunlu. A że nie mam to zostaje :)
Planuję w przyszłości więcej drukować z nylonu i polipropylenu, więc jakąś suszarkę muszę mieć.
Ultimaker 2 Clone @1.75mm Bowden :: P3Steel @3mm direct :: Mostly Printed CNC ::
Speedo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 35
Rejestracja: 15 mar 2021, 14:38
Drukarka: Ender 3
x 2

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: Speedo »

Dzięki, dziś o świcie zakupiłem takową, za parę dni testy... (pewnie słabe, nie mam nylonu ;) )
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 781
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 448

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: majek »

Tu jest jak zmodować tę suszarkę, żeby lepiej działała:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=6FG4O5l9XpE
Awatar użytkownika
S3b
Postów w temacie: 4
Posty: 360
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:44
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P3Steel 2.01/UM2 AE
x 103

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: S3b »

Ten wiatrak do wymuszenia obiegu powietrza w tej suszarce powinien być fabrycznie zainstalowany... To pierwsza rzecz jaka przyszła mi na myśl...
Ultimaker 2 Clone @1.75mm Bowden :: P3Steel @3mm direct :: Mostly Printed CNC ::
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: MITY na temat wilgotności filamentu. ??Fakt czy bzdura

Post autor: dziobu »

Trochę głupie że dedykowane urządzenie do suszenia filamentu wymaga więcej przeróbek niż najpodlejsza suszarka do grzybów :D
cyfron, morf, S3b, mpk, FlameRunner
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”