Formy do laminatu poliestrowego - z czego?

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Arthor
Postów w temacie: 3
Posty: 23
Rejestracja: 02 maja 2020, 11:14
Lokalizacja: Perpignan, Francja
x 2

Formy do laminatu poliestrowego - z czego?

Post autor: Arthor »

Witam,
Z czego najlepiej wydrukować elementy form do laminowania?
Żywica poliestrowa, infuzja, włókno bazaltowe. Chodzi o małe elementy, inserty do form.
Obecnie większość elementów robimy na dużych blatach, układając uprzednio przygotowane dodatki z drewna. Samo przygotowanie każdego insertu z drewna zabiera mnóstwo czasu, a po infuzji te inserty są wydłubywane i wyrzucane. A i tak efekt końcowy nigdy nie jest super, więc praktycznie zawsze potrzebne jest wykończenie.
Stąd pomysł, żeby przynajmniej małe elementy drukować. Tylko teraz:
- Jaki materiał będzie najlepszy? PLA? PET-G? ASA? ABS? ASA i ABS reagują z acetonem i styrenem, więc może być ciężko. PET-G jest dość elastyczny - może się ugiąć w podciśnieniu. PLA nie przepada za ciepłem, podczas utwardzania żywicy może mi się rozpłynąć...?
- Czy element z drukarki wytrzyma podciśnienie i się nie odkształci?
- Jakiego separatora używać? Standardowy naturalny wosk palmowy? (aktualnie tylko tego używamy). Czy alkohol poliwinylowy? A może wcale nie trzeba?
Na dniach będę robił pierwsze testy infuzji insertów z PLA, PLA-Tech i PET-G. Mam nadzieję, że nie będzie wtopy ;-)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Formy do laminatu poliestrowego - z czego?

Post autor: dziobu »

PET-G z wieloma obrysami nie jest elastyczny, a możesz go jeszcze wydrukować z niewielkim nadmuchem (wtedy jest sztywny ale kruchy).
HIPS nie reaguje z acetonem i wytrzymuje do ~100 stopni.
Eugenio
Postów w temacie: 1
Posty: 26
Rejestracja: 19 lis 2018, 18:19
Drukarka: Anycubic i3 Mega

Re: Formy do laminatu poliestrowego - z czego?

Post autor: Eugenio »

PET-G rozdziela się sam od żywicy epoksydowej, nie wiąże się z nią.
Dopiero zmatowiony mechanicznie jako tako się trzyma.
Arthor
Postów w temacie: 3
Posty: 23
Rejestracja: 02 maja 2020, 11:14
Lokalizacja: Perpignan, Francja
x 2

Re: Formy do laminatu poliestrowego - z czego?

Post autor: Arthor »

Z HIPS'u jeszcze nie próbowałem drukować i chyba jeszcze nie jestem gotów :(
Laminowanie będzie poliestrami, więc powinno być jeszcze łatwiej niż z epoksydem.
Na razie posiadam PLA, PLA-Tech i PET-G od plast-spaw oraz PLA-Starter i PET-G Premium od Rosa3d. Który z nich będzie najlepszy (i nienajdroższy)?
A jak z wygrzewaniem? Jeszcze nigdy nie próbowałem, dlatego pytam. Zapewne poprawi wytrzymałość, ale bardzo mi skurczy/zdeformuje elementy? Przy elemencie powiedzmy 15/15/10 cm chciałbym zachować dokładność wymiaru do 1mm...
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Formy do laminatu poliestrowego - z czego?

Post autor: dziobu »

Arthor pisze:A jak z wygrzewaniem? Jeszcze nigdy nie próbowałem,
Szczątkowe odpowiedzi znajdziesz tu: viewtopic.php?f=56&t=6719
Ogólnie - to poprawia wytrzymałość, ale na sztywność może wpłynąć negatywnie.

Myślę że powinieneś spróbować z PETem, a potem martwić się w którą stronę podążyć i co ewentualnie poprawiać.
Arthor
Postów w temacie: 3
Posty: 23
Rejestracja: 02 maja 2020, 11:14
Lokalizacja: Perpignan, Francja
x 2

Re: Formy do laminatu poliestrowego - z czego?

Post autor: Arthor »

No więc pierwsze próby zrobione.
Próby z wygrzewaniem również, wyszła katastrofa, więc temat na razie sobie odpuszczam ;)
A co do laminowania: PLA, PLA Tech i PET-G Premium bardzo dobrze zniosły laminowanie i podciśnienie. Wytrzymały, nie odkształciły się pod wpływem próżni, na gotowym elemencie nie widać śladów wzoru wypełnienia. Generalnie - super.
Na wszystkie elementy nałożyłem po 2 warstwy separatora - naturalnego wosku. Normalnie powinno się dać 5 warstw. Efekt:
PLA - przy dużym wysiłku i częściowym zniszczeniu wydruku, da się go oddzielić od laminatu. Nie ma tragedii.
PLA-Tech - oddziela się trochę łatwiej, ale element był źle wydrukowany. Za niska temperatura i warstwy nie były posklejane. Większość wydruku wyjmowałem nitka po nitce... ;-) Nie ma tragedii.
PET-G praktycznie sam wyskoczył bez żadnych uszkodzeń, więc jest moim faworytem.

Tak więc przez weekend postanowiłem wydrukować rzeczywisty element, który przyda się w firmie. 58x9x2cm. Drukowane w 3 częściach, łączone bolcami i sklejone cyjanoakrylem. Materiał PET-G (od Rosa3d). Dysza 0,6mm miedziana od trójkątnych, grubość warstwy 0,1mm, ściany - 3 warstwy, dół i góra po 5 warstw (tutaj dałem ciała, na górę trzeba było dać co najmniej 2-3x tyle), wypełnienie 25%, chłodzenie 30%. Szybkość wydruku: inner wall 50mm/s, outer wall 30mm/s, infill 60mm/s, top 35mm/s. Temp. druku 240st., stół 90st.
Łącznie wyszło 400g, około 45h druku.
Powiedzcie... czy z mojego Endera 3 da się wyciągnąć coś więcej? Czy przy takich prędkościach mogę drukować z dyszą 0,8mm i warstwą 0,2mm? A jeśli nie, to co zrobić, żebym mógł?
IMG_20210109_162526.jpg
IMG_20210109_162550.jpg
IMG_20210110_220704.jpg
matikyle
Postów w temacie: 2
Posty: 120
Rejestracja: 03 maja 2019, 17:17
Lokalizacja: Zabrze
x 25

Re: Formy do laminatu poliestrowego - z czego?

Post autor: matikyle »

Dyszą 0,4 spokojnie robi się 0,2 wysokość warstwy, więc twoją dyszą 0,6 bez problemu powinieneś drukować z wysokością 0,6. Taką przyjętą regułą jest że dysza pozwala na wydruki z warstwą do wysokości promienia dyszy. Potem trzeba kombinować. Jakby były problemy to zmniejsz prędkość (ogranicza cię wydajność ekstrudera i hotendu).
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Formy do laminatu poliestrowego - z czego?

Post autor: Artu »

matikyle pisze:...twoją dyszą 0,6 bez problemu powinieneś drukować z wysokością 0,6. Taką przyjętą regułą jest że dysza pozwala na wydruki z warstwą do wysokości promienia dyszy....
Według mnie, promień dyszy 0,6 = 0,3 :P Niby tylko matematyka... :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
aaannnd
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 453
Rejestracja: 29 sie 2018, 14:00
Lokalizacja: KRK-PD
Drukarka: Ender 3
x 234

Re: Formy do laminatu poliestrowego - z czego?

Post autor: aaannnd »

A jak dla endera to 0.32 powinno wyjść lepiej



ps
fajny koronaekstruder
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 1
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Formy do laminatu poliestrowego - z czego?

Post autor: konradsdev1 »

Spokojnie można drukować warstwy wyższe niż średnica dyszy.
Poniżej warstwa o wysokości 0.5mm wydrukowana za pomocą dyszy 0.4, szerokość ścieżki 1.5mm.
Printed-with-0-4-mm-nozzle-1024x768.png
https://dyzedesign.com/2018/07/3d-print ... mal-speed/
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”