Nylon CF- , PC

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Jump73
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 30
Rejestracja: 30 sty 2021, 07:24
x 21

Nylon CF- , PC

Post autor: Jump73 »

Stoję przed zakupem filamentów : Nylon z dodatkiem karbonu oraz PC
Jeśli chodzi o nylon to skłaniam się ku zakupowi Fiberlogy Nylon PA12-CF - głownie dlatego że dotychczas stosowałem inne filamenty tego producenta- PLAS, Pet-G, PP, ASA - i jestem z nich zadowolony - zaznaczam że nie mam porównania do innych "brandów"- a cenowo też wydaje mi się atrakcyjne, no i na koniec -wspieram polskiego producenta :D :git:
Jeśli zaś chodzi o PC to rozważam zakup Prusament PC blend -

Jeśli ktoś używał tych filamentów i mógłby podzielić się swoimi uwagami byłbym wdzięczny, ewentualnie miał doświadczenia z innymi producentami których poleca :D :rotfl2:
Na koniec dodam że drukarka gdzie będę to używał to jest Flashforge Guider 2s- v2
Krzysztof
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Nylon CF- , PC

Post autor: dragonn »

Nie wiem czy tak łatwo porównywać te dwa filamenty.
Co prawda jeszcze nie próbowałem z Nylonu z CF ale drukowałem już trochę więcej z zwykłego PC i zwykłego Nylonu.
No i mocno różnią się te materiałem, wiem że CF dużo zmienia ale nadal obstawiam że PC będzie sztywniejszym ale jednocześnie bardziej kruchym materiałem.
Jump73
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 30
Rejestracja: 30 sty 2021, 07:24
x 21

Re: Nylon CF- , PC

Post autor: Jump73 »

dragonn pisze:Nie wiem czy tak łatwo porównywać te dwa filamenty.
Co prawda jeszcze nie próbowałem z Nylonu z CF ale drukowałem już trochę więcej z zwykłego PC i zwykłego Nylonu.
No i mocno różnią się te materiałem, wiem że CF dużo zmienia ale nadal obstawiam że PC będzie sztywniejszym ale jednocześnie bardziej kruchym materiałem.
No może trochę niejasno napisałem :smile2:
Nie chodziło mi o porównanie Nylonu-CF do PC - zamierzam kupić oba
Chodzi mi o więcej informacji na temat Nylonu-CF i PC- może są osoby mające doświadczenie z takimi filamentami i ewentualnie utwierdzą mnie w moim wyborze lub doradza inne marki .

Krzysztof
dragonn
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Nylon CF- , PC

Post autor: dragonn »

Aaa no to mogę CI powiedzieć że z PC to zdecydowanie bym brał tego od Prusy pomimo że nie miałem z nim styczności.
Zwykłe PC jest cholernie trudne w wydruku, trzeba komorę dogrzewać przynajmniej do 90C i przylegania do stołu to też problem, trochę trzyma się kleju w sztyfcie, lepiej idzie z taśmą kaptonową ale tu też ciężko wyczuć jak blisko podjechać żeby dobrze złapało a nie zniszczyło jej. Nie testowałem powierzchni z PEI, może się dobrze sprawdzać jako że to to samo co kapton tylko nie jest takie cieńcie.
Jump73
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8945
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Nylon CF- , PC

Post autor: dziobu »

Fiberlogy Nylon PA12 + CF15
Bardzo fajny i wdzięczny materiał. Niski skurcz jak na nylon. Przyjemny w obróbce. Jeden z moich najbardziej ulubionych materiałów z tych technicznych. Dysza stalowa nie zaszkodzi.
W porównaniu do czystego nylonu (DD PA12) jest dość sztywny i pęka pod obciążeniem.
Jump73 pisze:no i na koniec -wspieram polskiego producenta
PLA/PET/ABS/ASA/TPU - takie znajdziesz też u DD.
Techniczne - HMF (https://www.3drukarki.pl/category/?q=hmf, https://sklep.solid3d.pl/hmf-chemical-1).
Jump73
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 795
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Nylon CF- , PC

Post autor: majek »

A ktoś wie czym się różni PA12+CF15 od PA12+CF5 od Fiberology? Oczywiście oprócz zawartości CF :rotfl: Na stronie producenta w obu produktach ten sam opis i diabli wiedzą czym te materiały się wyróżniają. Podejrzewałbym, że ten CF5 pewnie jest mniej kruchy, ale może ktoś próbował obu i coś może o tym więcej powiedzieć?

I drugie przy okazji pytanie: przy PA12+GF jest ostrzeżenie o szkodliwości, pyleniu, rękawiczkach itp. Z modelarskiego doświadczenia, to włókna szklane od węglowych wiele się nie różnią, ale przy filamentach z CF nie ma takich ostrzeżeń. Ktoś coś zapomniał czy mikrokawałki z włókien węglowych są nagle zdrowe? Czy tam sypią po prostu normalny wungiel i to dlatego :shock:
jardol
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 24 cze 2020, 09:08
x 2

Re: Nylon CF- , PC

Post autor: jardol »

majek pisze:A ktoś wie czym się różni PA12+CF15 od PA12+CF5 od Fiberology? Oczywiście oprócz zawartości CF :rotfl: Na stronie producenta w obu produktach ten sam opis i diabli wiedzą czym te materiały się wyróżniają. Podejrzewałbym, że ten CF5 pewnie jest mniej kruchy, ale może ktoś próbował obu i coś może o tym więcej powiedzieć?
PA12+CF15 jest bardziej udarny - Moduł sprężystości 8000 (CF15) do 3500(CF5) MPa. CF15 dobrze się drukuje również na otwartej drukarce, a CF5 niekoniecznie.
majek pisze:I drugie przy okazji pytanie: przy PA12+GF jest ostrzeżenie o szkodliwości, pyleniu, rękawiczkach itp. Z modelarskiego doświadczenia, to włókna szklane od węglowych wiele się nie różnią, ale przy filamentach z CF nie ma takich ostrzeżeń. Ktoś coś zapomniał czy mikrokawałki z włókien węglowych są nagle zdrowe? Czy tam sypią po prostu normalny wungiel i to dlatego :shock:
Poniekąd słuszna uwaga. Zmienimy to :good:
majek
jakubperson
Postów w temacie: 1
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Nylon CF- , PC

Post autor: jakubperson »

Z firmy HMF jest jeszcze PC-ABS. Całkiem fajnie się to sprawdza, części są bardzo sztywne i wytrzymałe. Może to nie jest takie jak samo PC (Prusament PC Blend) ale łatwo się drukuje (bardziej jak ABS niż PC). I cenowo jest dużo bardziej przyjazny :-).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”