Filament przyzwoity do wydruku i obrabialny

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
berrrcik21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 34
Rejestracja: 02 paź 2020, 09:50
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Ender-5 Plus
x 2

Filament przyzwoity do wydruku i obrabialny

Post autor: berrrcik21 »

Witam :)

Jako początkujący w druku 3D poszukuje materiału, z którego wydruk będzie można obrabiać, np. poprzez szlifowanie i będzie dało się kleić np. klejem cyjanoakrylowym. Potrzebuje wydrukować model, który wmiarę wygładzę i będzie mi służył jako model do wykonania formy negatywowej z żywicy.

Wstępnie myślałem o filamencie z ABS lub ABS+ (ten drugi ponoć lepiej się drukuje). Również podobno dobrym kompromisem międzye PLA a ABS jest PETG tylko pytanie jak z jego obrabialnością, twardością i możliwością klejenia?

Pytanie dodatkowe ogólne: jakich markowych producentów filamenty polecacie, ale żeby też majątku nie wydać? ;)
jakubperson
Postów w temacie: 1
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Filament przyzwoity do wydruku i obrabialny

Post autor: jakubperson »

Dobry ABS polecam z firmy HMF. Do tego ich spray adhezyjny i nawet bardzo duże części się bardzo dobrze trzymają.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Filament przyzwoity do wydruku i obrabialny

Post autor: McKee »

Każdy plastik daje się obrabiać / szlifować.
Także PLA które jest w szlifowaniu najtrudniejsze, bo się szybko topi zamiast szlifować.
Do formy z żywicy szedlbym właśnie w PLA (i ew. niska warstwa) - tanie, prosto się drukuje, nie ma skurczu itp. Tylko szlifierką / dremelem się tego nie da obrabiać raczej.ew. piaskowanie - pjoter robił testy - warto znaleźć w historii forum i poczytać. Są też różne szpachle / środki wygładzające wydruki (nawet gęstsza farba potrafi wypełnić szpary pomiędzy warstwami).

PS.: Logo DevilDesign masz na dole strony (kliknij) ;) - na początek jakiś "ekofilament" (nazwa własna) polecam (najlepiej szary - a dlaczego szary to też w historii forum znajdziesz).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 6
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Filament przyzwoity do wydruku i obrabialny

Post autor: japim »

To ma byc model latający?

PLA drukuje się łatwo ale szlifuje trudno. Abs vice versa.

Do laminatów ciężko jest wyprowadzić powierzchnię samego plastiku bez traktowania go jakimś podkładem. Szczegolnie jeżeli zależy Ci potem na bezproblemowym rozformowaniu i jako takiej finalnej powierzchni.

Jest kilka technik modelarskich zależnie od finalnego przeznaczenia modelu.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Filament przyzwoity do wydruku i obrabialny

Post autor: Pjoter »

Jeśli chciałbyś uzyskać efekt lakieru samochodowego (np. gdy ludzie drukują pancerz Ironamana). To tylko wypełnianie podkładem i szlifowanie. W takim wypadku to już chyba obojętnie czy PLA czy ABS.

IMHO ja bym na początek spróbował wydrukować z PLA na warstwie 0.1mm lub nawet 0.05mm (to już trudne wydruki są na takich warstwach na chińczyku), popsikał wypełniaczem akrylowym i szlifował.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
boromir13579
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 42
Rejestracja: 27 paź 2018, 16:41
x 5

Re: Filament przyzwoity do wydruku i obrabialny

Post autor: boromir13579 »

Najlepiej jakiś ABS+. Dobrze się obrabia i całkiem spoko drukuje
Home:
Anycubic i3 Mega
CoreXY - w budowie
Voron - w planach

Work:
Urbicum
Prusa MK3

boromir13579@gmail.com
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 6
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Filament przyzwoity do wydruku i obrabialny

Post autor: japim »

Pjoter pisze: IMHO ja bym na początek spróbował wydrukować z PLA na warstwie 0.1mm lub nawet 0.05mm (to już trudne wydruki są na takich warstwach na chińczyku), popsikał wypełniaczem akrylowym i szlifował.
Taaaa i czekac na jeden segment 30+ godzin a potem i tak to szlifować?!?! Drukujesz 0.2 - 0.3 na to szpachla akrylowa w spreju i jedziesz.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Filament przyzwoity do wydruku i obrabialny

Post autor: Pjoter »

Niższa warstwa = lepsza jakość = mniej szlifowania.

Albo dłużej będzie drukarka pracowała albo dłużej ty będziesz szlifował. Zależy jaką jakość chce autor wątku.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 6
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Filament przyzwoity do wydruku i obrabialny

Post autor: japim »

Myślisz że jak psikniesz sprejem na 0.1mm to będzie mnjej materialu do zdjęcia niż gdy psikniesz na 0.3mm? Ten ułamek sekundy... to zawahanie palca :) co za precyzja. A szlifowac i tak bedzie niezależnie czy 0.1 czy 0.3 i trwać bedzie tyle samo różnica plus minus pol godziny na calym modelu a nie na segmencie. Bo najpierw jedziesz 200 (i tylko tutaj jest roznica miedzy 0.1 a 0.3) potem 400 600 i na koniec wodna 1000 i tu nie ma roznicy w czasie szlifowania. Na to lakier i masz polysk gotowy do robienia formy.

Więc jak ma duży model z kilku segmentow który i tak musi skleić i szlifować chociażby zgrubne linie łączeń to polecam maksymalnie zgrubną jakość 0.25 - 0.3mm. Bo inaczej wydruki będą trwały całymi dniami. A gdy to tylko 1 detal na stół na kilkanaście godzin to wtedy ma sens trochę drobniejsza warstwa jak 0.2.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
berrrcik21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 34
Rejestracja: 02 paź 2020, 09:50
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Ender-5 Plus
x 2

Re: Filament przyzwoity do wydruku i obrabialny

Post autor: berrrcik21 »

Witam,

dziękuje wyczerpującą dyskusję :) może faktycznie nie będę kombinował i zrobię z PLA, ale z drugiej strony i tak spróbuje z ABS lub ABS+ lub ASA.
Co do szpachlowania myślałem o najprostszej szpachli samochodowej poliestrowej dwuskładnikowej. I to powinno wystarczyć :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”