Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 3202
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1574

Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

Post autor: morf »

Hejo,

tak mnie natchnelo i troche w nurcie forumowej mody na wydruki z filamentow z brokatem postanowilem zamowic sobie Prusament PLA Galaxy Black.
Poniewaz nie znalazlem zbyt duzo informacji na forum dot tego materialu kilka komentarzy z mojej strony.

TL;DR:
Jestem poki co bardzo zadowolony

wersja nieco dluzsza:

1. Na dziendobry przywitalo mnie dosc proste kartonowe pudelko w stylu pseudo-eco
2. Pudelko ma male okienko oraz jego najwieksza ciekawostka jest QRcode w ktorym zaszyty jest skrot do URL z informacjami dot tej konkretnej szpulki (czytalem wczesniej w necie a teraz moglem sprawdzic sam.
IMG_20190131_204417.jpg
3. Po zeskanowaniu mozna odczytac podstawowe dane dot szpuli np date produkcji oraz pomiary srednicy nitki filamentu na calej dlugosci zawinietej szpuli. Prusa reklamuje sie ze dzieki krzyzowemu pomiarowi laserowem sa w stanie kontrolowac srednice z odchylkami +- 0.02mm.
Moja szpula wg danych ma 1.75 +- 0.013mm. Jak dla mnie temat na duzy plus. Fakt ze rownie dobrze mogliby wrzucic tam jakis random 0-0.02 i nikt chyba nie bylby w stanie tego zweryfikowac, anyway poki co mozna powiedziec ze firma zbudowala sobie zaufanie klientow wiec dla mnie pomiar dosc wiarygodny. Byc moze nie dorzucaja tez groszku PETg :rotfl2:
Screenshot_20190131-204455.png
Screenshot_20190131-204510.png
Dodatkowym ciekawym ficzerem jest szybki kalkulator, ktory przeliczy nam orientacyjnie ile metrow zostalo jeszcze na szpuli po podaniu wagi produktu (razem ze szpulka). Niby duperelek a cieszy (przynajmniej mnie) :mrgreen:

4. Sama szpulka jest wytloczona mega estetycznie, boczki sa zrobione jako plaster miodu a srodek jest kartonowy.
IMG_20190131_203159.jpg
5. Szpulka ma w jednym z boczkow specjalne wglebienie do ktorego mozna wcisnac koncowke filamentu zeby sie nie odwiazal (zegnajcie drukowane spinki) :thumbup:
IMG_20190131_211340.jpg
6. Kolejny mily dodatek - foliowe opakowanie prozniowe ma nieduzy "rekaw" na ktorym jest takie zamkniecie zaciskowe (sorki nie wiem jak to sie nazywa takie cos co czasami sa w drozszych torebkach do zywnosci) dzieki ktoremu mozna zamknac dosc szczelnie szpulke.

6. Jesli chodzi o "look and feel" -> zylka jest chropowata, lekko matowa. Kolor rewelacyjny jak dla mnie. Po wydruku blyszczacy a za razem dosc intensywny czarny ladnie kontrastuje z brokatem. Az korci mnie zeby zakupic jeszcze jakis PLA kameleon od nich.

7. Wiadomo ze temperatura zalecana to jedno a druku to drugie ale tutaj co ciekawe zalecana temperatura druku jest wyzsza niz przyzwyczaili mnie inni producenci (zazwyczaj 190-210) tutaj jest baza 215 +-10C. Drukowalem na 218, plynelo bardzo przyjemnie.
IMG_20190131_211143.jpg
IMG_20190131_211128.jpg
IMG_20190131_211227.jpg
8. Nie chcialbym zeby nasi rodzimi producenci poczuli sie urazeni ale mysle ze moze warto przemyslec wprowadzenie kilku przydatnych ulepszen jak chociazby foli na szpulke z (prawie) hermetycznym zamknieciem.

Podsumowujac to tylko moja niesponsorowana opinia dot tego materiału. W zasadzie to tylko garść spostrzeżeń.
Poki co jedne z lepszych PLA, z jakich mialem przyjemnosc drukowac.
Zdecydowanie zachecili mnie to kolejnych zakupow.

Chetnie wyslucham opini innych, ktorzy uzywali Prusamentu.
dragonn, anraf1001, dziobu, panWiadr0, poharatek, virgin71, samoogon, Wioletowy, emartinelli, Olson, czarownik3
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Wioletowy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 225
Rejestracja: 21 kwie 2017, 11:19
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: A8, I3 Haribo
x 3

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

Post autor: Wioletowy »

To jest zamykanie strunowe, chyba o to Ci chodziło ? A powiedz jak z samym kolorem, dużo jest perły ?
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

Post autor: McKee »

Faktycznie, kod daje się zeskanować i są informacje o tej konkretnej szpuli.
Fajny bajer!
:git:
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 3202
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1574

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

Post autor: morf »

Wioletowy pisze:To jest zamykanie strunowe, chyba o to Ci chodziło ? A powiedz jak z samym kolorem, dużo jest perły ?
Oczywiscie, ze STRUNOWE! Dzieki, zabraklo mi slowa, zmeczenie daje o sobie znac :)

Perly jest sporo, na moje oko wiecej niz w probce PLA od DD, jesli cos Ci to powie, moge zrobic jutro lepsze zdjecia aparatem a nie kalkulatorem :D
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Wioletowy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 225
Rejestracja: 21 kwie 2017, 11:19
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: A8, I3 Haribo
x 3

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

Post autor: Wioletowy »

Było by super :D sam zastanawiałem się nad tym filamentem ale widzę już po dzisiejszych testach że dłużej nie będę, tylko zamawiam na dniach :)
greg
Postów w temacie: 1
Posty: 99
Rejestracja: 08 paź 2018, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Prusa MK3S MMU2S
x 57

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

Post autor: greg »

Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 3202
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1574

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

Post autor: morf »

+ benchy
20190201_120331.jpg
20190201_120524.jpg
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 3
Posty: 950
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: P3Steel, Prusa MK4
x 172

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

Post autor: artur_n »

Kolorki fajne tylko ta cena... Gdzie w PL można kupić najtaniej?
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 2
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

Post autor: Julian »

artur_n pisze:Kolorki fajne tylko ta cena... Gdzie w PL można kupić najtaniej?
Nigdzie. I nie będzie taniej.
Polityka Prusy. Nie zdzwiłbym się jakby w PL było drożej.
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

Post autor: anraf1001 »

Julian pisze:Nigdzie.
No ja nie wiem czy takie nigdzie. https://blackfrog.pl/filament-prusament ... -1615.html
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”