Jak odróżnić wydrukowany materiał?

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
mpk
Postów w temacie: 2
Posty: 358
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 100

Jak odróżnić wydrukowany materiał?

Post autor: mpk »

Mam trochę wydrukowanych części z ASA, PETG i prusowego PC Blend.
Skorp pytam, to oczywiście są pomieszane i w tych samych kolorach, a ja stanąłem przed koniecznością rozróżnienia co jest czym;)

Wszystkie na tych samych/bardzo zbliżonych parametrach wypełnienia, ścian itd, więc z ASA wydaje się łatwo - ma sporo mniejszą gęstość, więc wybieram najlżejsze. W razie wątpliwości mogę w jakimś niewidocznym miejscu maznąć acetonem i zobaczyć co się stanie.
Ale jak odróżnić PET-G od PC Blend?
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Jak odróżnić wydrukowany materiał?

Post autor: morf »

Asa przede wszystkim jest matowe zazwyczaj jeśli nie wygladzales i stosunkowo bardziej "miękkie" przy ew wygięciu jeśli jest taka opcja.

Petg powinno błyszczeć bardziej na pewno niż Asa. Pc Blend wydaje zazwyczaj taki charakterystyczny dźwięk przy postukaniu w niego.
Może daj zdjęcia to pomożemy :)
Done is better than perfect.
mpk
Postów w temacie: 2
Posty: 358
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 100

Re: Jak odróżnić wydrukowany materiał?

Post autor: mpk »

A... w sumie to się wyjaśniło - po odsianiu ASA i tego, czego by mi wąż w kieszeni nie pozwolił drukować z PC, zostały mi dwa elementy, petg/pc blend, z których jeden zdradził się subtelnym osadem po kleju od strony stołu;)
morf
Awatar użytkownika
Silvered87
Postów w temacie: 1
Posty: 248
Rejestracja: 19 kwie 2019, 22:40
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Drukarka: Ender 5, Photon mono
x 53

Re: Jak odróżnić wydrukowany materiał?

Post autor: Silvered87 »

Ostatnio Stefan z CNC Kitchen miał ten problem. Podgrzał do 60 jak miękło to PLA, później więcej to PETG, około 100 to ABS. Trzeba sprawdzić glass transition materiałów i do tego punktu podgrzewać.
HC EVO stan konstrukcji: rama - ok, części drukowane - ok, MB - ok, mgn12h - ok, mgn15h - ok, prowadnice 12mm - ok, Zasilacz Mean Well LRS-350 24v - ok, grzałka silikonowa Keenovo310x310 220v 750W - ok, małe części - ok, Jeszcze tylko kable, konektory, projekt mocowania HERMESA i złączki HDMI
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”