Jaki filament z zakupić do pierwszych wydruków?

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Jaki filament z zakupić do pierwszych wydruków?

Post autor: Artu »

Dragonn, tylko nie zapomnij, że PLA trzeba chłodzić podczas wydruku :smile2:
Szkło + Dimafix daje bardzo dobre i przewidywalne efekty zarówno dla PLA, ABS jak i PETG :git:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 18
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Jaki filament z zakupić do pierwszych wydruków?

Post autor: dragonn »

FlameRunner pisze:
dragonn pisze:PETG może jako następny materiał
Postaram się dorzucić próbkę DD PET-G do Twojego zamówienia. :git:
dragonn pisze:Zdaje sobie sprawę z tego, a co sądzicie o PEI jako podkład pod drukowanie? Podobno najbardziej bezproblemowy materiał na stół.
Co do PEI na stole, zapoznaj się ze spostrzeżeniami kolegi Veeteck: http://mojreprap.pl/viewtopic.php?f=30&t=3482

Ja trochę dinozaur jestem. PLA i PET-G drukuję na czystym szkle (podgrzanym odpowiednio do: ok. 50°C i ok. 70°C), a ABS na soku na stole nagrzanym do ok. 90°C.
Oh, dziękuję :D. No właśnie też natknąłem się na taką informację, podobno pomaga również danie pomiędzy warstwę a stół taśmę termo przewodzącą z 3M. Ale na początek pewnie będę używał albo czyste szkło albo tą niebieską taśmę.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 3
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Jaki filament z zakupić do pierwszych wydruków?

Post autor: marek91 »

Panowie błagam, zachowajcie jakiś obiektywizm, jak już ktoś o to pyta to może na przyszłość podać 3-4 producentów? Tak dla uczciwości? :)

dragonn, PET-G jest może mało znany ale sprzedaje się lepiej jak ABS i trochę gorzej niż PLA, warto się tym materiałem zainteresować. :git:
Pamiętaj też że zawsze możesz poprosić o sample kilka firm i samodzielnie sprawdzić czym ci się najlepiej drukuje.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Jaki filament z zakupić do pierwszych wydruków?

Post autor: Artu »

marek91 pisze:Panowie błagam, zachowajcie jakiś obiektywizm, jak już ktoś o to pyta to może na przyszłość podać 3-4 producentów? Tak dla uczciwości? :)
Proszę bardzo :smile2:
uniABS 3D Universal - bardzo dobrze "drukowalny" jak na ABS materiał :git:
HD PLA Fiberlogy - ciekawy materiał któremu po wygrzaniu nadajemy nowe parametry mechaniczne :git:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Jaki filament z zakupić do pierwszych wydruków?

Post autor: Kopytko »

z innych firm nawet ciekawie drukowało mi sie z jednego z tańszych na rynku,GUMAPLAST , ale testowałem tylko PLA
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 18
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Jaki filament z zakupić do pierwszych wydruków?

Post autor: dragonn »

GUMAPLAST też myślę że warty przetestowania. Droższymi zacznę bawić się później, na dany moment już dużo kasy wydałem na wszystko :D.
Paatryk93
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 82
Rejestracja: 17 wrz 2016, 13:26
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Graber i3, H2 Printo
x 14
Kontakt:

Re: Jaki filament z zakupić do pierwszych wydruków?

Post autor: Paatryk93 »

Mi natomiast dobrze drukowało się PLA od Wolfix, praktycznie na tych samych ustawieniach co DD. Jeżeli nie drukuje z egzotycznych materiałów typu drewno, guma, to na zmianę DD oraz Wolfix. Ale na początek PET-G od DD jest super, bo nie wymaga chłodzenia jak PLA, a nie zawsze po złożeniu jakiegoś kita drukarki ma się chłodzenie na start zamontowane ;)
Moje drukarki:
Graber i3, Printo H2, Anet A8
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 18
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Jaki filament z zakupić do pierwszych wydruków?

Post autor: dragonn »

Pierwsze co będę robił to pewnie wymiana w LUME wentylatora na radialny i lepszy tunel chłodzący :D, tak że to nie powinno być problemu z PLA też.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Jaki filament z zakupić do pierwszych wydruków?

Post autor: McKee »

marek91 pisze:Panowie błagam, zachowajcie jakiś obiektywizm, jak już ktoś o to pyta to może na przyszłość podać 3-4 producentów? Tak dla uczciwości? :)
Nie.
1. Podaj mi dowolnego Producenta, który zrobił dla kupujących drukarki LUME więcej niż DevilDesign - przecież wsparcie tych drukarek jest właśnie tutaj (a taką drukarkę ma pytający).
2. W społeczności RepRap nie angażują się inne firmy, dbające raczej o to żeby ich nie kojarzyć z "taniością" ani z użytkiem/użytkownikiem domowym.

Osobiście lubię i kupuję Spectrum, bo podobają mi się ich materiały, i to jak wydruki że Spectrum wychodzą na mojej głównej drukarce (na różnych drukarkach efekty mogą być inne niż na mojej). Mam też i kupuję trochę innych filamentów, niektóre mi przypadły do gustu inne nie, trzymam się głównie DevilDesign i Spectrum, ale i tak z 80% wydruków robię na materiałach DD, bo wierzę, że tą firmę warto wspierać, więc na nią "głosuję" swoim portfelem (no i cena jest lekko lepsza ;), co mój portfel też docenia :rotfl:).

Moje pseudo-obiektywne :D zdanie.

PS.: ABS tylko jeżeli masz dobrą wymianę powietrza w pomieszczeniu gdzie drukujesz. ABS nie jest zdrowy. Naucz się drukować na PLA, PET-G, z ABS poczekaj do lata kiedy będziesz mógł spokojnie okno otworzyć.

PS.: sorry za starego wykopka, ale byłem zajęty pracą za granicą i nadrabiam zaległości z ostatnich tygodni.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
gratis_lpg
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 46
Rejestracja: 23 lis 2016, 10:10
x 1

Re: Jaki filament z zakupić do pierwszych wydruków?

Post autor: gratis_lpg »

A drukował ktoś na filamencie rico3d? jakiś czas je sprzedają i nie mogę znaleźć opinii. Tani jest jak barszcz ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”