Jaki popularny filament?

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Jaki popularny filament?

Post autor: dale »

Przepraszam że temat trochę filozoficzny, ale, de facto jestem na początku drogi, a świat za szybko się zmienia żeby wywarzać otwarte drzwi.
W skrócie, PLA nie jest idealny do wydruków popularno-użytkowych, codziennych. Dlatego za radą doświadczonych, kilka rzeczy wydrukowałem z PET-G. Jak na razie, materiał mi pasuje. Wystarczająco wytrzymały, łatwo się drukuje i ładnie wychodzi. Nie jest drogi również.
Moje pytanie brzmi: Czy Wy znacie/używacie coś innego, co by spełniało łącznie następujące warunki? Mianowicie, drukowało się równie łatwo (temperatura, skurcze, adhezja), nie "pachniało" było wytrzymalsze od PET-G (jak tak samo wytrzymałe, to po co zmieniać :) ? ).

Oraz, jakiej marki używacie filamentów? Jakie są tutaj uważane za "solidne" ? To znaczy trzymające parametry i nie przeszkadzające w drukowaniu?
Obecnie kupuję Devil Design na allegro (czarna żaba nie ma tej marki - z tego co widziałem).
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Jaki popularny filament?

Post autor: FlameRunner »

Właśnie PET-G to jest dobry materiał do ogólnego codziennego drukowania.
Wytrzymały, łatwo się drukuje, ładnie wychodzi i jest na tyle niedrogi, że bez żalu można zużywać kilogram za kilogramem.

Co do konkretnych marek, polecam filamenty Devil Design i sklep 3drukarki.pl
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: Jaki popularny filament?

Post autor: dale »

Dziękuję :) Muszę sprawdzić bo chyba u nich właśnie kopiłem - tyle że przez allegro. Cieszę się że udało mi się "wstrzelić" zarówno z rodzajem jak i marką.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Jaki popularny filament?

Post autor: dziobu »

dale pisze:W skrócie, PLA nie jest idealny do wydruków popularno-użytkowych, codziennych.
Właściwie to...dlaczego? Mam masę rzeczy wydrukowanych z PLA.
Wytrzymałość to nie tylko kwestia materiału, ale też projektu i parametrów druku.

btw.
Do wielu rzeczy niezastąpiony niezastąpione jest TPU. Łatwość druku jest kwestią względną, ale ogólna wytrzymałość (zwłaszcza klejenie warstw) jest o klasę lepsze niż przy PET-G.
Jose
boromir13579
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 42
Rejestracja: 27 paź 2018, 16:41
x 5

Re: Jaki popularny filament?

Post autor: boromir13579 »

To chyba nic lepszego nie znajdziesz z takimi wymaganiami.
Lepsze pod względem drukowania i wytrzymałości może tak, jednak na pewno kieszeń dużo bardziej ucierpi.
Home:
Anycubic i3 Mega
CoreXY - w budowie
Voron - w planach

Work:
Urbicum
Prusa MK3

boromir13579@gmail.com
Awatar użytkownika
tapy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 209
Rejestracja: 05 wrz 2020, 18:43
x 72

Re: Jaki popularny filament?

Post autor: tapy »

Generalnie drukuję przeważnie z PET, ale gdy są elementy, które wymagają sztywności i nie są narażone na ciągłe zginanie to PLA (z tych łatwiejszych) jest lepszy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”