Calibram BT - nawiew

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
zbyszp
Postów w temacie: 2
Posty: 151
Rejestracja: 23 gru 2019, 07:41
Lokalizacja: Żuromin
Drukarka: Ender3, Sapphire Pro
x 16

Calibram BT - nawiew

Post autor: zbyszp »

Witam. Zakupiłem w celach testowych próbkę 100g Calibramu BT, żeby sprawdzić czy to jest "to".
Stołu trzyma się rewelacyjnie (100-110st.C) zarówno szkło + sztyft, czy blacha + coropad. Z coropadu miałem problem z odklejeniem ;) Warstwy mocno spojone, element wydrukowany mocny. Drukowałem w temp. 245-260st.C, wypełnienie 20-55%, 60mm/s, drukarka otwarta, bez nadmuchu. Niestety drobne elementy, gdzie pojawiają się mosty nie wyglądają zbyt dobrze. Czy stosujecie nadmuch, chociaż minimalny podczas druku calibramem?
Na zdjęciu wydrukowany adapter do Orbitera, brim okazał się zbędny, wręcz utrudnił zdjęcie elementu z Coropada.
IMG20210619074624.jpg
IMG20210619082219.jpg
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 1
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Calibram BT - nawiew

Post autor: cyfron »

Bez komory nie dmucham na Calibram, bo pęka. Z komorą nie wiem. Mimo trochę innych właściwości fizycznych, podczas druku traktuję go jak ABS.
Ps. Generalnie całkiem fajna alternatywa dla ABS.
Ps2. Popracuj nad przepływem.
Awatar użytkownika
zbyszp
Postów w temacie: 2
Posty: 151
Rejestracja: 23 gru 2019, 07:41
Lokalizacja: Żuromin
Drukarka: Ender3, Sapphire Pro
x 16

Re: Calibram BT - nawiew

Post autor: zbyszp »

Wiem, przepływ muszę skalibrować, nowy ekstruder i na razie na domyślnym kroku 690. PLA z tym ustawieniem wychodzi ok, tu jeszcze flow do dopracowania, drugi element to dysza, czekam na nowe ;) U mnie ABS bez raftu nie pójdzie bez podwijania, ASA lepiej, na gołym coropadzie. Calibram wydaje się być mocniejszy od ABS/ASA porównując te same drukowane elementy.
jakubperson
Postów w temacie: 1
Posty: 268
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Calibram BT - nawiew

Post autor: jakubperson »

Duże elementy = 0% nawiew.
Małe elementy lub bardzo szybki wydruk = 5-15% nawiewu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”