Ekofilament DD szary problem

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
Halsey
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 12
Rejestracja: 18 lip 2019, 00:48
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Creality Ender 3 Pro
Kontakt:

Re: Ekofilament DD szary problem

Post autor: Halsey »

I ja to @virgin71 doskonale wiem, dlatego nie skreśliłem DD, znajomy zobaczy u siebie filament i powie, czy to ja mam paskudne ustawienia. A to, że na tamtych idzie fajnie... mogło się dobrze trafić i ustawić mi na slicerze (używam Cura, próbowałem też slic3r prusa edition, Idea Maker).
wieża czołgu, filament DD, drukowane w jakości średniej, kompromis jakości do prędkości. Lufa drukowana na 3DActive, dysza 0.2, warstwa 0.1, temp 215, flow 100, wyszła jak toczona
wieża czołgu, filament DD, drukowane w jakości średniej, kompromis jakości do prędkości. Lufa drukowana na 3DActive, dysza 0.2, warstwa 0.1, temp 215, flow 100, wyszła jak toczona
Załączniki
Mogła być puszczona we Flow 100% bo widać mikroprzerwy. Drukowana była na przepływie 90%, temperatura 205C, dysza 0.2. Skala modelu 1:72
Mogła być puszczona we Flow 100% bo widać mikroprzerwy. Drukowana była na przepływie 90%, temperatura 205C, dysza 0.2. Skala modelu 1:72
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Ekofilament DD szary problem

Post autor: virgin71 »

Przerwy to za niski flow. Filament trzyma wymiar?
Awatar użytkownika
Halsey
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 12
Rejestracja: 18 lip 2019, 00:48
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Creality Ender 3 Pro
Kontakt:

Re: Ekofilament DD szary problem

Post autor: Halsey »

Otóż ciekawe, bo trzyma dość dobrze z wahaniami czasem spadku 1,70 do 1,73, przekrój koła. 3D Active to inna bajka, owal 1,60 do ~1,73 dlatego tam średnią w materiale mam wpisaną z mierzonej na dłuższym odcinku (wynikowa średniej pomiaru)
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Ekofilament DD szary problem

Post autor: virgin71 »

To musi być za mały flow, bo jak trzyma średnicę i ustawisz 1,75 na stałe, to flow 100% i musi działać.
Awatar użytkownika
Halsey
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 12
Rejestracja: 18 lip 2019, 00:48
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Creality Ender 3 Pro
Kontakt:

Re: Ekofilament DD szary problem

Post autor: Halsey »

A powiedzcie mi odnośnie filamentu czy druku taką kwestię - te zgrubione warstwy. Jest to efekt przepływu (chyba niekoniecznie), gównianego filamentu, czy jakiś problem na osi Z?

Drugim takim dziwnym objawem jest że przy tej dziwnej warstwie nieraz jest efekt pociemnienia (zaznaczony zielonym prostokątem) - to forma przegrzania materiału, czy pigmentacja? Pojawiało się i na DD i na 3DActive:
Załączniki
tu mocne nawarstwienie takich przelanych warstw - wnioskuję że tu był problem z dużym przepływem
tu mocne nawarstwienie takich przelanych warstw - wnioskuję że tu był problem z dużym przepływem
5.jpg
3.jpg
4.jpg
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ekofilament DD szary problem

Post autor: dragonn »

Czytam i nie widzę informacji jaka to drukarka?
Czy głowica ma PTFE czy fullmetal?

Co do obniżania temperatury przy głowicy fullmetal czasem to tylko pogarsza i pomóc potrafi podwyższenie temperatury. Wiem że to wydaje się nieintuicyjne ale warto spróbować.
Awatar użytkownika
Halsey
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 12
Rejestracja: 18 lip 2019, 00:48
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Creality Ender 3 Pro
Kontakt:

Re: Ekofilament DD szary problem

Post autor: Halsey »

Drukarka Creality Ender 3
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Ekofilament DD szary problem

Post autor: McKee »

Ściemnienie materiału miałem kiedyś na farfoclach, które obok dyszy wychodziły (za słabo dokręcona była), także obstawiam że to przegrzanie materiału (jeżeli to głowica full-metal, to może coś się a środku przyczepia i potem zrywa i przechodzi przez dyszę przegrzane (i z większą objętością)).
Spróbuj jeszcze wydrukować jakieś dwa słupki i zobaczyć czy te nierówności powtarzają się na tych samych wysokościach.
Ostatnio zmieniony 24 lip 2019, 17:20 przez McKee, łącznie zmieniany 1 raz.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Ekofilament DD szary problem

Post autor: dragonn »

A racja, zawsze zapominam zobaczyć w profil.
No to nie fullmetal jeśli nic nie zmieniałeś.
A wszystkie te wydruki są na dyszy 0.2? Próbowałeś 0.3/0.4?
Niektóre filamenty mogą się nie lubić z taką dyszą, zależy od rozmiaru barwnika.
Awatar użytkownika
Halsey
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 12
Rejestracja: 18 lip 2019, 00:48
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Creality Ender 3 Pro
Kontakt:

Re: Ekofilament DD szary problem

Post autor: Halsey »

Wydrukuję słupki i zobaczę na jakich wysokościach i czy są powtarzalne. Miałem jednak wrażenie po ostatnich drukach, że jeden taki dziwny babol jest na wysokości ok 8mm, teraz drukując jakąś wiatę, też widzę ten skok, na oko znów 8mm.

Natomiast farfocle, może to z tego czegoś?
Mini puszka z czarną gąbką w środku (lub ciemno-szarą), miało to zapobiegać dostawaniu się drobinek kurzu, a gąbka czyżby sama dodawała pierdoły do druku?
Mini puszka z czarną gąbką w środku (lub ciemno-szarą), miało to zapobiegać dostawaniu się drobinek kurzu, a gąbka czyżby sama dodawała pierdoły do druku?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”