Calibram BT

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Calibram BT

Post autor: FlameRunner »

Brak danych.
Jaki stół?
Jaki preparat adhezyjny?
Do jakich filamentów porównujesz? W szczególności: czy drukowałeś te same modele z innych filamentów?
Jaką temperaturę osiągasz w "komorze"?
Rupis
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 16 paź 2020, 17:30

Re: Calibram BT

Post autor: Rupis »

Środek adhezyjny to Needit 3D. Porównując Calibram BT do ABS702 Nebuli to jeżeli chodzi o skurcz 702-ka wypada znacznie lepiej. Może tylko u mnie, traktujcie ten wpis jako przydatne info a nie wyrok ;) Przy powierzchni 240*100 do stołu przylegało na środku pi*80, podniesienie na rogach 6.5mm co
się równa puszka do kosza :( Czyli mogłem się nastukać za 98pln ;)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Calibram BT

Post autor: dragonn »

Już kiedyś była dyskusja ale chyba na czacie że cały ten Calibram BT to pic na wodę i w ogóle nie sprawdza się w tych aspektach które obiecali.
Zresztą ja już od dawna jak widzę filament który obiecuje łatwość drukowania PLA/PET-G a właściwości ABS lub lepsze (w tych aspektach w których ABS jest faktycznie lepsze od PLA) to mam takie "ta pewnie.... już tyle rożnych filamentów to obiecywało i albo się w ogóle nie drukuje tak łatwo albo nie ma tych lepszych właściwości".
Holgin, dziobu, JGFTW, Zepco
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Calibram BT

Post autor: dziobu »

Technicznie Calibram jest świetny. Wytrzymały, nie rozłazi się na warstwach i fajnie się obrabia.
A skurcz... no to jak piszesz :D
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Calibram BT

Post autor: dragonn »

dziobu pisze:Technicznie Calibram jest świetny. Wytrzymały, nie rozłazi się na warstwach i fajnie się obrabia.
A skurcz... no to jak piszesz :D
No i wszystko by było okej jak by napisali 'drukuje się jak ABS, albo skurcz na poziomie ABS'. Ale nie, marketing musi wcisnąć ściemę.
jakubperson
Postów w temacie: 3
Posty: 268
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Calibram BT

Post autor: jakubperson »

Rupis pisze:Witam. Kupiłem czarny z nadzieją że będzie mniej kłopotliwy niż ABS iiii... Daleki jestem od pochopnego opisywania produktu w złym świetle bez sprawdzenie na własnej skórze ale w tym wypadku produkt się pogrążył. Drukarka Prusa Mk3S, zamknięta w komorze, 260/110, druk pudełek mniej więcej 100x100x100 ścianka 5 mm i 200x100x100 ta sama grubość ścianki. Niestety na rogach bananki :( Miało fajnie przylegać i nie przylega. Jeden box z klejem drugi bez. Dla moich celów wybór słaby , śmierdzi jak wszystko inne ;) Jeśli producent lub ktoś w temacie to przeczyta to proszę o radę jak pozbyć się odklejania. Nie przekreślam ale nie myślę o kupnie kolejnej szpulki(chyba że po mniej lakonicznej instrukcji użycia)
Użyj C-Stick™ Adesion Spray - z Calibramem trzyma bardzo mocno. Drukuję też na Prusie z tym filamentem bardzo duże obiekty i nie stwierdzam problemów. Dokładam dla pewności brim ~5mm.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Calibram BT

Post autor: dziobu »

Technicznie napisali prawdę. Klasyczny ABS (https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=8&t=3981), żaden "+" czy "smart" ma taki skurcz że wszystko ma mniejszy od niego. A że nikt z takiego już dziś nie korzysta to inna sprawa. Ty pisząc "drukuje się jak ABS" zakładasz że ktoś to porównuje z choćby DD ABS+, a tak wcale być nie musi.

Nie żebym ich bronił czy coś - zwyczajnie jest tyle materiałów że pisząc "ma skurcz jak PLA" też nie wiadomo czy ktoś ma rewelacyjny materiał czy ch*jowe PLA.

A reszta to marketing - producent napisał pół prawdy, reszta dopowiedziała sobie co chciała i wyszło jak wyszło ;)
dragonn
jakubperson
Postów w temacie: 3
Posty: 268
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Calibram BT

Post autor: jakubperson »

Z tego co drukuję tym materiałem ma trochę gorsze spojenie warstw niż ich ABS (chyba ST - ten w teorii najmniej sztywny - oraz AT - ten się lepiej obrabia w razie czego faktycznie). Choć przy wydrukach gdzie jest dużo supportów dużo łatwiej je oddzielić od wydruku. Powiedzmy, że w tej kwestii jest mu bliżej PLA / PETG (...).
miaziol
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 19
Rejestracja: 21 lut 2019, 01:16

Re: Calibram BT

Post autor: miaziol »

Hmm materiał katastrofa, według opisu łatwość druku PLA, PET-G. Ba w opisie że drukuje się łatwiej jak te materiały, Skurcz 0,4% według producenta. Tyle teoria. W praktyce wydruk wygląda jak banan. Wygiął się spód góra. Skurcz masakryczny, wydruk zupełnie nie trzyma wymiarów. Malutkie elementy bez komory próbują uciec ze stołu. Generalnie dużo łatwiej drukuje mi się z abs podobnych jak z tego g.... Ktoś tworząc ten opis chyba nigdy w życiu nie drukował z Pet-g. Generalnie 100zł do kosza. Może wykorzystam go do druku jakichś dupereli które nie odpadną ze stołu i nie skręcą się wokół własnej osi. Skurcz materiału zaczyna się już w trakcie druku. Drukarka Sapphire Pro, Hotend Hemera, Dysza nozzle-x. Temp. druku 270st, temp stołu 100st.
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 8
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Calibram BT

Post autor: panWiadr0 »

miaziol pisze:Hmm materiał katastrofa, według opisu łatwość druku PLA, PET-G. Ba w opisie że drukuje się łatwiej jak te materiały, Skurcz 0,4% według producenta. Tyle teoria. W praktyce wydruk wygląda jak banan. Wygiął się spód góra. Skurcz masakryczny, wydruk zupełnie nie trzyma wymiarów. Malutkie elementy bez komory próbują uciec ze stołu. Generalnie dużo łatwiej drukuje mi się z abs podobnych jak z tego g.... Ktoś tworząc ten opis chyba nigdy w życiu nie drukował z Pet-g. Generalnie 100zł do kosza. Może wykorzystam go do druku jakichś dupereli które nie odpadną ze stołu i nie skręcą się wokół własnej osi. Skurcz materiału zaczyna się już w trakcie druku. Drukarka Sapphire Pro, Hotend Hemera, Dysza nozzle-x. Temp. druku 270st, temp stołu 100st.
100C na stole to za mało! 120C do....l :]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”