Filament przyzwoity do wydruku i obrabialny

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8945
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Filament przyzwoity do wydruku i obrabialny

Post autor: dziobu »

berrrcik21 pisze:i tak spróbuje z ABS lub ABS+
ABS to materiał. Filamenty z ABSu, takiego starego, klasycznego są do dupy ale w zasadzie nigdzie ich nie kupisz. Chyba że jakieś podejrzane cenowo leżaki magazynowe. A wady - znaczny skurcz, takie sobie klejenie warstw i smród.

Obecnie nawet jak coś jest opisane jako "ABS" to w 99% jest to już własnie "ABS+", "smartABS", "easyABS" czy tam inna współczesna wersja nadająca się do druku. Nie wiem czy to jakieś inne odmiany, mieszanki czy co tam wrzucają do środka, w każdym razie obecnie każdy *ABS* to po prostu ABS.
berrrcik21 pisze:Co do szpachlowania myślałem o najprostszej szpachli samochodowej poliestrowej dwuskładnikowej. I to powinno wystarczyć :)
W przypadku ABSu zdarza mi się pędzlować go acetonem. Rozpuszczam w ten sposób wierzchnią warstwę i rozmazuje ją tam żeby było gładko. Kolorystycznie wychodzi brzydko lub bardzo brzydko, ale technicznie mam gładkie ścianki. I to stosunkowo szybko i tanio.
Wada - skorupa takiego detalu staje się krucha.

Jeśli całość ma być trwalsza to możesz pokryć go jeszcze żywicą. Trzyma się ładnie, w razie czego obrabia też dobrze. Jakoś szpachla nie wydaje mi się tak trwała.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Filament przyzwoity do wydruku i obrabialny

Post autor: mcxmcx »

:cry:

Wszystko zależy do czego kolega chce to użyć, ale ja zamiast szlifowania na siedem przejść, wolę pomalowac żywica (i jest już gładkie) i tylko delikatnie raz papierem jak jest taka potrzeba.

Robienie formy do żywicy też jest łatwiejsze jak kładziesz rozdzielacz na żywice a nie na lakier.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Tengrom
Postów w temacie: 3
Posty: 124
Rejestracja: 30 paź 2020, 13:35
Drukarka: m200, Creality K1
x 127

Re: Filament przyzwoity do wydruku i obrabialny

Post autor: Tengrom »

A HIPS ? jesli to wydruki bardziej do ogladania czy do ubierania sie to chyba tez jest dobry
Zortrax M200
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 6
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Filament przyzwoity do wydruku i obrabialny

Post autor: japim »

mcxmcx pisze: Robienie formy do żywicy też jest łatwiejsze jak kładziesz rozdzielacz na żywice a nie na lakier.
Możesz rozwinąć tą myśl? dlaczego kładzenie rozdzielacza na lakier jest trudniejsze?
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 6
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Filament przyzwoity do wydruku i obrabialny

Post autor: japim »

Tengrom pisze:A HIPS ? jesli to wydruki bardziej do ogladania czy do ubierania sie to chyba tez jest dobry
Nie ma to jak czytanie ze zrozumieniem. W pierwszym poście stoi:
berrrcik21 pisze:Potrzebuje wydrukować model, który wmiarę wygładzę i będzie mi służył jako model do wykonania formy negatywowej z żywicy.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
Tengrom
Postów w temacie: 3
Posty: 124
Rejestracja: 30 paź 2020, 13:35
Drukarka: m200, Creality K1
x 127

Re: Filament przyzwoity do wydruku i obrabialny

Post autor: Tengrom »

No wlasnie mi na moim Zortraxie najlepiej detale wychodza z HIPSA i najbardziej bezproblemowo sie drukuje :) Tez bardzo dobze trzyma farbe jak malowalem zwyklym sprejem
Zortrax M200
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8945
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Filament przyzwoity do wydruku i obrabialny

Post autor: dziobu »

Tengrom pisze:No wlasnie mi na moim Zortraxie najlepiej detale wychodza z HIPSA i najbardziej bezproblemowo sie drukuje :) Tez bardzo dobze trzyma farbe jak malowalem zwyklym sprejem
Pogratulować, ale czy w którymś momencie to zdanie dotyczy treści wątku? :D
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Filament przyzwoity do wydruku i obrabialny

Post autor: FlameRunner »

dziobu pisze:Pogratulować, ale czy w którymś momencie to zdanie dotyczy treści wątku? :D
HIPS jest przyzwoity do wydruku i obrabialny.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8945
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Filament przyzwoity do wydruku i obrabialny

Post autor: dziobu »

Tak jak 95% innych materiałów...
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Filament przyzwoity do wydruku i obrabialny

Post autor: mcxmcx »

japim pisze:
mcxmcx pisze: Robienie formy do żywicy też jest łatwiejsze jak kładziesz rozdzielacz na żywice a nie na lakier.
Możesz rozwinąć tą myśl? dlaczego kładzenie rozdzielacza na lakier jest trudniejsze?
Zawsze jak mam lakier z podkładem się jakiś purchel wkradnie.
Jak żywica + wosk to nic się nie dzieje.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”