Pojemnik na filament wasze pomysły

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
palibrzuch
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 05 gru 2020, 20:57
Lokalizacja: Wawa
Drukarka: ender 3
x 3

Re: Pojemnik na filament wasze pomysły

Post autor: palibrzuch »

comandos21 pisze:No właśnie mieszkam w bloku i tu mega wilgoć jest zimą, po oknach płynie woda dosłownie jak jest mróz. Kompletnie skopana jest wentylacja(budynek 18lat ma). W każdym pomieszczeniu mam pochłaniacze wilgoci i je co 2tyg musze wymieniać do tego pochłaniacz elektryczny.
Dlatego tak pomyślałem o takim wykorzystaniu tej lodówki, której i tak nie używam i kurzy się... Nawet te 24stC ustawić by było cieplej.. Ale jak piszecie, ze to mija się z celem to grzanie odpuszczę; no chyba, że załączał będę na 1h przed drukiem a tak to bd sobie stało zamknięte z silca żelem.
W sumie widzę to tak> pet-g trzymać tam a do drukowania bym wyjmował i na stojak tak jak to PLA drukuje się.
Taki mały off top ;)

Też mieszkam w starym bloku i też miałem ten problem.
W tym roku obniżyłem temp w mieszkaniu do 21 i 3x dziennie wietrzę po 10min mieszkanie. Nawet jak jest mróz. Mam czyste szyby i jest to pierwszy raz od 2004 roku jak tu mieszkam. Może to przez to, że w wakacje wstawiłem suszarkę do ubrań w łazience? Wilgotność teraz mam na poziomie 50%

Moje filamenty leżą w piwnicy choć jak jest pandemia to drukarkę trzymam w domu i filamenty też. Nie mam z nimi problemu. Piszę o tpu, petg I pla. Innych nie używam. Część leży w piwnicy a tam warunki całkiem fajne ;)
Załączniki
Screenshot_2021-01-30-17-05-59-233_com.coolkit.jpg
Awatar użytkownika
Silvered87
Postów w temacie: 3
Posty: 248
Rejestracja: 19 kwie 2019, 22:40
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Drukarka: Ender 5, Photon mono
x 53

Re: Pojemnik na filament wasze pomysły

Post autor: Silvered87 »

klimeck pisze:Udało mi się coś znaleźć, że związek w nim zawarty to DMF (Dimetyloformamid). Czy o to dokładnie Ci chodziło @Silvered87? Bo widzę w ofercie firm też te same, pomarańczowe z oznaczeniem DMF Free.
Dokładnie o to mi chodziło. Stefan z CNC kitchen miał film o pojemniku i link do silikonu ze wskaźnikiem usunął z tego powodu.
Stefan z CNC Kitchen w opisie filmu pisze:Silica Gel/Desiccant (Replaced the link with a non-indicating silica gel, because certain indicators are potentially highly toxic! Use the hygrometer to check if it's still working).
HC EVO stan konstrukcji: rama - ok, części drukowane - ok, MB - ok, mgn12h - ok, mgn15h - ok, prowadnice 12mm - ok, Zasilacz Mean Well LRS-350 24v - ok, grzałka silikonowa Keenovo310x310 220v 750W - ok, małe części - ok, Jeszcze tylko kable, konektory, projekt mocowania HERMESA i złączki HDMI
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Pojemnik na filament wasze pomysły

Post autor: Berg »

na moich jest chyba napisane "nie zawiera kobaltu" to pewnie znaczy, że inne zawierają
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1547
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 569

Re: Pojemnik na filament wasze pomysły

Post autor: TDI-CAD »

Przymierzam się do zakupu suszarki do owoców, warzyw, grzybów. Na alledrogo można kupić za ok 75-120zł. Moc do 250W. Zakres temperatur 35 do 70C. Znalazłem z tackami o średnicy 270mm. Przerobię tacki, tak aby weszła do środka szpula lub 2 filamentu. Trzeba będzie dorobić trzpień na łożysku. Chyba tak będzie najłatwiej. Pobór prądu pewnie ustabilizuje się w granicach 80W. Nie będzie tragedii przy rachunkach. Zależy mi głównie na materiałach rozpuszczalnych w wodzie, które bardzo łatwo wilgotnieją.
mpk
Postów w temacie: 1
Posty: 363
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 102

Re: Pojemnik na filament wasze pomysły

Post autor: mpk »

rozejrzyj się po ofertach, bo niektóre markety sprzedają naprawione poreklamacyjne egzemplarze za 30-40zł
(a wszystkie 250W 35-70C są na jedno kopyto i różni je właściwie tylko przyklejona etykieta;)
Awatar użytkownika
Marvin27
Postów w temacie: 2
Posty: 709
Rejestracja: 26 paź 2017, 19:00
Lokalizacja: Wielka Wieś k./Wojnicza
Drukarka: Prusa MINI
x 170

Re: Pojemnik na filament wasze pomysły

Post autor: Marvin27 »

Ja spróbuje zrobić sobie aktywną suszarkę z elementów:

https://aliexpress.com/item/4001138851898.html
https://aliexpress.com/item/4000717165523.html
https://allegro.pl/oferta/avt1613-regul ... 7362843034
https://www.tme.eu/pl/details/ma2062hvl ... 62-hvl-gn/

Muszę poszukać jeszcze odpowiedniego pojemnika hermetycznego by pomieścić od spodu elektronikę, a wyżej przynajmniej jedną szpule w pionie.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 794
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Pojemnik na filament wasze pomysły

Post autor: majek »

Z tą grzałką 300W, to byłbym ostrożny czy gdzieś dziury nie wytopi. Normalnie powinno wystarczyć ~50W na zamknięty pojemnik.
TDI-CAD pisze:Przymierzam się do zakupu suszarki do owoców, warzyw, grzybów
Patrz się skąd jest grzanie. Większość ma od dołu i to jest ok, ale są suszarki z grzejnikiem i wiatrakiem od góry i to dosyć słabo się sprawdza, bo powietrze idzie przez otwór w szpuli, żeby od dołu się odbić i dopiero się rozprowadzić na resztę suszarki.
Awatar użytkownika
Marvin27
Postów w temacie: 2
Posty: 709
Rejestracja: 26 paź 2017, 19:00
Lokalizacja: Wielka Wieś k./Wojnicza
Drukarka: Prusa MINI
x 170

Re: Pojemnik na filament wasze pomysły

Post autor: Marvin27 »

majek pisze:
Z tą grzałką 300W, to byłbym ostrożny czy gdzieś dziury nie wytopi. Normalnie powinno wystarczyć ~50W na zamknięty pojemnik.
Myślę że jak odpowiednio sterować grzałką (PID i SSR) i zamontować ją na dystansach nie powinno się nic dziać. Po za tym jest zabezpieczenie termiczne, w przypadku usterki sterownika.
Awatar użytkownika
niefachowy
Postów w temacie: 3
Posty: 29
Rejestracja: 12 lip 2022, 03:06
Lokalizacja: PKR
Drukarka: VzBot
x 4

Re: Pojemnik na filament wasze pomysły

Post autor: niefachowy »

Wiem, że wątek już dość stary ale temat wciąż aktualny więc wtrące swoje trzy grosze.
Wczoraj wieczorem podłączyłem piekarnik przez "watomierz", ustawiłem temperaturę na 60C i obserwowałem jaki będzie pobór prądu. Jak można się domyślić, na początku poszło z grubej rury ale kiedy piekarnik się już nagrzał, pobór prądu był w granicach 50W (żarówka i wentylator od termoobiegu)
Na urządzeniu ustawiłem cenę kilowatogodziny na 90 groszy i wyszło na to, że koszt takiego ~8 godzinnego suszenia to niecała złotówka. Suszarka do grzybów może i jest rozwiązaniem ale biorąc pod uwagę jej hałas i zerową izolację termiczną (no chyba, że ktoś zbuduje sobie taką na wypasie) to ja swoją chyba wyniosę do piwnicy i przerzucę się na piekarnik.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1793
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Pojemnik na filament wasze pomysły

Post autor: Andrzej_W »

Spoko tylko ciężko jednocześnie suszyć i drukować :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”