Druk pudełek na wzorce, PLA ?

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 4
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Druk pudełek na wzorce, PLA ?

Post autor: japim »

To oczywiste. Przecież to co wypluwa dysza FDM to spaghetti. Od tego jak grube jest to spaghetti (wysokość warstwy) zależy pusta przestrzeń w zaokrągleniach miedzy kolejnymi warstwami.
Dlatego wypełnienie tego żywica powoduje zmniejszenie chropowatości w skali makro.
Można wziąć wydruk z ABS i wygładzić go acetonem, albo szlifować na mokro. Tylko że to zadziała na płaskie powierzchnie - a nie skomplikowane kształty. Albo drukować TPU w wysokiej temperaturze (240stC) do momentu gdy zacznie się rozpływać i formować jednorodną powierzchnie.

W pierwszych opracowaniach o druku 3D i żywności sprzed kilku lat (a nie filmach na YT) była właśnie mowa o namnażaniu się bakterii w zagłębieniach. To samo dotyczy ubikacji i kamienia - to właśnie tam namnażają się bakterie - a nie na płaskiej i gładkiej powierzchni porcelany.
Można wydrukować sobie jednorazowe sztućce i trzymać je zamknięte w torebce na strunę - ale nie zaleca się ich wielokrotnego stosowania - chyba, że będą myte w alkoholu...
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Druk pudełek na wzorce, PLA ?

Post autor: Pjoter »

Ja sądzę że jest inaczej.

1) bakterie będą namnażać się początkowo w mikroporach a nie makroporach. Mikropory mogą powstać np tam gdzie filament wchłonął wodę, a ta w hotendzie zamienia się w parę wodna i rozszerza swoją objętość w filamencie, następnie odparowuje i zostawia pusta przestrzeń. Oczywiście interesują nas tylko mikropory do których bakteria ma dostęp a więc tylko te przy powierzchni.

Podczas użytkowania, do takiego mikropor może dostać się woda która na skutek sił kawitacji nie usunie się stamtąd. W takim środowisku będą się namnażać mikroorganizmy.

2) faktycznie między kolejnymi warstwami obłymi powstaną szczeliny i głęboko w nich mogą legnac się bakterie. Sądzę że jednak ważniejsze jest ZNACZNE ZWIĘKSZENIE POWIERZCHNI WYDRUKU na skutek pofalowania/pofałdowania powierzchni. Ta dodatkowa powierzchnia daje więcej miejsca na otwarte mikropory.
sagittario, Abys
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Druk pudełek na wzorce, PLA ?

Post autor: McKee »

FlameRunner pisze:
McKee pisze:wychodzi z nich, że liczba bakterii zależy od grubości warstwy a nie od rodzaju filamentu
To by nawet miało sens przecież?
Przepraszam za mój skrót myślowy. Chodziło mi o konkretne wyniki pomiarów, które nie mają (moim zdaniem) sensu i zaprzeczają logice (przynajmniej mojej) - zobaczcie to zaznaczone na żółto (screen z filmu):
2020-01-30_083312.png
Dla warstwy 0.2mm PLA jest lepsze od PETG
Dla warstwy 0.05mm PETG jest lepsze od PLA
... a przynajmniej brakuje mi w filmie wytłumaczenia / interpretacji dlaczego tak się dzieje (zamiast tego jest "nienaturalne" (IMHO) ułożenie kolejności wyników).
Ostatnio zmieniony 30 sty 2020, 08:42 przez McKee, łącznie zmieniany 1 raz.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Druk pudełek na wzorce, PLA ?

Post autor: FlameRunner »

Faktycznie bez (widocznego gołym okiem) sensu.
Awatar użytkownika
Krychol rc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 199
Rejestracja: 09 paź 2017, 12:24
x 4

Re: Druk pudełek na wzorce, PLA ?

Post autor: Krychol rc »

Witam

Dziękuje wszystkim za odpowiedz jednak dręczy mnie jeszcze jeden , świeży problem (dzisiaj został wymyślony).
Dowiedziałem się ,że to lodówka EX i pojemniki muszą być do tego dostosowane i tu rodzi się pytanie co muszą one spełniać i jakiego filamentu szukać? Muszą być przewodzące czy ESD ?
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 4
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Druk pudełek na wzorce, PLA ?

Post autor: japim »

I oczekujesz że na forum reprap wszyscy będą wiedzieli co to jest lodówka EX.
JGFTW
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
Krychol rc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 199
Rejestracja: 09 paź 2017, 12:24
x 4

Re: Druk pudełek na wzorce, PLA ?

Post autor: Krychol rc »

Są to urządzenia do stref zagrożonych wybuchem.
Nie chodzi oczywiście o wytrzymałość pojemników a raczej o to by były antystatyczne i tu właśnie pytanie jaki materiał zastosować bo znalazłem Fiberlogy ABS ESD ale cena przeraża 349zl za 0.85kg :/
Awatar użytkownika
poharatek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 147
Rejestracja: 20 paź 2018, 21:28
Lokalizacja: Okolice Krakowa
Drukarka: Creality Ender 3
x 93

Re: Druk pudełek na wzorce, PLA ?

Post autor: poharatek »

A to tak jest na poważnie traktowane, bo faktycznie gromadzone są tam substancje które mogą spowodować wybuch czy to po prostu wymóg formalny?
Tak, czy tak - zobacz, czy takie coś by nie wystarczyło: https://mselektronik.pl/chemia-dla-elek ... e/k100-200
W zamierzchłej erze, gdy po Ziemi jeszcze łaziły dinozaury, takimi specyfikami się czasem ekrany monitorów CRT pokrywało ;)
Awatar użytkownika
Krychol rc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 199
Rejestracja: 09 paź 2017, 12:24
x 4

Re: Druk pudełek na wzorce, PLA ?

Post autor: Krychol rc »

Oczywiście, że jest to bardziej wymóg formalny ponieważ to dla dużego korpo a wiadomo jak oni mają kolorowo w głowach ;)
Wątpię by dział EHS się zgodził na taki spray :/
Awatar użytkownika
Jose
Postów w temacie: 1
Posty: 88
Rejestracja: 24 paź 2019, 21:50
x 21

Re: Druk pudełek na wzorce, PLA ?

Post autor: Jose »

Całe pomieszczenie to strefa EX czy tylko wnętrze lodówki? Jeśli tylko wnętrze lodówki to czy inne przedmioty mają dopuszczenie do pracy w takiej strefie? Pojemniki, butelki, mieszadła, podkładki, nie wiem co tam jeszcze trzymacie. Bo jeśli na każdą pierdołę macie papier że jest dopuszczona do używania w takiej strefie to zapomnij o jakichkolwiek samoróbkach. Jeśli natomiast są wewnątrz używane rzeczy kupione w markecie jako "pojemnik do lodówki" to nie ma problemu.

Zadaj przełożonemu lub behapowcowi pytanie czy możesz używać rzeczy z ABS, z PLA czy z innego materiału z jakiego byś to chciał wydrukować.
Przed rozpoczęciem trzymania swoich wyrobów w takiej strefie, jako tak zwany dupochron powinieneś mieć odpowiedź od odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w miejscu pracy osoby. Najlepiej na papierze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”