Najlepszy filament do druku ABS/ASA Biały

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
gwidon777
Postów w temacie: 6
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Najlepszy filament do druku ABS/ASA Biały

Post autor: gwidon777 »

Witam.
Potrzebuję filament BIAŁY do wydrukowania ramek gniazdek/przełączników. Próbowałem ABS+ od F3D ale pomimo zamkniętej komory jednak wydruk minimalnie odkleja się na rogach (na dwóch z czterech). W sumie to nie ma tragedii ale zależy mi na jakości wydruku.
I tu mam pytanie: Jaki filament będzie miał najmniejszy skurcz?
Próbowałem raz ASA od Rosa3D ale ma skurcz większy, niż ABS a przynajmniej mi tak wyszło.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Najlepszy fialment do druku ABS/ASA Biały

Post autor: Pjoter »

A może zmienić sposób trzymania się wydruku do stołu?
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Najlepszy fialment do druku ABS/ASA Biały

Post autor: dragonn »

Zamknięta komora nie jest magicznym rozwiązaniem które nagle spowoduje że ABS będzie się perfekcyjnie drukował.
Czasem komora musi być dogrzewana jakimś nawiewem ciepłego powietrza do 60-70C.
Również aspekty jak np. chłodzenie głowicy mają znaczenie, wystarczy że wylot powietrza z głowicy będzie leciał na wydruk i już to może powodować odklejanie się/pękanie wydruku.
Dodatkowo orientacja wydruku ma znaczenie, czasem warto dodać brim lub dodatkowe pady na rogach które poprawiają przyczepność. Oczywiście też bardzo istotne jest na jakiej powierzchni drukujemy i co na nią pryskamy (te wszystkie ultrabase i inne dziwne wynalazki na które niby nie trzeba niczego pryskać to można sobie gdzieś wsadzić, tylko PEI ma sens jeśli nie chcemy pryskać).
gwidon777
Postów w temacie: 6
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Najlepszy fialment do druku ABS/ASA Biały

Post autor: gwidon777 »

Drukuję na lustrze a na lustro pryskam lakierem do włosów - normalnie przy gorącym stole to trzyma mocno a po wystygnięciu odpada samo.
dragonn pisze: ...czasem warto dodać brim lub dodatkowe pady na rogach które poprawiają przyczepność...
Bardzo fajny pomysł. W razie czego dorysuję w projekcie dodatkowe "trzymadła". Dzięki.

Pytanie jest stąd, że czytam jaki to wspaniały materiał ASA no i "prawie" bez skurczu. No ale takie rzeczy piszą sprzedawcy. Z racji tego, że nie mam zbyt dużego doświadczenia z tym materiałem to chciałem się dowiedzieć. Wygląda jednak na to, że ASA niekoniecznie jest lepszy od ABS pod względem "drukowalności". A może się mylę?
Jeszcze pytanie: czy ASA wygładza się w acetonie tak samo jak ABS?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Najlepszy fialment do druku ABS/ASA Biały

Post autor: dragonn »

gwidon777 pisze: pryskam lakierem do włosów
Jaki lakier do włosów? One różnie potrafią trzymać, do ABS polecam Hegron gel spray, trzyma naprawdę mocno
Artu
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1177
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: Najlepszy fialment do druku ABS/ASA Biały

Post autor: @GUTEK@ »

Spróbuj ASA lub ABS+ od DD, mają na pewno dużo mniejszy skurcz niż ASA od Rosa3D.

A myślałes może o wydruku z PET-G ?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Najlepszy fialment do druku ABS/ASA Biały

Post autor: Berg »

1. raft
2. ja wolę drukować z mlecznych, naturalnych, niż takich śnieżno bialych. tak że jeśli nie musi być idealnie biały to polecam. Choć nie chodzi tu o skurcz, nie zauważyłem różnic, generalnie o to jak wydruk wychodzi.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Najlepszy fialment do druku ABS/ASA Biały

Post autor: dziobu »

gwidon777 pisze:Pytanie jest stąd, że czytam jaki to wspaniały materiał ASA no i "prawie" bez skurczu
Z ASA (DD) jest ten wielki pomarańczowy kloc na środku.
viewtopic.php?f=9&t=6095&start=10#p105766
180x180xx51mm.
Komora zamknięta (ale nie dogrzewam). Skurczu nie widać.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Najlepszy fialment do druku ABS/ASA Biały

Post autor: FlameRunner »

gwidon777 pisze:Pytanie jest stąd, że czytam jaki to wspaniały materiał ASA no i "prawie" bez skurczu.
Miej na uwadze, że jak ktoś (nieważne czy producent, czy sprzedawca, czy jakiś typek na forum) pisze: "ten ASA ma mały skurcz", to powinieneś to rozumieć jako: "ten ASA ma mały skurcz jak na ASA".
Jeśli do tej pory drukowałeś tylko z PLA lub PET-G, to każdy ABS, ASA lub HIPS będzie stawiał przed Tobą nowe wyzwania.
Jeśli masz drukarkę w ogóle nie zabudowaną, każdy wydruk z ABS, ASA lub HIPS będzie przygodą. ;)
gwidon777
Postów w temacie: 6
Posty: 285
Rejestracja: 23 sie 2020, 21:40
x 55

Re: Najlepszy fialment do druku ABS/ASA Biały

Post autor: gwidon777 »

dragonn pisze:Jaki lakier do włosów? One różnie potrafią trzymać, do ABS polecam Hegron gel spray, trzyma naprawdę mocno
Dzięki, sprawdzę.
rafaljot pisze:2. ja wolę drukować z mlecznych, naturalnych, niż takich śnieżno bialych. tak że jeśli nie musi być idealnie biały to polecam. Choć nie chodzi tu o skurcz, nie zauważyłem różnic, generalnie o to jak wydruk wychodzi.
No i tu mnie małżonka "zagięła". Dla mnie biały to biały i tyle ale Ona mówi, że ta biała drukowana ramka MUSI pasować do białych przełączników, gniazdek itp. Cholera jak tu dobrać biały, żeby pasował do białego? Niby proste, ale okazuje się trudne :)
dziobu pisze:Z ASA (DD) jest ten wielki pomarańczowy kloc na środku.
viewtopic.php?f=9&t=6095&start=10#p105766
180x180xx51mm.
Komora zamknięta (ale nie dogrzewam). Skurczu nie widać.
No i super. Zamawiam biały ASA od DD. Dzięki.
FlameRunner pisze: Miej na uwadze, że jak ktoś (nieważne czy producent, czy sprzedawca, czy jakiś typek na forum) pisze: "ten ASA ma mały skurcz", to powinieneś to rozumieć jako: "ten ASA ma mały skurcz jak na ASA".
Jeśli do tej pory drukowałeś tylko z PLA lub PET-G, to każdy ABS, ASA lub HIPS będzie stawiał przed Tobą nowe wyzwania.
Jeśli masz drukarkę w ogóle nie zabudowaną, każdy wydruk z ABS, ASA lub HIPS będzie przygodą. ;)
Racja.
ABS jest moim ulubionym materiałem do drukowania. Może trochę trudniejszy, niż PLA ale za to dużo łatwiejszy w obróbce (szlifowanie, wygładzanie itp.)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”