Jaki filament z zakupić do pierwszych wydruków?

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Jaki filament z zakupić do pierwszych wydruków?

Post autor: Artu »

Ja jeszcze nie próbowałem, ale chwalą filamenty produkcji PlastyMladec
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Jaki filament z zakupić do pierwszych wydruków?

Post autor: McKee »

Do, pierwszych wydruków może być tani jak barszcz, ale musi być powtarzalny (dobre trzymanie wymiarów, takie same właściwości fizyczne w ramach różnych serii / dat produkcji) i dobrze (moim zdaniem) żeby był w miarę popularny, żeby można było się z kimś innym porównać. Powtarzalność jest krytyczna, cena mniej. Tani / nieznany filament można kupić, jak się uzyska dobre wydruki - wtedy (dopiero wtedy!) można (i warto) zacząć eksperymentować.
Do pierwszych wydruków trzeba mieć PEWNOŚĆ odnośnie filament, żeby nie tracić czasu na ustawienie drukarki jeżeli to filament robi problemy.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Jaki filament z zakupić do pierwszych wydruków?

Post autor: FlameRunner »

Czyli po prostu trzeba mieć dobry filament? ;)
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Jaki filament z zakupić do pierwszych wydruków?

Post autor: McKee »

A masz inny w sklepie? Bo wcześniej pisałeś, że nie. :rotfl:
Tak dobry, ale do tego także popularny.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 3
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Jaki filament z zakupić do pierwszych wydruków?

Post autor: marek91 »

McKee pisze:
marek91 pisze:Panowie błagam, zachowajcie jakiś obiektywizm, jak już ktoś o to pyta to może na przyszłość podać 3-4 producentów? Tak dla uczciwości? :)
Nie.
1. Podaj mi dowolnego Producenta, który zrobił dla kupujących drukarki LUME więcej niż DevilDesign - przecież wsparcie tych drukarek jest właśnie tutaj (a taką drukarkę ma pytający).
2. W społeczności RepRap nie angażują się inne firmy, dbające raczej o to żeby ich nie kojarzyć z "taniością" ani z użytkiem/użytkownikiem domowym.

Osobiście lubię i kupuję Spectrum, bo podobają mi się ich materiały, i to jak wydruki że Spectrum wychodzą na mojej głównej drukarce (na różnych drukarkach efekty mogą być inne niż na mojej). Mam też i kupuję trochę innych filamentów, niektóre mi przypadły do gustu inne nie, trzymam się głównie DevilDesign i Spectrum, ale i tak z 80% wydruków robię na materiałach DD, bo wierzę, że tą firmę warto wspierać, więc na nią "głosuję" swoim portfelem (no i cena jest lekko lepsza ;), co mój portfel też docenia :rotfl:).

Moje pseudo-obiektywne :D zdanie.

PS.: ABS tylko jeżeli masz dobrą wymianę powietrza w pomieszczeniu gdzie drukujesz. ABS nie jest zdrowy. Naucz się drukować na PLA, PET-G, z ABS poczekaj do lata kiedy będziesz mógł spokojnie okno otworzyć.

PS.: sorry za starego wykopka, ale byłem zajęty pracą za granicą i nadrabiam zaległości z ostatnich tygodni.
Chciałem tu napisać długi wywód, jednak napiszę krótko - Dzięki za miłe słowa :D
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Jaki filament z zakupić do pierwszych wydruków?

Post autor: McKee »

marek91 pisze: Chciałem tu napisać długi wywód, jednak napiszę krótko - Dzięki za miłe słowa :D
Dwa słowa wyjaśnienia (bo to co napisałem wygląda trochę jak pochwała "prezesa naszego klubu" :pardon:):
1. Marka znam z forum i spotkania na ostatnich Targach Druku (jak zapewne połowa uczestników tego forum - kto jeszcze nie poznał ma szanse w marcu ;) (?)).
2. Nie wyobrażam sobie żeby te "pochwały" jakoś mi się przydały w życiu - dla mnie drukowanie to hobby (a nawet jeszcze mniej: sposób na wspomożenie jakości życia, bo czasem się coś przyda i można to wydrukować ;)). Drut kupuję u różnych dystrybutorów i cieszę się że inni też zarabiają na tym co DD wyprodukuje.
3. Naprawdę uważam, że pochwała się należy - w naszym kraju jest często równanie "do dołu" a powinno być odwrotnie.
4. Jak się dłużej zastanawiam, to nie ma na rynku innego filamentu / firmy spełniającej wszystkie kryteria zapytania.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 18
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Jaki filament z zakupić do pierwszych wydruków?

Post autor: dragonn »

Trochę już podrukowałem to mogę coś napisać, jak już wcześniej pisałem zakupiłem Ekofilament, drukuję się dobrze, jedyne co mnie zastanawia czy to po prostu tak jest że czasem się trochę klinuje? Da się rozwijać i pewnie silnik extrudera dałby radę to sam pociągnąć xD, ale jednak wolę to jak jestem obok ręcznie mu pomóc.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Jaki filament z zakupić do pierwszych wydruków?

Post autor: McKee »

Co według Ciebie znaczy że się czasem klinuje?
Zwykle luzie piszą "klinowaniu" w głowicy (czyli za ekstruderem) a z Twojego postu wynika, że na szpuli? (tak rozumiem "pociągnąć" zamiast "popchnąć"). Nie rozwija się prawidłowo?
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 18
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Jaki filament z zakupić do pierwszych wydruków?

Post autor: dragonn »

Tak, na szpuli, cały czas się rozwija ale czasem 'stawia opór' i słychać takie 'strzelanie' jak się rozwija.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Jaki filament z zakupić do pierwszych wydruków?

Post autor: McKee »

Sprawdź jakie masz opory toczenia szpuli (równomierne i nie za małe?) i czy rozwijający się filament nie trze po bokach szpuli przypadkiem.
Jeżeli ci się coś klinuje / stawia opór to moim zdaniem kwestia ułożenia szpuli w stosunku do drukarki.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”