Filament podporowy pod Nylon, Nanocarbon

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Filament podporowy pod Nylon, Nanocarbon

Post autor: FlameRunner »

Dla porządku dopytam: jaką ustawiłeś odległość w pionie między podporami a modelem?

Temperatury ustawione w Ultimaker Cura 4.1 dla drukarki Ultimaker 3 i filamentów Ultimaker Nylon oraz Ultimaker PVA na przy warstwie 0,2 mm to 255°C dla nylonu i 225°C dla PVA, ale podkreślam, że to inna drukarka i inne filamenty.
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Filament podporowy pod Nylon, Nanocarbon

Post autor: tomekr »

Ale już mam podpowiedź, że temp. PVA u mnie pewnie za niska (zresztą tak przypuszczałem), bo ustawiłem 210, potem 216, a 210 gdzieś na opakowaniu doczytałem i bałem się dać więcej żeby dyszy nie przypchać. Nigdy wcześniej nie używałem PVA. Mam dosyć dobry odczyt temp. bo u mnie są to czujniki PT1000 0,2%, razem z pastą termoprzewodzącą i izolowanym cieplnie bloku, jakoś w NTC słabo wierzę przy temp. 250-300C.
Zazwyczaj odstęp od podpór/raftu mam ustawione dla nanocarbonu i dyszy 0.4-0.5 ok. 0,135mm jeśli podpory czy raft są z tego samego materiału, przy PVA zjechałem na -0.05 (ujemną wartość) dopiero wtedy nanocarbon jakoś chwycił do PVA. Problem mam gdy podpory chcę postawić na wydrukowanym materiale i jako warstwę podkładową daje PVA, wtedy PVA nie chce się kleić do nanocarbonu.
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Filament podporowy pod Nylon, Nanocarbon

Post autor: tomekr »

Nie mam za dużo czasu na eksperymenty, ale wygląda, że wszystko zaczyna działać. Generalnie temperatura PVA powinna być możliwie mała, bo inaczej "strzela" i się pieni na powierzchni, choć to może pomagać w przyczepności, ale pogarsza jakość powierzchni odwzorowanej na tej podporze. Kolejna rzecz to szybkość, obecnie, na materiale przedmiotu (na razie ABS) drukuję PVA z prędkością ok. 5mm/s przy temp. 205C, włączonym chłodzeniu i warstwie 0.14-0.22mm, lepsza jest cieńsza warstwa - daje ładniejszą powierzchnię, ale gorzej się wypłukuje. Na to idzie pierwsza warstwa materiału (ABS) z prędkością ok. 7mm/s i temp. 252C bez chłodzenia i to wszystko działa. Dodam jeszcze, że stół ma 75C, szyba pokryta lakierem do włosów Hegron??, na nim drukuję raft - 2 warstwy z ABS, warstwy nie są z pełnym wypełnieniem, jest tak ok. 60-75%. Potem idzie warstwa rozdzielająca z PVA, w moim przypadku dla warstwy rozdzielającej mam zadeklarowane odstępy 0.8mm, szerokość ścieżki 0.69mm (przy dyszy 0.4), daje to wypełnienie ok. 75%, troszkę mniej niż wynika z proporcji (69/80=86%), bo część materiału wciska się między nitki raftu i zapewnia lepsze trzymanie, a także dlatego, że głowica drukująca PVA jest o ok. 0.02-0.04mm wyżej niż ta od ABS (mogę to u siebie ustawić g-codami), co w sumie później zmniejsza wysokość pierwszej warstwy i powoduje jej dociśnięcie do PVA i wciśnięcie w szczeliny między nitkami PVA poprawiające przyczepność pierwszej warstwy.
To tyle dla tych co nie mają gotowców do swoich drukarek, bo nie używają np Cury i Ultimakera czy innych znanych slicerów i drukarek z gotowcami.
Ten komentarz jest bez żadnych złośliwości, chciałem tylko zaznaczyć, że pomoc w postaci informacji, że ten slicer ma takie gotowe ustawienia, a ten inne nic mi nie mówiła, bo nie mam tych slicerów i nie używam ich, o czym oczywiście nie musicie wiedzieć. Szkoda tylko, że nikt nie podał ręki i nie wypisał podstawowych ustawień ze swojego slicera, byłbym kilka godzin do przodu.
Oczywiście podzielę się ustawieniami dla Nylonu i dodam, że na razie, dla ABS nie ma specjalnej różnicy czy PVA z F3D czy PVA Advance z OrbiTech, choć ten drugi to przynajmniej półroczny leżak z szafki niczym nie zabezpieczony.
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Filament podporowy pod Nylon, Nanocarbon

Post autor: tomekr »

Zapomniałem dodać że filament PVA OrbiTech jest drukowany przy 205°C, a PVA F3D przy 225°C.
Oczywiscie wroce do meritum, czyli Nanocarbonu, ale zaczałem od łatwiejszego materiału.
Załączniki
Drukowane elementy z ABS, podpory ABS+PVA OrbiTech
Drukowane elementy z ABS, podpory ABS+PVA OrbiTech
20190906_075020.jpg
dziobu
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Filament podporowy pod Nylon, Nanocarbon

Post autor: tomekr »

Poszedł Nanocarbon z F3D z PVA też z F3D, wszystko zadziałało jak należy. Ustawienia dla PVA to temp. 241C a prędkość 5mm/s, warstwa 0.16mm, wypełnienie dla warstwy rozdzielającej z PVA jest przy nast. parametrach: odstęp ścieżki -0.8mm, szer. ścieżki 0.73mm, dysza 0.4mm. Prędkość druku pierwszej warstwy z Nanocarbonu na PVA to 7mm/s. Całość wygląda bardzo przyzwoicie. Nanocarbon drukowany jest przy temp. 262C. Musiałem wyłączyć chłodzenie przy nakładaniu PVA, bo stołu nie można było dogrzać.
Załączniki
20190907_230054.jpg
Nanocarbon nie ma gladkiej powierzchni to nie wygląda rewelecyjnie w duzym powiekszeniu, ale elementy wygladaja bardzo przyzwoicie. Lewy element widac od spodu, powierzchnia jest nie gorsza niz góra przedmiotu. Lekko błyszczaca krawędź to resztki PVA.
Nanocarbon nie ma gladkiej powierzchni to nie wygląda rewelecyjnie w duzym powiekszeniu, ale elementy wygladaja bardzo przyzwoicie. Lewy element widac od spodu, powierzchnia jest nie gorsza niz góra przedmiotu. Lekko błyszczaca krawędź to resztki PVA.
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2019, 23:14 przez tomekr, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Filament podporowy pod Nylon, Nanocarbon

Post autor: dziobu »

tomekr pisze:Ustawienia dla PVA to temp. 241C
Moje PVA (Orbi-Tech) przy 240 to już całkiem zakleja dyszę...
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Filament podporowy pod Nylon, Nanocarbon

Post autor: tomekr »

U mnie PVA Orbitech z ABS działało przy 205C, a PVA z F3D tez z ABS dobrze działa przy 236C - po eksperymentach podniosłem temp. z 225 na 236.
Generalnie jak zaczyna strzelać z 1-2 razy na sekundę PVA to juz jest dobra temperatura. PVA Orbitech jest białe mleczne, a PVA z F3D jest klarowne słomkowego koloru.
Stół dla Nylonu to ma 92C, na szkle. Na blasze drukowałem na foli kaptonowej z klejem stolarskim przy temp. stołu 85C.
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2019, 23:27 przez tomekr, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Filament podporowy pod Nylon, Nanocarbon

Post autor: dziobu »

Nie, mi chodziło o to że PVA (jako materiał) krystalizuje się w okolicach 230 stopni i potencjalnie potem trzeba aż przewiercać dyszę. Raz mi się udało.
Myślałem że to kwestia każdego PVA, ale widocznie jest inaczej.
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Filament podporowy pod Nylon, Nanocarbon

Post autor: tomekr »

PVA Orbitecha podgrzewałem do maks. 225C, ale wtedy to pojawia się na nim bardzo dużo pęcherzyków, przy 205C dopiero zaczynają się tworzyć pęcherzyki, to samo się dzieje przy 234-236C dla PVA z F3D . Myślę że to kwestia długości łańcuchów polimeru i być może dodatków. PVA OrbiTech wydaje się miększy.
mobile4you
Postów w temacie: 2
Posty: 240
Rejestracja: 02 sty 2018, 10:37
Lokalizacja: Rzeszów/Zwierzyniec
Drukarka: Prusa Mini
x 42

Re: Filament podporowy pod Nylon, Nanocarbon

Post autor: mobile4you »

tomekr pisze:[...] Generalnie jak zaczyna strzelać z 1-2 razy na sekundę[...]
To jest objaw wilgotnego PVA.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”