Filament rozpuszczalny w charakterze folii transportowej

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Firstborn

Filament rozpuszczalny w charakterze folii transportowej

Post autor: Firstborn »

Wpadłem na pomysł, który chciałem skonsultować...

Ktoś strasznie mi marudzi, żebym znalazł sposób na personalizację pewnego elementu. Mają to być napisy, które docelowo będą naklejane na pokrywę z tworzywa. Problem oczywiście jest taki, że każda literka jest oddzielnie. Pomyślałem sobie, że mógłbym najpierw zadrukować stół którymś z filamentów rozpuszczalnych (jedną warstwą), a docelowy wydruk z PETG robić na tej powierzchni, w odbiciu lustrzanym. Oczywiście zrobiłbym coś na kształt perforacji, aby pojedyncze napisy dało się łatwo odrywać razem z fragmentem podkładu. Taki fragment byłby naklejany, a później całość zanurzana celem rozpuszczenia zbędnego tworzywa. To taki pomysł na kształt stosowania folii transportowej do wyklejania drobnych napisów wycinanych na ploterze. Myślicie, że zda to egzamin?
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1348
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 714

Re: Filament rozpuszczalny w charakterze folii transportowej

Post autor: JGFTW »

A na rafcie nie możesz tego drukować ? (musiałby być oczywiście odpowiednio długi, żeby łączył wszystkie drukowane elementy)

Chyba zdałby egzamin jak tylko chcesz to przenieść i nakleić równo na detal.
Firstborn

Re: Filament rozpuszczalny w charakterze folii transportowej

Post autor: Firstborn »

JGFTW pisze:A na rafcie nie możesz tego drukować ?
Problem w tym, że nie wchodzi w grę żadna obróbka mechaniczna. To co z druku ma już być jak trzeba. Po usunięciu raftu będzie trzeba poprawiać powierzchnię. Po rozpuszczeniu PVA prawdopodobnie tego uniknę. Niestety, ale estetyka ma tutaj ogromne znaczenie, a na dodatek byłoby tego dość sporo, więc łatwiej wrzucić do wody niż szlifować.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1348
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 714

Re: Filament rozpuszczalny w charakterze folii transportowej

Post autor: JGFTW »

No opcja z raftem zakłada, że masz dobrze dobrane ustawienia - na tyle, że element łatwo można odczepić oraz jego dolna powierzchnia jest ok.

Ta pierwsza warstwa drukowana nad raftem raczej nie będzie tak ładna jak górna (czy dolna bez raftu), ale pytanie czy będzie lepie/gorzej/podobnie jak zrobisz raft po prostu z materiału rozpuszczalnego ?

Kolejna rzecz to PVA podobno nie przylega łatwo do PETG (tylko do PLA)

Inny materiał np HIPS może jest rozwiązaniem, ale już nie rozpuszcza się w wodzie. Może zwyczajnie jakaś taśma (może dwustronna) którą byś zadrukowywał, odklejał i rozpuszczał np alkoholem (taśmę lub tylko jej klej) już po naniesieniu na detal ? Przynajmniej pierwsza warstwa na pewno dobrze by wyglądała.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Filament rozpuszczalny w charakterze folii transportowej

Post autor: McKee »

Nie bardzo rozumiem po co rozpuszczalność.
Drukujesz napis (litery) i są one w wystarczającej jakości żeby je nakleić na pokrywę?
No to je naklej :lol:
Ew. możesz jakiś szablon dorobić, żeby przy produkcji niskoseryjnej zawsze naklejać je w ten sam sposób / w tym samym miejscu.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Filament rozpuszczalny w charakterze folii transportowej

Post autor: dziobu »

Firstborn pisze:(...)Taki fragment byłby naklejany, a później całość zanurzana celem rozpuszczenia zbędnego tworzywa. To taki pomysł na kształt stosowania folii transportowej do wyklejania drobnych napisów wycinanych na ploterze. Myślicie, że zda to egzamin?
W czym wycinanie napisu na ploterze jest złe? Co chcesz tu zmienić że to musi być wydruk? Poważnie pytam.

PVA jest drogie, rozpuszcza się godzinami (no chyba że wrzucisz to do myjki ultradźwiękowej) i średnio się tym drukuje.
HIPS w wydruku jest OK ale do rozpuszczenia wymaga już rozpuszczalnika. Ten nie jest tani, do tego nikt nie mówi że on rozpuszcza jedynie HIPS...
W obu wypadkach oczyszczony detal i tak jeszcze musisz ręcznie doczyścić; w przypadku HIPSa - zmyć rozpuszczalnik.

A jeśli chodzi tylko o to żeby dostać ciekawy napis w 3D (tj mający jakąś grubość) i łatwo go nakleić, to wydrukuj litery bezpośrednio na stole ale w projekcie (albo w slicerze jak to ogarnie) dodaj siatkę o grubości 1 warstwy i możliwie szerokim oczkiem. Siatka zachowa układ liter, a po ich naklejeniu możesz ją odciąć. Śladu po pasku grubości 1 warstwy i szerokości 2-3 ścieżek raczej nie zobaczysz.
Awatar użytkownika
seler1500
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 202
Rejestracja: 19 gru 2019, 17:30
Lokalizacja: Jełowa k. Opola
Drukarka: Prusa A8
x 26
Kontakt:

Re: Filament rozpuszczalny w charakterze folii transportowej

Post autor: seler1500 »

Albo wydrukuj szablon do równego naklejenia.
Firstborn

Re: Filament rozpuszczalny w charakterze folii transportowej

Post autor: Firstborn »

McKee pisze:Nie bardzo rozumiem po co rozpuszczalność.
Drukujesz napis (litery) i są one w wystarczającej jakości żeby je nakleić na pokrywę?
No to je naklej :lol:
Ew. możesz jakiś szablon dorobić, żeby przy produkcji niskoseryjnej zawsze naklejać je w ten sam sposób / w tym samym miejscu.
Gdybym potrzebował rozwiązania jednorazowego to bym nie kombinował. Gdybym oczekiwał śmieszkowania z mojego pomysłu, to napisałbym na forum fanów standupu. Tutaj raczej oczekiwałem pomocy profesjonalistów, a nie drwin.
Ten napis to całe zdania, sentencje. Nie wyobrażam sobie klejenia tego od jakiegoś szablonu po jednej literce na ponad 1000 kompletach. A rozpuszczalność po to, żeby litery miały lepszą wierzchnią powierzchnię.
Firstborn

Re: Filament rozpuszczalny w charakterze folii transportowej

Post autor: Firstborn »

dziobu pisze:W czym wycinanie napisu na ploterze jest złe? Co chcesz tu zmienić że to musi być wydruk? Poważnie pytam.
Sorry, chyba nieprecyzyjnie się wyraziłem. Ja właśnie uważam technikę naklejania napisów wycinanych na ploterze z użyciem folii transportowej za bardzo dobre rozwiązanie i chcę zrobić podobnie z tekstem drukowanym FFF. Niestety napis musi być z tworzywa, ponieważ litery mają mieć wysokość około 3 mm. Naklejka nie wchodzi więc w grę.
Chodziło mi tylko o to, czy takie użycie filamentu rozpuszczalnego może się sprawdzić. Skoro nikt nie próbował to przyjdzie mi przetrzeć szlak :) Martwię się tylko trochę czasem rozpuszczania PVA i tak jak zauważył @JGFTW jego słaba współpraca z PETG. Co do pomysłu z drukowaniem z jedną warstwą siatki to ślady, które po niej pozostaną będą wymagały choćby minimalnej obróbki, a jak pisałem post wcześniej, chodzi o 1000 kompletów z napisami w formie pełnych zdań i ma to być powtarzane cyklicznie co kilka tygodni.

Dziękuję za porady, te cenne i te śmieszkujące :) Myślę, że to mi wystarczy, żeby przemyśleć sprawę ponownie i porobić testy na bazie Waszych propozycji. Może trochę za bardzo uparłem się, że ślady po rafcie będą bardzo widoczne.
Awatar użytkownika
Printed4U
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 172
Rejestracja: 19 kwie 2016, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
x 20

Re: Filament rozpuszczalny w charakterze folii transportowej

Post autor: Printed4U »

Pytania są zasadnicze:

1. Czym to kleisz do powierzchni?
2. Ile znaków mają sentencja, jakiej są wielkości (w mm) ?

Może jakieś zdjecie lub rysunek poglądowy, bedzie nam łatwiej coś doradzić. Jeżeli chcesz uzyskać konkretną odpowiedź zadawaj konkretne pytania.

Wg mnie najlepszym sposobem do robienia tego masowo jest wykonanie szablonu w postaci negatywu w który literki wchodzą na delikatny wciska. Tak aby po wsadzeniu ich w tą formę była możliwość swobodnej manipulacji. Wykonać dodatkową formę do aplikowania kleju. Oraz adapter w którym osadza się element na którym będzie naklejony napis jednocześnie pozycjonuje położenie napisu na elemencie poprzez jednoznaczne pasowanie adaptera wraz z formą. Wszystko to będzie pięknie działać pod warunkiem,że robisz jeden rodzaj napisu oraz elementy na które naklejasz są tego samego rozmiaru/formatu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”