Dobry/niedrogi biały lub szary PLA

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Vizi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 06 gru 2020, 16:12
Drukarka: Ender 3 Pro

Dobry/niedrogi biały lub szary PLA

Post autor: Vizi »

Witajcie

niedawno kupiłem endera 3 pro, złożony skalibrowany. Wydrukowałem testowego pieska z filamentu który został dołożony, wyszedł świetnie. Jakiś czas później kupiłem fioletowy colorfill. ponownie wydrukowałem pieska, wszystko poszło świetnie aż do końcowej grzywki na samym czubku która wyszła tak se. wydrukowałem test all in one i niby wszystko wyszło idealnie, później jeszcze wieże temperatur, też idealnie. Lecz gdy chciałem wydrukować wieże eiffla(skala na około 12cm wys.) wyszło koszmarnie, jeden wielki blob i string.
Poczytałem trochę i dużo osób mówi, że szary i biały od collorfila są "wredne" bo do białych dużo pigmentu jest dodawane i niby sie zapycha itp..

Jaki inny szary lub biały PLA możecie polecić? Pewnie DD, a coś poza tym? Sugestie odnośnie wyniku tego eiffla mile widziane(jest troche skrzywiony bo dostał hotirem i zapomniałem przestawić temp).

all in one(bez supportu więc suport test poległ) + eiffel
https://imgur.com/a/Ocb2lD0
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 1
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: Dobry/niedrogi biały lub szary PLA

Post autor: Raven »

Co do wieży, to odstaw 3D pen'a i wydrukuj to na Enderze :) :) :)
A tak na poważnie, to nie jest wina filamentu. Niestety nie podałeś żadnych ustawień co do druku, wiec niewiele można tu powiedzieć oprócz tego że wyszło fatalnie.
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Dobry/niedrogi biały lub szary PLA

Post autor: Zepco »

Umieszczaj zdjęcia na forum
viewtopic.php?f=22&t=2109
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 1
Posty: 1433
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Dobry/niedrogi biały lub szary PLA

Post autor: cyfron »

Szary PLA, z którego jestem najbardziej zadowolony to HMF. Czy niedrogi? Różnie bywa z cenami, mi udało się kupić w promocji za 55zł/kg ale regularna cena jest trochę wyższa. Tak czy siak drukuję nim dyszą od 0.25 do 0.6 i niezależnie od konfiguracji nie ma z nim problemu.
Vizi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 06 gru 2020, 16:12
Drukarka: Ender 3 Pro

Re: Dobry/niedrogi biały lub szary PLA

Post autor: Vizi »

Raven pisze:Niestety nie podałeś żadnych ustawień co do druku, wiec niewiele można tu powiedzieć oprócz tego że wyszło fatalnie.
Przypomniało mi się po czasie..
Do wydruku Eiffla uzyłem standardowych ustawień cury dla PLA 0.4, 0.2 layer 200 na dyszu oraz 50 na stole
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1343
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Dobry/niedrogi biały lub szary PLA

Post autor: JGFTW »

Widzę, że większe nachylenia wychodzą bardzo słabo. Sądząc po deformacji to zapewne temperatura druku (raczej hotair, aż tak jej nie zepsuł).

Możesz spróbować zwiększyć nadmuch albo ulepszyć (jeżeli masz stockowe) chłodzenie.

Dodatkowo sprawdź czy zmniejszenie prędkości na krótszych ścieżkach pomoże, a jak nie to również zmniejsz temperaturę.

Sądzę, że ten model jest za mały (wydrukowany w za małej skali) na zadowalającej jakości druk FDM.
Powinien być kilkudziesięcotentymetrowy, żeby szczegóły wyszły odpowiendnio - zauważ, że slicer pominął całkowicie poręcz na pierwszym piętrze/platformie oraz inne detale.

Spójrz jak ten model wyjdzie w podobnej (szacuję) skali na DLP:


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=NUjMGIL5NYE

(oglądaj od 6:50)

Może żywica to jest droga do rozważenia szczególnie, gdy chcesz drukować więcej modeli z podobną ilościa drobnych szczegółów i w podobnej skali.

A co do filamentu to możesz spróbować DevilDesign ciemny szary, Spectrum Arctic White, Fiberlogy Grafitowy - jestem zadowolony jak wydruki z nich wychodzą i dość łatwo dobrać odpowiednie ustawienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”