DD ABS Gold

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Bubble
Postów w temacie: 5
Posty: 91
Rejestracja: 25 sie 2017, 12:47
x 7

DD ABS Gold

Post autor: Bubble »

Cześć drukuję sobie ABS od DD. Wszystko było okej do momentu kiedy z dyszy zaczął wychodzić filament z bąbelkami powietrza. Nic nie strzela, tylko widoczne są bąbelki powietrza oraz warstwy słabo się do siebie kleją. Wilgoć? Czy może takie objawy dawać źle obcięta rurka teflonowa ? Chodzi mi o długość rurki.
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: DD ABS Gold

Post autor: Tuchajbej »

A w jakiej temperaturze drukujesz? DD nie ma chyba absu tylko jakis miks. Może przegrzewasz i dlatego wydaje Ci sie że są bąbelki. Warstrwy mogą słabo się trzymać jak masz za mocno ustawiony nadmuch.
Tak czy inaczej mało danych.
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
Bubble
Postów w temacie: 5
Posty: 91
Rejestracja: 25 sie 2017, 12:47
x 7

Re: DD ABS Gold

Post autor: Bubble »

Drukowałem w zakresie 250 - 225 i problem wystepuje w kazdym przypadku. Nie chłodzę drukując z ABS, a ten filament nazywa sie ABS+. Temp sugerowana przez producenta to 230-240. Może nabrał wilgoci ? Z tym, że mam czerwony filament ABS+ od nich i jestem zadowolony, leży odpakowany w pudełku 2-3mies i nic sie nie dzieje podczas druku
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: DD ABS Gold

Post autor: FlameRunner »

Mieliśmy kiedyś forumowicza z problemami ze "strzelającym" ABS-em. Pół drukarki wymienił, walizkę pieniędzy na to wydał, była z tego awantura, a po dłuższym czasie, przy dyskusji o czymś innym, wyszło na to, że prawdopodobnie miał zbyt długą retrakcję. :D

Jeśli krzywo docięta lub źle zamontowana rurka powoduje powstanie w bloku głowicy "szparki", w którą wpływa roztopiony filament, też może to powodować różne problemy.

Niemniej, jeśli ten sam materiał w innym kolorze drukuje się całkowicie poprawnie, może warto wrzucić problematyczną szpulę do piekarnika.
Tuchajbej pisze:DD nie ma chyba absu tylko jakis miks.
Nieprawda. Devil Design ABS+ to nie jest żaden "miks". "ABS+" to nazwa handlowa stworzona dla filamentu wykonywanego z innego gatunku granulatu celem odróżnienia go od innych filamentów ABS, w szczególności od starego Devil Design ABS bez "+".
Bubble
Postów w temacie: 5
Posty: 91
Rejestracja: 25 sie 2017, 12:47
x 7

Re: DD ABS Gold

Post autor: Bubble »

Myślę, że spróbuję włozyć do piekarnika, proszę poprawcie mnie jeśli się mylę 80st na ok 2h?
Filament po wyciągnięciu z dyszy wyglądał jak na załączniku.
Drukowałem czerwonym ABS od DD i było super :)
Rurka na pewno docięta prosto z tym, że wystaje na grubość paznokcia około.
Załączniki
20200819_185626.jpg
Bubble
Postów w temacie: 5
Posty: 91
Rejestracja: 25 sie 2017, 12:47
x 7

Re: DD ABS Gold

Post autor: Bubble »

Rozwiązaniem było pieczenie filamentu przez ok 4h na 80st
cardjunk
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: DD ABS Gold

Post autor: Berg »

Mógłby mi ktoś tak fizycznie wytłumaczyć. Na czym polega suszenie ABSu ? Jakie zjawisko fizyczne, reakcja chemiczna zachodzi, bo dla mnie jest to nie do pojęcia.
Drukowałem dziesiątkami ABSów, i nigdy nic nie suszyłem. Za to pstrykanie jak się pojawiało to w zasadzie zawsze pochodziło z przegrzanej rurki PTFE w wyniku błędnie skalibrowanego termistora, złej konstrukcji bloku.

Odkąd używam wyłącznie głowic full metal to całkiem zapomniałem o temacie.

Jeśli, kolego, grzałeś 250'C, jak pisałeś to rurkę PTFE masz do wymiany tak czy inaczej.
arkomania.pl
Bubble
Postów w temacie: 5
Posty: 91
Rejestracja: 25 sie 2017, 12:47
x 7

Re: DD ABS Gold

Post autor: Bubble »

Podejrzewam ze maja na to wpływ różne czynniki, np czerwony filament DD ABS leży już sporo czasu i żadnych problemów, złoty jest odpakowany miesiąc może i takie kwiatki się dzieją, transparent w ogóle przyszedł w dziurawym worku to od samego poczatku strzelał.
Np ABS od F3D Filament ma sugerowane temp 225-255*C czyli idac tym tropem, drukując w gornym zakresie musiał bym wymieniać rurkę po każdym wydruku?

Na zd porównanie, ten sam wydruk przed wygrzewaniem filamentu i po.
Załączniki
20200820_214920.jpg
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: DD ABS Gold

Post autor: Berg »

Hmm, piszą , że ABS może chłonąć do 0.2% . Nie za wiele. (dla porównania Nylon ponad 2%)
źródło: https://www.m-ep.co.jp/en/pdf/product/i ... ity_06.pdf
Awatar użytkownika
M4G1K
Postów w temacie: 1
Posty: 129
Rejestracja: 16 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Gdynia
Drukarka: Dużo tego :)
x 30
Kontakt:

Re: DD ABS Gold

Post autor: M4G1K »

rafaljot pisze:Hmm, piszą , że ABS może chłonąć do 0.2% . Nie za wiele. (dla porównania Nylon ponad 2%)
Doczytaj jedną informacje 0.2℅ w ciągu 24h. Nie ma tam napisanego pełnego nasycenia ile może wchłonąć procent wody w porównaniu do swojej objętość. Ale za to w wodzie zanurzone więc warunki maksymalne. Potem w temp wody 50 stopni zwiększa się ten wskaźnik o kolejne%. No i to jest tabela dla czystego ABS. W praktyce czasami suszenie coś zmienia więc na pewno 0.2℅ to nie jest ostateczne nasycenie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”