Problem ze "strzelającym" ABS-em

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Pajacyk0v

Problem ze "strzelającym" ABS-em

Post autor: Pajacyk0v »

Devil Design ABS+

Wczoraj rozpakowałem nową szpulę Bright Yellow (fajny soczysty kolor). Filament był dobrze zapakowany. Folia dobrze zassana, w środku torebeczka żelu krzemionkowego.

Zaczynam druk i... już od pierwszej warstwy zaczyna strzelać co kilka, kilkanaście sekund!
Po X próbach z zmienna temperaturą zniechęciłem się i wrzuciłem szpulę na noc do suszarki ustawionej na 68C. Przed chwilą ją wyjąłem i jeszcze ciepłą założyłem na drukarkę. Nadal strzela :sorry:

Ustawienia typowe dla ABSu! Temperatura głowicy dolna wg. producenta 230C (ja ogólnie wszystko lubię drukować nisko).
Pierwszy obrys 230C. Lany jedną długą ekstruzją więc to nie jest wina retrakcji.
Pierwszy obrys 230C. Lany jedną długą ekstruzją więc to nie jest wina retrakcji.
Na górze początek druku w 230C pod koniec zaczałem zmieniać temp na 225C i też strzelało tylko może trochę mniej. W końcu się wk.. i przerwałem druk.
Na górze początek druku w 230C pod koniec zaczałem zmieniać temp na 225C i też strzelało tylko może trochę mniej. W końcu się wk.. i przerwałem druk.
Podobną akcję miałem z poprzednią szpulą czarnego (kupioną żeby nie było od innego dystrybutora) ale się tym nie przejmowałem
Zaznaczam że nie miałem takich problemów z filamentami PLA/ASA/PET.

Czy ktoś z Was miał podobne problemy z tym filamentem???

Jeszcze nie wydałem wyroku (choć jestem już bardzo blisko) :/

// Rzekomo wadliwe filamenty (pokazany żółty jak i wspomniany czarny) zostały przetestowane na dwóch innych drukarkach. Testy nie wykazały żadnych anomalii. Wszystkie wydruki testowe wyszły poprawnie. Filamenty przed testem nie były suszone.
// FlameRunner
// dodano: 15 grudnia 2018
Abys
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ranking filamentów

Post autor: FlameRunner »

Miałem kiedyś podobne problemy z drukiem. Okazało się, że drukarka zaniża raportowaną temperaturę głowicy o jakieś 20-30 stopni. :unknown:

Wyślij mi obie wspomniane szpule, przetestuję u siebie i się okaże, co i jak.
Abys
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Ranking filamentów

Post autor: dziobu »

Pajacyk0v pisze:Devil Design ABS+
(...)
Czy ktoś z Was miał podobne problemy z tym filamentem???
No właśnie nie. Ani z tym ani z innymi ABSami.

W sumie jedna rzecz mnie zastanowiła - pisałeś na czacie że przy 220 stopniach też Ci ten ABS strzela. A przy jakiej minimalnej temperaturze jesteś w stanie go normalnie ekstruderem wypchać z dyszy? U mnie dla 220 to już nie jest w stanie - lub z wielkim trudem nieco przeskakując.

No i pamiętam że miałeś PTFE spaloną. Jeśli FR ma rację:
FlameRunner pisze:(...)drukarka zaniża raportowaną temperaturę głowicy o jakieś 20-30 stopni
to dla ~235 możesz mieć w głowicy już >255 stopni. Co by pasowało do spalonej rurki.
Pajacyk0v

Re: Ranking filamentów

Post autor: Pajacyk0v »

Teoria o zaniżonej temperaturze trochę mi nie zgadza sie z:

- odczytem temp pokojowej (ta jest realistyczna 20-21C)
- drukuje dużo PLA na 190C i większość leci ładnie. Powierzchnia jest satynowa. Wystarczy że dam za duży nawiew na dolnych warstwach (brak skarpety na bloku) i temp głowicy potrafi spaść chwilowo do 180C - wtedy zaczynają się problem z ekstruzją. Wnioskuje zatem że realnie poruszam się gdzieś nad dolną granicą dla PLA.
- mierzylem kiedyś pirometrem blok odczyt z powieżchni był jakies -15C do odczytu z termistora (też realistycznie).
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ranking filamentów

Post autor: FlameRunner »

Pajacyk0v pisze: - odczytem temp pokojowej (ta jest realistyczna 20-21C)
To bez znaczenia, wszystkie termistory 100k mają te swoje 100k właśnie w temperaturze pokojowej, dopiero w wyższych temperaturach się to "rozjeżdża" - im wyższa temperatura, tym bardziej.
Pajacyk0v pisze:- mierzylem kiedyś pirometrem blok odczyt z powieżchni był jakies -15C do odczytu z termistora (też realistycznie).
Mało wartościowy odczyt. :P
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

Post autor: mcxmcx »

Koledzy kupią sobie termometr do pieczenia ciast, ściąga się metalowa osłonkę i idealnie wchodzi 1.75 czy 3mm od góry aż do dyszy.
Różnica od termopary to 2-3°
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

Post autor: dragonn »

Pytałem na czacie ale nie dostałem odpowiedzi albo jej nie widziałem. Masz oryginalny termistor z Anet? Jaki masz aktualnie wybrany termistor w Marlinie (numer).
boromir13579
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 42
Rejestracja: 27 paź 2018, 16:41
x 5

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

Post autor: boromir13579 »

robiłeś kalibrację PID?
Home:
Anycubic i3 Mega
CoreXY - w budowie
Voron - w planach

Work:
Urbicum
Prusa MK3

boromir13579@gmail.com
Pajacyk0v

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

Post autor: Pajacyk0v »

dragonn pisze:Pytałem na czacie ale nie dostałem odpowiedzi albo jej nie widziałem. Masz oryginalny termistor z Anet? Jaki masz aktualnie wybrany termistor w Marlinie (numer).
Nie bylo mnie bo pojechałem do dilera :]
Tak, oryginalny termistor Anet.
#define TEMP_SENSOR_0 5 //If you have the NTC 100K (MKS tune:3, Anet tune:5)
Ostatnio zmieniony 27 paź 2018, 16:57 przez Pajacyk0v, łącznie zmieniany 1 raz.
Pajacyk0v

Re: Problem ze "strzelającym" ABS-em

Post autor: Pajacyk0v »

boromir13579 pisze:robiłeś kalibrację PID?
Oczywiście!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”